Najwyższy czas…

Serdecznie zapraszamy na wirtualny wernisaż wystawy zegarów ze zbiorów Muzeum im. Przypkowskich w Jędrzejowie, kolekcjonerów prywatnych i zbiorów własnych!

3 lipca 2020 / godz. 18.00  FB

Ekspozycję będziemy prezentować w Ratuszu od 4 lipca do 11 października br.

 

Czas to pojęcie względne i trudne do zdefiniowania. Mierzymy go dzięki różnym, wciąż ulepszanym przez konstruktorów jednostkom mierniczym. Dziś możemy odmierzać go bardzo precyzyjnie, z dokładnością do tysięcznych części sekundy – ludzie pierwotni określali go na podstawie obserwacji przyrody. Głównym jego wyznacznikiem długo była Gwiazda Polarna, która jako jedyna ma stałe położenie na niebie. Najstarszy miernik czasu to tzw. gnomon, późniejszy zegar słoneczny. Przypuszcza się, że znany był on już w 2700 r. p.n.e. w Egipcie (obelisk w świątyni Abusir). W konstruowanych w kolejnych wiekach zegarach wykorzystano wodę, ogień i piasek. U schyłku XV w. pojawiły się w Europie zegary kagankowe, które w XVII i XVIII w. były już w powszechnym użyciu. Zegary mechaniczne, które znamy w czasach nam współczesnych, wykorzystują energię do napędu regulatora poprzez wahadło lub balans za pomocą wychwytu. Chociaż znane były już w Chinach, w Europie ich wynalazcą był wykształcony mnich benedyktyński Gerbert z Aurillac (X w.), późniejszy papież Sylwester II. Na wystawie prezentujemy zegary z różnych okresów dziejowych, o różnej konstrukcji, ze zbiorów Muzeum Przypkowskich w Jędrzejowie, Muzeum Częstochowskiego i kolekcjonerów prywatnych. Są to zegary słoneczne, ogniowe, podróżne, klepsydry, zegary mechaniczne, wiszące, kominkowe, kieszonkowe oraz gabinetowe. Przedział czasowy eksponatów oscyluje między XVI a XX w., pochodzą one z różnych stron Europy.

Bożena Mszyca

kuratorka wystawy

 

Comments are closed.

Muzeum

Muzeum

Muzeum Częstochowskie jest najstarszą instytucją kultury regionu częstochowskiego. Odgrywa istotną rolę w jego życiu społecznym i kulturalnym, wpływa znacząco na tradycję i historię.

Kontakt

Kontakt

Muzeum Częstochowskie
Aleja NMP  47
42-217  Częstochowa
tel. 34 360 56 31
muzeum@muzeumczestochowa.pl