W dniu 50. rocznicy lądowania człowieka na Księżycu, która przypada 20 lipca 2019 roku, Muzeum Częstochowskie organizuje specjalne spotkanie z astronomią i astronautyką. Prezentowana w Ratuszu wystawa „Ku gwiazdom”, przygotowana we współpracy z Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie, Muzeum Lotnictwa w Krakowie, Stowarzyszeniem Astronomia Nova w Częstochowie, Polskim Towarzystwem Miłośników Astronomii oddział w Częstochowie im. ks. Bonawentury Metlera, stanie się okazją, by uczcić to będące zwrotem w dziejach ludzkości wydarzenie.

W programie:

godz. 16.00-19.00 – pokazy możliwości łazika marsjańskiego skonstruowanego przez studentów Politechniki Częstochowskiej

godz. 17.00-20.20 – oglądanie nieba za pomocą przyrządów optycznych (w przypadku sprzyjających warunków atmosferycznych)

godz. 20.30 – wykład Waldemara Zwierzchlejskiego o programie kosmicznym „Apollo” z uwzględnieniem 50. rocznicy lądowania na Księżycu załogi „Apollo 11”

godz. 21.20-22.00 – kuratorskie oprowadzanie po wystawie „Ku gwiazdom”