Michał Bogucki. Okiem abstrakcji. Malarstwo. Performans. Sztuka Akcji 1971-2021

Zapraszamy na wystawę przypadającą na 50-lecie pracy twórczej artysty, która zaprezentuje retrospektywną dokumentację jego działań oraz najnowsze dzieła.

Michał Bogucki – mimo różnorodnych rozwiązań twórczych – najlepiej odnajduje się w malarstwie abstrakcyjnym. Geometryczne figury, góry jako miejsca objawienia, spotkania, przemiany, piramidy, archetypiczne kobiece postacie wypełniają prace powstałe w 2021 r. Ostre, mocne w wyrazie, nasycone kolorami, pełne symboli mogą stanowić portale, bramy do medytacji – strefa sacrum jest w jego twórczości niezwykle istotna. W jego pracach dostrzec można nawiązanie do twórczości Nowosielskiego, którego poznał w 1957 r. na otwarciu Galerii Krzysztofory w Krakowie. Byli ze sobą blisko, aż do śmierci Nowosielskiego w 2011 r. Bogucki tworzy jednak swój odmienny, pełen mistycyzmu wszechświat. Mówi: „Obraz nie jest rzeczą z tego świata – jest nową rzeczą dodaną do świata”.
Michał Bogucki (ur. 1946) ukończył Akademię Sztuk Pięknych w Warszawie. Dyplom zdobył w pracowni prof. Stefana Gierowskiego. Zadebiutował wystawą indywidualną Ćwiczenia Sakralne w 1971 r. w Galerii Współczesnej w Warszawie. Artysta malarz, performer, autor polichromii, projektant witraży i wnętrz kościelnych. Konserwator – specjalista od malarstwa, w tym ikon. Twórca polichromii w cerkwiach w Jeleniej Górze, Sokołowsku i we Wrocławiu oraz witraży w Kostrzynie nad Odrą, Wrocławiu, Tarnawatce, Strudze i wielu innych kościołach oraz w cerkwi w Świdnicy. Komisarz wystaw Jerzego Nowosielskiego w Warszawie, Olsztynie, na Zamku Książ w Wałbrzychu, we Lwowie, Wilnie, Moskwie, Santiago de Compostela, Walencji, Saragossie, Barcelonie, Bukareszcie, oraz witraży Adama Stalony-Dobrzańskiego w Kijowie, Lwowie, Odessie, Winnicy i Paryżu. W latach 2009-2019 stworzył i prowadził Muzeum Ikon w Warszawie. Organizator prezentacji kinematografii polskiej na Międzynarodowym Festiwalu Kina Autorskiego (BIAFF) w Batumi. Współtwórca i organizator Międzynarodowego Festiwalu Animacji w Nikozi (Gruzja). Autor wielu artykułów o sztuce, tekstów do albumów o Jerzym Nowosielskim i Adamie Stalonym-Dobrzańskim oraz o tradycjach i kulturze gruzińskiej.

Wystawę prezentować będziemy do 27 lutego 2022 r. w Pawilonie Wystawowym.

Kuratorki ekspozycji: Łada Dunin Sulgostowska-Bogucka, Anna Krakowian.

Idea wystawy: Adam Dobosz.

 

Comments are closed.

Muzeum

Muzeum

Muzeum Częstochowskie jest najstarszą instytucją kultury regionu częstochowskiego. Odgrywa istotną rolę w jego życiu społecznym i kulturalnym, wpływa znacząco na tradycję i historię.

Kontakt

Kontakt

Muzeum Częstochowskie
Aleja NMP  47
42-217  Częstochowa
tel. 34 360 56 31
muzeum@muzeumczestochowa.pl