- Muzeum
- Struktura Muzeum
- Rada Muzeum
- Obiekty muzealne
- Ogłoszenia
- Oferta usług Działu Archeologii
- Dostosowanie obiektów dla osób z niepełnosprawnościami
- Deklaracja dostępności
- Partnerzy
- RODO
- Polityka Cookies
- Oferty pracy
- Szukamy spadkobierców
- Zamówienia publiczne
- Program działania
- Standardy Ochrony Małoletnich w Muzeum Częstochowskim
- Sygnaliści
- Wystawy
- Wystawy stałe
- Wystawy czasowe
- Gabinety Wybitnych Częstochowian
- Jerzy Ostrowski
- Ferdynanda Karo
- Ludwik Wawrzynowicz
- Waldemar Miechowski
- Leon Jelonek
- ks. Leopold Wojak
- dr Mieczysław Wyględowski
- Władysław Biegański
- Edward Mąkosza
- Juliusz Łuciuk
- Jan Maciek Kukliński
- Śladami Reszków
- Kalina Jędrusik-Dygat
- Bronisław Idzikowski
- Wojciech Łukaszewski
- Wacław Tokarz, Władysław Terlecki
- Ludmiła Marjańska
- Jerzy Władysław Kołakowski
- Wanda Wereszczyńska
- Stefan Gierowski
- Andrzej Jasiński
- Stefan Korboński
- Włodzimierz Błaszczyk
- Jan Otrembski
- Jerzy Jotka Kędziora
- Iwo Gall
- Jan Oderfeld
- Marian Michalik
- Krzysztof Kędzierski
- Muniek Staszczyk
- Zwiedzanie i ceny biletów
- Wydawnictwa
- Multimedia
- Projekty
- Janina Plucińska-Zembrzuska – konserwacja kolekcji
- Koziegłowy – zapomniany ośrodek twórczości rękodzielniczej
- Podróże wycinanek
- „Czyn-iąc piękno. Działalność częstochowskiej Fabryki Wyrobów Ceramicznych «Czyn»”
- Modernizacja stałej wystawy historycznej
- Konserwacja tła do fotografii z wizerunkiem klasztoru jasnogórskiego i Matki Boskiej Częstochowskiej
- VIII Konkurs Sztuki Ludowej Stworzone, by cieszyć. Rzeźby i zabawki
- Karuzela z Madonnami – wizerunki Matki Boskiej Częstochowskiej
- Etnobotanika w muzeum – w świecie naparów, wyciągów i eliksirów
- BOMBkOWA historia Częstochowy
- Zakup kolekcji obrazów autorstwa Maksymiliana Brożka
- Edukacja
- Kontakt
Klasycy. Polska sztuka współczesna z kolekcji Jolanty i Piotra Marców
Wernisaż
Pawilon Wystawowy
19 października 2024
19 października 2024 r. o godz. 17.00 zapraszamy do Pawilonu Wystawowego w Parku Staszica na wernisaż wystawy Klasycy. Polska sztuka współczesna z kolekcji Jolanty i Piotra Marców
Wystawa prezentuje twórczość współczesnych polskich artystów, takich jak Magdalena Abakanowicz, Tadeusz Kantor, Jan Tarasin, Henryk Stażewski, Piotr Potworowski, Teresa Pągowska, Alina Szapocznikow, Kazimierz Mikulski, Alfred Lenica, Jan Lebenstein czy Stefan Gierowski. W ramach ekspozycji pokazujemy blisko osiemdziesiąt wyjątkowych dzieł – obrazów, grafik i rzeźb – autorstwa trzydziesty siedmiu wybitnych artystów, klasyków rodzimej sztuki po 1945 roku.
Obraz sztuki tego okresu kształtowały wielkie indywidualności. Artyści czerpali inspiracje z europejskiej awangardy, pozostając jednocześnie zakorzenionymi w lokalnych tradycjach. Poszukiwali nowych form wyrazu, przełamywali schematy, wyznaczali kierunki rozwoju, eksplorowali nowe obszary sztuki i nawiązywali dialog z odbiorcami, posługując się świeżym, nowatorskim językiem.
Byli to artyści otwarci na eksperymenty, uprawiający różne dziedziny sztuki, przekraczający granice tradycyjnych technik i dyscyplin. Niektórzy z nich podążali za światowymi trendami, zmieniając stylistykę, inni zaś konsekwentnie i niestrudzenie pracowali w obrębie jednej konwencji, skupiając się na wybranych problemach artystycznych.
Wystawa ukazuje tę inspirującą różnorodność postaw i koncentruje się na najważniejszych zjawiskach polskiej sztuki współczesnej. Została podzielona na trzy sekcje: „Materia / struktura / tkanka”, „Linia / znak / kształt” oraz „Metafora / aluzyjność / przestrzeń”.
Prezentujemy prace przedstawicieli ważnych ugrupowań awangardowych, takich jak Grupa Krakowska, Grupa 55, 4F+R, Praesens oraz międzynarodowego ruchu Phases. Ekspozycja obejmuje przykłady różnych kierunków i tendencji artystycznych, w tym surrealizmu, malarstwa materii, Nowej Figuracji, powojennego koloryzmu oraz abstrakcji geometrycznej.
Nowa wystawa w Muzeum Częstochowskim to wyjątkowa okazja do zapoznania się z dziełami-symbolami, najbardziej charakterystycznymi dla dorobku poszczególnych artystów. Zobaczymy m.in. tkaniny Magdaleny Abakanowicz, monumentalną „Kompozycję” Piotra Potworowskiego, reprezentatywne obrazy Tadeusza Brzozowskiego i Teresy Pągowskiej, biologiczny kolaż Jonasza Sterna, „Figurę osiową” Jana Lebensteina, „Kompozycję kół” Jana Berdyszaka oraz efektowne płótno Stefana Gierowskiego.
W zespole prezentowanych dzieł znajdują się także rzadkie przedstawienia, m.in. z wczesnych, poszukiwawczych okresów twórczości Henryka Stażewskiego, Teresy Pągowskiej i Kajetana Sosnowskiego.
Wystawa ma szczególną wartość, ponieważ prace pochodzą z prywatnej kolekcji i na co dzień nie są dostępne publicznie. Jest to pierwsza publiczna prezentacja tego znakomitego i cennego zbioru.
Państwo Marcowie rozpoczęli kolekcjonowanie dzieł sztuki – obrazów, rysunków, grafik, rzeźb i fotografii – ponad dwadzieścia lat temu. Pozyskiwali je na aukcjach, w galeriach sztuki, od kolekcjonerów i samych artystów. Zbiór szybko wzbogacał się o wartościowe przykłady rodzimej twórczości. Obecnie kolekcja liczy ponad 2000 prac, dokumentujących najważniejsze postawy i tendencje w sztuce od połowy XX wieku do czasów współczesnych. W ramach ekspozycji odbędą się wykłady, spotkania oraz oprowadzania kuratorskie.
Katarzyna Sucharkiewicz, kuratorka wystawy
(Ekspozycję można będzie zwiedzać do 12 stycznia 2025 r.)