Harmonogram na sierpień

4.08, godz. 11.00 (Rezerwat Archeologiczny, ul. Łukasińskiego 20) – Archeologiczny exlibris – warsztaty indywidualne; koszt 1 zł
W trakcie warsztatów uczestnicy będą mogli wraz z przewodnikiem zwiedzić unikatowe na skalę światową cmentarzysko kultury łużyckiej, które zachowano „in situ” (w miejscu odkrycia) i towarzyszącą mu wystawę. Niezwykłe ozdoby, ceramiczne naczynia, narzędzia czy broń staną się inspiracją do wykonania w modelinie archeologicznych exlibrisów.
Warsztaty organizowane przy współpracy z Biblioteką Publiczną im. dr. Władysława Biegańskiego filia nr 7.

4.08, godz. 11.00 /uczestnicy indywidualni, koszt 10 zł/, 5.08, godz. 10.30 /grupy zorganizowane, koszt 10 zł/ (Ratusz, plac Biegańskiego) – Stara-nowa Częstochowa
Uczestnicy zajęć poznają historię i rodzaje fotografii i pocztówki. Porównają zdjęcia dawnej i dzisiejszej Częstochowy. Dopasują przedstawione na nich obiekty architektoniczne i spojrzą na własne miasto z zupełnie nowej perspektywy.

6.08, godz. 12.00 (Ratusz, plac Biegańskiego) – Gdy z początku sierpnia skwar trzyma, zwykle bywa długa i śnieżna zima – warsztaty rodzinne; koszt 10 zł
Warsztaty poprowadzone w oparciu o wystawę Rzecz o 12 miesiącach – symbolika roku obrzędowego. Główny nacisk położymy na święta i zwyczaje praktykowane w sierpniu – dożynki, Święto Przemienienia Pańskiego, Matki Boskiej Zielnej, podczas których symboliczne znaczenie mają zioła, zboża, owoce i warzywa. W ramach warsztatów zostaną wykonane wianki z kwiatów, traw i ziół.

08.08, godz. 9.00, 12.00 /uczestnicy indywidualni, koszt 10 zł/, 9, 10.08, godz. 9.00, 12.00 /grupy zorganizowane, koszt 7 zł/ (Multicentrum ZODIAK, Park Staszica) – Lato z ZODIAKIEM
Lato w Multicentrum będzie pełne niespodzianek. Uczestnicy będą mieli do dyspozycji zajęcia artystyczne, naukowe oraz techniczne. Sprawdzą, jak działa bateria słoneczna i elektrownia wiatrowa, stworzą własne modele z konstrukcyjnych klocków K’nex, a także niezwykłe prace plastyczne.

11.08, godz. 12.00 (Galeria Dobrej Sztuki, al. NMP 47) – Warsztat artysty „Czynu” – malowanie płaskorzeźb – warsztaty indywidualne; koszt 5 zł
W trakcie warsztatów uczestnicy przeniosą się w czasie na ul. Rocha 38 do Fabryki Wyrobów Ceramicznych „Czyn”, by odkrywać tajemnice produkcji pamiątek religijnych. Zwiedzając z przewodnikiem wystawę prezentowaną w Galerii Dobrej Sztuki, poznają historię i wyroby fabryki. Ozdobią także własne płaskorzeźby, wykonane na wzór tych produkowanych w zakładzie.

18.08, godz. 11.00 /uczestnicy indywidualni, koszt 10 zł/, 19.08, godz. 10.30 /grupy zorganizowane, koszt 7 zł/ (Muzeum Górnictwa Rud Żelaza) – Z rudą przez wieki
Uczestnicy zajęć zwiedzą Muzeum Górnictwa Rud Żelaza, gdzie dowiedzą się, jak i kiedy powstała ruda żelaza, jak wyglądały pierwsze kopalne i proces wydobycia. Sprawdzą, do czego służyły szybowskaz i tachograf, czym była „ściana”, a czym „smyczenie kibla” czy kopalnia wieloszybikowa. Uzupełnieniem zajęć będą warsztaty konstrukcyjne – zabawa z klockami K’nex.

25.08, godz. 9.00, 12.00 /grupy zorganizowane, koszt 7 zł/ (Multicentrum ZODIAK) – Ginące zawody
Warsztaty poświęcone będą zawodom, o których już zapominamy, które są na wyginięciu lub już nie istnieją. Uczestnicy dowiedzą się, jak wyglądała praca poszczególnych fachowców oraz jak wiele zaangażowania wymagało wykonanie przedmiotów, które dzisiaj produkowane są seryjnie przez maszyny i roboty. Zajrzą do młyna i przy pomocy własnoręcznie wykonanych modeli z konstrukcyjnych klocków poznają zasady jego działania. Zdobyte informacje staną się inspiracją do malowania obrazków „na szkle”, dzięki którym zawody niszowe będą mogły przetrwać w naszej świadomości.

27.08, godz. 12.00 (Kamienica Mieszczańska, ul. Katedralna 8) – Ptaki różnych środowisk – warsztaty rodzinne; koszt 10 zł
Podczas warsztatów uczestnicy będą poznawać – dzięki eksponatom ze zbiorów Muzeum Częstochowskiego – ptaki bytujące w różnych środowiskach. W części warsztatowej uczestnicy wykonają z przygotowanych szablonów kolorowe ptaki.