W ramach cyklu spotkań i wykładów: „Przeciw banałowi i tandecie. Zapomniane dziedzictwo fabryki Czyn” towarzyszących wystawie „Czyn-iąc piękno. Działalność częstochowskiej Fabryki Wyrobów Ceramicznych «Czyn»” 1 lipca 2022 r. o godz. 18.00 w Galerii Dobrej Sztuki Muzeum Częstochowskiego odbędzie się prelekcja dr Katarzyny Sucharkiewicz „Odrzucić kicz i tandetę – w stronę artystycznych dewocjonaliów”.

Tym razem skoncentrujemy się na zagadnieniach związanych z technologią produkcji pamiątek religijnych. Kuratorka wystawy, Katarzyna Sucharkiewicz, opowie o tradycyjnych metodach wytwarzania gipsowych dewocjonaliów, charakteryzując poszczególne etapy pracy, m.in. opracowanie wzoru, przygotowanie modelu i formy, wykonanie odlewu, suszenie, gruntowanie, retuszowanie. Przybliży metody zdobienia figur i płaskorzeźb, takie jak patynowanie i polichromowanie.
Główną osią rozważań będzie fabryka „Czyn”. Odpowiemy na pytania, jak pracowano w zakładzie przy ulicy Rocha 38, kto był odpowiedzialny za opracowywanie wzorów, kto nadzorował proces technologiczny i jaką rolę odgrywali Wanda Sznajderówna i Władysław Czakiert.
Należy podkreślić, że masową produkcję fabryki „Czyn” charakteryzowała inwencja w zakresie form i dekoracji. Dany model często występował w kilku rozmiarach i w różnych wersjach kolorystycznych. Produkty w większości przypadków wyróżniały się zadowalającym poziomem wykonania, dużym smakiem artystycznym i umiarem stylizacji. W „Czynie” dążono do doskonałości formalnej i technologicznej. Eksperymentowano z materiałami, wykorzystując oprócz gipsu także porcelanę i glinę. Prowadzono doświadczenia z nowymi sposobami polichromowania wyrobów.
W wytwórni Ostaszewskich pracowano w grupie, gotowy wyrób był nierzadko efektem działań podejmowanych przez kilka osób z zespołu „Czynu”, a wpływ na jego ostateczny wygląd miał zarówno artysta, który go zaprojektował, jak i majster produkcji. Większość spraw organizacyjnych i działań artystycznych była omawiana w szerokim gronie pracowniczym.
Jednym z ważnych wątków poruszanych podczas wykładu będzie również kwestia zmian, postępu technologicznego w produkcji dewocjonaliów obserwowanego na przestrzeni ostatnich lat.
Wykład uzupełni prezentacja ręcznie wykonywanych form i modeli figur religijnych produkowanych w częstochowskich warsztatach od końca XIX w. po czasy współczesne.
Na spotkanie zapraszamy także osoby z dysfunkcją wzroku. Uczestnicy będą mogli bowiem m.in. dotknąć gipsowych wzorów, narzędzi, form do odlewu.

O tym wszystkim szczegółowo opowiemy już 1 lipca podczas spotkania, które rozpocznie się o godz. 18.00 w Galerii Dobrej Sztuki przy al. NMP 47, gdzie prezentowana jest wystawa poświęcona fabryce „Czyn”.

Projekt został dofinansowany ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu (obecnie Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego) z Funduszu Promocji Kultury oraz Gminy Miasta Częstochowy.

1 lipca 2022 r. do Galerii Dobrej Sztuki obowiązują bilety wstępu w cenie 1 zł.

/oprac. Katarzyna Sucharkiewicz/

Serdecznie zapraszamy!

 

Comments are closed.

Muzeum

Muzeum

Muzeum Częstochowskie jest najstarszą instytucją kultury regionu częstochowskiego. Odgrywa istotną rolę w jego życiu społecznym i kulturalnym, wpływa znacząco na tradycję i historię.

Kontakt

Kontakt

Muzeum Częstochowskie
Aleja NMP  47
42-217  Częstochowa
tel. 34 360 56 31
muzeum@muzeumczestochowa.pl