Zapraszamy dzieci i młodzież – SOLO i W GRUPACH – na spotkania w czasie ferii zimowych! Będzie różnorodnie – każdy znajdzie coś ciekawego dla siebie. Poruszymy tematy z archeologii, etnografii, historii, sztuki, przyrody, ekologii oraz techniki.

Rezerwacja:

Na zajęcia konieczna jest wcześniejsza rezerwacja miejsc pod numerem telefonu Działu Edukacji i Wystaw: 504 757 502. Zgłoszenia przyjmowane są od poniedziałku do piątku w godzinach 8.00–14.00.

Program:

Wędrówka przez kontynenty

ZODIAK zaprasza na niezwykłą podróż przez kontynenty! Dzieci poznają ciekawe zakątki Meksyku, obejrzą kanadyjskie zorze polarne oraz wezmą udział w karnawałowej paradzie. Sprawdzą, kto zamieszkuje stepy, kto pustynie, a kto lasy równikowe. Poszukają zwierząt kryjących się w zakamarkach Wielkiej Rafy Koralowej i dowiedzą się, czym afrykański szałas różni się od mongolskiej jurty. Spróbują też wywołać wulkaniczną erupcję! Zajęcia urozmaicą kolorowe prace plastyczne, niezwykłe konstrukcje z klocków K’nex, quizy, gry i wirtualne puzzle.

miejsce: Multicentrum ZODIAK, Park Staszica
termin: 16–27.01/poniedziałek – piątek
grupa docelowa: szkoła podstawowa
koszt zajęć: grupa zorganizowana – 10 zł/osoba, uczestnicy indywidualni – 12 zł/osoba
harmonogram: 16–25.01 9.00–10.30 grupa zorganizowana
                         12.00–13.30 grupa zorganizowana
                         26–27.01 9.00–10.30 grupa zorganizowana
                         12.00–13.30 uczestnicy indywidualni

Historia górnictwa rud żelaza

Zapraszamy dzieci na ciekawy spacer w podziemnych korytarzach, w których nasi mali goście zwiedzą replikę dawnej kopalni i posłuchają opowieści o rudzie żelaza, pierwszych kopalniach oraz procesie wydobycia rudy. Chętni sprawdzą, do czego służyły szybowskaz i tachograf, a także co kryje się pojęciami „ściana”, „smyczenie kibla”, kopalnia wieloszybikowa.

miejsce: Muzeum Górnictwa Rud Żelaza, Park Staszica
termin: 17.01/wtorek
koszt zajęć: 8 zł/osoba
harmonogram: 9.30–10.30 – grupa zorganizowana
                        12.00–13.00 – uczestnicy indywidualni

Magia światła i kolorów

Kolorowe szkło, taśma miedziana, cyna, wyobraźnia, kilka narzędzi i trochę chęci… to niezbędne składniki potrzebne do stworzenia witrażu! Podczas ferii chcemy przybliżyć tę technikę oraz historię witrażownictwa. W ramach zajęć dzieci zwiedzą wystawę malarstwa, a na warsztatach plastycznych wykonają z papieru autorski witraż wyklejany różnobarwnymi bibułami.

miejsce: Galeria Dobrej Sztuki, al. NMP 45
termin: 19.01/czwartek
grupa docelowa: przedszkole, szkoła podstawowa

Pradawne amulety

Nasi goście zwiedzą niezwykłe miejsce – Rezerwat Archeologiczny, w którym zobaczą jedyne na świecie cmentarzysko ludności z czasu kultury łużyckiej okresu halsztackiego, które zachowano w miejscu odkrycia, i towarzyszącą mu wystawę przybliżającą jej zwyczaje. Zainspirowani przeszłością oraz tajemniczymi przedmiotami, wykonają z gliny swoje własne magiczne amulety.

miejsce: Rezerwat Archeologiczny, ul. Łukasińskiego 20
termin: 20.01/piątek
grupa docelowa: przedszkole, szkoła podstawowa, szkoła ponadpodstawowa

W magicznym świecie Janki i Staszka

Uczestnicy spotkania zwiedzą barwną wystawę Dwie setki – Plucińska& Majewski. Różne drogi, jeden świat, poznają różnorodne prace niezwykłych artystów i wykonają rysunek tuszem, nawiązujący do jednej z technik twórczych prezentowanych na ekspozycji.

miejsce: Pawilon Wystawowy, Park Staszica
termin: 24.01/wtorek
                        12.00–13.30 – uczestnicy indywidualni

Dziuplaki – co to za ptaki?

W oparciu o zbiory ornitologiczne muzeum nasi goście zdobędą wiedzę o ptakach, które mieszkają w dziuplach. Dowiedzą się, jak przystosowują się one do różnych środowisk życia i jakie są miejsca ich gniazdowania. Wykonają też papierowe modele budek lęgowych.

miejsce: Kamienica Mieszczańska, ul. Katedralna 8
termin: 26.01/czwartek
grupa docelowa: przedszkole, szkoła podstawowa, szkoła ponadpodstawowa

Eksponaty opowiadają historię

Jak wygląda praca w muzeum? Co to jest eksponat? Co dzieje się z przedmiotami, które trafiają do muzeum? Jak działa muzeum „od kuchni”? Chętnie odpowiemy na te i wiele innych pytań. Pokażemy też naszym gościom kilka eksponatów. Będą zgadywać, do czego służyły w przeszłości, założą dla nich profesjonalną kartę muzealną i stworzą małą ekspozycję.

miejsce: Ratusz, plac Biegańskiego
termin: 27.01/piątek
grupa docelowa: szkoła podstawowa, szkoła ponadpodstawowa

Aleja NMP  47