Obraz Treblinki w oczach Samuela Willenberga – udostępnienie ekspozycji od 18 września 2020
Ogólnopolska wystawa pod Patronatem Narodowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy
w Stulecie Odzyskania Niepodległości, zorganizowana przez Instytut Pamięci Narodowej w Warszawie

Galeria Dobrej  Sztuki, 18.09. – 15.10.2020

Na wystawie obejrzeć można rzeźby urodzonego w Częstochowie Samuela Willenberga, syna Pereca Willenberga, autora pomnika 40 tys. ofiar częstochowskiego getta odsłoniętego w 2009 r. w naszym mieście przy ulicy Strażackiej. Artysta był jednym z więźniów, którym 2 sierpnia 1943 r. udało się uciec z obozu koncentracyjnego w Treblince. Dzielił się swymi przeżyciami tworząc przejmujące prace plastyczne, a także towarzysząc wraz z żoną wycieczkom z Izraela, przyjeżdżającym do Polski, w tym także do Częstochowy. To tutaj, w Muzeum Żydów Częstochowian przy ul. Katedralnej 8, można podziwiać jedną z jego rzeźb, która pokazujemy na wystawie stałej.

W ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holocaustu, 28 stycznia 2020 r. w Centrum Edukacyjnym „Przystanek Historia” w Warszawie po raz pierwszy zaprezentowano ogólnopolską wystawę Obraz Treblinki w oczach Samuela Willenberga przygotowaną przez Instytut Pamięci Narodowej. Ekspozycja składająca się z 15 rzeźb pokazywana była później w siedzibie IPN w Lublinie, Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku oraz w siedzibie IPN w Krakowie. Teraz możemy ją oglądać w rodzinnym mieście Artysty, w Częstochowie.