GENERAŁ STANISŁAW MACZEK W CZĘSTOCHOWIE
 
23 września 2022 r. odbędą się uroczystości upamiętniające pobyt w Częstochowie w latach 1935–1938 płk. dypl. Stanisława Maczka, późniejszego gen. broni, legendarnego twórcy i dowódcy 1. Polskiej Dywizji Pancernej, który pełnił służbę w Częstochowie na stanowisku dowódcy piechoty 7. Dywizji Piechoty.
Dowództwo 7. Dywizji Piechoty stacjonowało w okresie międzywojnia w zabytkowej kamienicy przy al. NMP 47 – na jej ścianie odsłonięta zostanie tablica przypominająca lata służby płk. dypl. Stanisława Maczka w Częstochowie. Tablicę ufundował zarząd Federacji Organizacji Polskich Pancerniaków (FOPP).
Kamienicę zbudowano w 1875 r. w stylu klasycystycznym. Początkowo była siedzibą duchowieństwa prawosławnego, stąd jej nazwa Popówka, później domem biskupa rzymskokatolickiego. Po 1945 r. do lat 70. XX w. mieścił się tu Powiatowy Sztab Wojskowy. W 1973 r. obiekt przekazano Muzeum Częstochowskiemu z przeznaczeniem na stałą wystawę malarstwa polskiego, prezentowaną do 1996 r. Potem Galerię zamknięto. Po kilkunastoletniej przerwie spowodowanej remontem obiektu i zmianą jego funkcji wystawa dzieł sztuki polskiej powróciła do Popówki. Od 2013 r. można tu zwiedzać stałą wystawę malarstwa i grafiki polskiej zatytułowaną „Sztuka Polska XIX i XX wieku” oraz wystawy czasowe.
Uroczystości upamiętniające pobyt w Częstochowie w latach 1935–1938 płk. dypl. Stanisława Maczka organizuje zarząd FOPP z siedzibą w Żaganiu, z inicjatywy członkini zarządu Małgorzaty Kaczyńskiej – mieszkanki Częstochowy, córki żołnierza 1. Polskiej Dywizji Pancernej plut. Wacława Musiała, wraz z Urzędem do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych. Zbiega się ona z obchodami rocznic: 130. urodzin gen. Stanisława Maczka i 80-lecia powołania 1. Polskiej Dywizji Pancernej, organizowanymi w Polsce i poza jej granicami, m.in. w Belgii, Niderlandach i Francji.
Warto podkreślić, że w Częstochowie 28 lutego 1937 r. przyszedł na świat Andrzej Maczek, syn Zofii i Stanisława, obecnie profesor, niestrudzony popularyzator czynu Ojca i jego żołnierzy. Rodzina Państwa Maczków zamieszkiwała w Pawilonie Oficerskim im. Marsz. Józefa Piłsudskiego przy ul. Kościuszki 58.
Honorowy Patronat nad wydarzeniem objęli: Prezydent Miasta Częstochowy, Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, Dyrektor Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach, Dowódca 11. Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej, Dyrektor Muzeum Częstochowskiego.
 
Może być zdjęciem przedstawiającym 3 osoby, ludzie stoją, pomnik i tekst „GENERAŁ STANISŁAW MACZEK W CZĘSTOCHOWIE 23 WRZEŚNIA 2022 11:00 Msza ŚwiÄ™ta W Jasnogórskiej Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej w intencji gen. broni Stanisława Maczka Jego Podkomendnych ම 12:00 Ceremonia w Jasnogórskiej Sali Rycerskiej 12:30 Ceremonia w Jasnogórskiej Kaplicy Pamięci Narodu 13:00 Przemarsz pod budynek Muzeum Częstochowskiego Aleja NMP 47 13:30 Odsłonięcie poświęcenie tablicy upamiÄ™tniajÄ…cejsłużbe płk. dypl. Stanisława Maczka Częstochowie latach 1935-1938 14:00 Prelekcja historyczna w Sali Reprezentacyjnej Ratusza BADZMY WIADKAMI CZESTO ΕΠύννΑ AWALEHLFASEE MUZEUM CZĘSTOCHOWSKIE CZARTA DYWIZÄA”
 
 
 

 

 
 
 
 

Comments are closed.

Muzeum

Muzeum

Muzeum Częstochowskie jest najstarszą instytucją kultury regionu częstochowskiego. Odgrywa istotną rolę w jego życiu społecznym i kulturalnym, wpływa znacząco na tradycję i historię.

Kontakt

Kontakt

Muzeum Częstochowskie
Aleja NMP  47
42-217  Częstochowa
tel. 34 360 56 31
muzeum@muzeumczestochowa.pl