Zapraszamy do Galerii Dobrej Sztuki, al. NMP 47 25 kwietnia 2025 roku o godz. 17:00!

Wystawa prezentuje przykłady wyrobów szklanych autorstwa współczesnych polskich projektantów. Wśród eksponatów znajdują się reprezentatywne prace takich znakomitych artystów plastyków i technologów szkła jak Zbigniew Horbowy, Kazimierz Krawczyk, Aleksander Puchała, Bogdan Kupczyk, Józef Górski, Jerzy Słuczan-Orkusz, Jan Sylwester Drost, Ludwik Fiedorowicz i Eryka Trzewik-Drost. Twórcy ci, pracujący jako projektanci i kierownicy ds. wzornictwa, działali w najważniejszych w dziejach polskiego szkła gospodarczego i kryształowego ośrodkach, m.in. w HSG „Ząbkowice” w Dąbrowie Górniczej, Krośnieńskich Hutach Szkła w Krośnie, HSG „Sudety” w Szczytnej, Hucie Szkła Artystycznego „Barbara” w Polanicy-Zdroju, Hucie Szkła „Tarnowiec” oraz HSG „Hortensja” w Piotrkowie Trybunalskim. Na wystawie można zobaczyć formy, które weszły do historii polskiego i światowego wzornictwa, np. Asteroid i Radiant Drosta, kultowe wyroby Trzewik-Drost (komplet Cora, świecznik Meksykanka), kieliszki Horbowego z charakterystycznymi tzw. ciągnionymi od czary smukłymi nóżkami czy zestaw Antico Józefa Górskiego.

Ekspozycja ukazując różnorodne, przyciągające uwagę bogactwem kształtów, kolorystyki, faktur i zdobień wyroby wazony, misy, świeczniki, komplety do napojów, patery, talerze jest doskonałą okazją do poznania rodzimego designu okresu powojennego oraz prześledzenia zmieniających się na przestrzeni lat trendów i tendencji stylowych.

Polskie szkło było i jest doceniane jako istotny fragment narodowego dziedzictwa kulturowego. Przez długie lata praca designerów pozostawała anonimowa, dopiero ostatnie kilkanaście lat przywróciło znaczenie artystom szkła i przyniosło uznanie oraz podziw dla ich pracy.

Ewa Chmielewska, Katarzyna Sucharkiewicz

 

projekt plakatu: Matylda Ślosarska

 

Comments are closed.

Muzeum

Muzeum

Muzeum Częstochowskie jest najstarszą instytucją kultury regionu częstochowskiego. Odgrywa istotną rolę w jego życiu społecznym i kulturalnym, wpływa znacząco na tradycję i historię.

Kontakt

Kontakt

Muzeum Częstochowskie
Aleja NMP  47
42-217  Częstochowa
tel. 34 360 56 31
muzeum@muzeumczestochowa.pl