Muzeum Częstochowskie zaprasza do zapoznania się z programem ferii zimowych.

Oferta przeznaczona jest dla grup, rodzin oraz uczestników indywidualnych.

Harmonogram:
10.30 – grupa zorganizowana
12.30 – grupa indywidualna

Koszt zajęć:
zwiedzanie z przewodnikiem – 6 zł/osoba
warsztaty – 7 zł/osoba w grupie, 10 zł/osoba indywidualna
warsztaty rodzinne – 10 zł/osoba
zajęcia z oferty specjalnej – 10 zł/osoba

Liczba uczestników:
W związku z zagrożeniem epidemiologicznym COVID-19 obowiązuje limit wejść na wydarzenia edukacyjne.

Rezerwacja:
Na zajęcia konieczna jest wcześniejsza rezerwacja miejsc pod numerem 504 757 502 (Dział Edukacji i Wystaw). Zgłoszenia przyjmowane są od poniedziałku do piątku w godzinach 8.00–14.00.

15.02 wtorek
Ludowe malarstwo na szkle

miejsce: Ratusz, plac Biegańskiego
rodzaj zajęć: warsztaty

Uczestnicy warsztatów poznają historię malarstwa i technikę powstawania obrazków na szkle. Wykonają prace plastyczne inspirowane eksponatami pochodzącymi ze zbiorów Działu Etnografii Muzeum Częstochowskiego.

16.02 środa
Nie święci garnki lepią

miejsce: Rezerwat Archeologiczny, ul. Łukasińskiego 20
czas trwania: 1,5 h
rodzaj zajęć: zajęcia z oferty specjalnej

Zajęcia prowadzone będą w oparciu o wystawę Z mroku dziejów. Kultura łużycka, wzbogacone o warsztaty lepienia naczyń z gliny. Wykonane naczynia, inspirowane zabytkami kultury łużyckiej, przechodzą na własność uczestników.

17.02 czwartek
Opowieści Starego Rynku

grupa docelowa: szkoła podstawowa, szkoła ponadpodstawowa
miejsce: Stary Ratusz, ul. Stary Rynek 1
czas trwania: 1,5 h
rodzaj zajęć: zwiedzanie z przewodnikiem, warsztaty (tylko dla klasy I–IV szkoły podstawowej)

Uczestnicy zajęć zwiedzą relikty piwnic najstarszego częstochowskiego ratusza odkrytego w trakcie badań wykopaliskowych i obejrzą wystawę Historia Częstochowy – miasta nad Wartą. Chętni (kl. I–IV szkoły podstawowej) mogą uzupełnić zwiedzanie warsztatami plastycznymi projektowania stroju z epoki.

18.02 piątek
Historia górnictwa rud żelaza

miejsce: Muzeum Górnictwa Rud Żelaza, Park Staszica
rodzaj zajęć: warsztaty

Uczestnicy zajęć zwiedzą Muzeum Górnictwa Rud Żelaza, gdzie dowiedzą się m.in. jak i kiedy powstała ruda żelaza, jak wyglądały pierwsze kopalne i proces wydobycia. Sprawdzą, do czego służył szybowskaz i tachograf, czym była „ściana”, a czym „smyczenie kibla” czy kopalnia wieloszybikowa. Uzupełnieniem zajęć będą warsztaty konstrukcyjne – zabawa z klockami K’nex.

22.02 wtorek
Dzieje społeczności żydowskiej w Częstochowie

grupa docelowa: szkoła ponadpodstawowa
miejsce: Kamienica Mieszczańska, ul. Katedralna 8
czas trwania: 1 h
rodzaj zajęć: zwiedzanie z przewodnikiem

Podczas zajęć uczestnicy zwiedzą wystawę Żydzi Częstochowianie. Wysłuchają także opowieści o dziejach społeczności żydowskiej, od pojawienia się pierwszych Żydów w mieście na początku XVIII wieku do współczesności.

23.02 środa
Zimowy krajobraz

miejsce: Galeria Dobrej Sztuki, al. NMP 47
rodzaj zajęć: warsztaty

Zajęcia artystyczne prowadzone w oparciu o stałą wystawę Sztuka Polska XIX i XX wieku. W trakcie kreatywnych warsztatów uczestnicy wykonają własne obrazy inspirowane przedstawioną kolekcją.

24.02 czwartek
Jurajskie morze i jego mieszkańcy

grupa docelowa: przedszkole, szkoła podstawowa, szkoła ponadpodstawowa
miejsce: Kamienica Mieszczańska, ul. Katedralna 8
rodzaj zajęć: warsztaty

Uczestnicy cofną się w czasie o 180 mln lat, poznając najbardziej charakterystyczne zwierzęta, jakie zamieszkiwały głębiny jurajskiego morza. Posłuchają opowieści m.in. o amonitach, belemnitach, małżach, pliozaurze. Niewątpliwie największą atrakcją będą skamieniałości z kolekcji paleontologicznej Działu Przyrody. W części warsztatowej dzieci i młodzież wykonają modele poznanych zwierząt lub replikę dna jurajskiego morza.

25.02 piątek
Częstochowa dawniej i dziś

grupa docelowa: szkoła podstawowa, szkoła ponadpodstawowa
miejsce: Ratusz, plac Biegańskiego
rodzaj zajęć: warsztaty

Uczestnicy zajęć poznają historię i rodzaje fotografii i pocztówki. Porównają zdjęcia dawnej i dzisiejszej Częstochowy. Dopasują przedstawione na nich obiekty architektoniczne i spojrzą na własne miasto z zupełnie nowej perspektywy.

WARSZTATY RODZINNE

26.02 sobota
„Geometryczne miasto” – artystyczne warsztaty rodzinne inspirowane twórczością Michała Boguckiego

grupa docelowa: rodziny
miejsce: Pawilon Wystawowy, Park Staszica
godzina: 12.00–13.30
rodzaj zajęć: warsztaty rodzinne (10 zł/osoba)

Uczestnicy warsztatów zwiedzą wystawę malarstwa Michała Boguckiego Okiem abstrakcji. Malarstwo. Performans. Sztuka Akcji 1971–2021, która zainspiruje ich do stworzenia własnego barwnego dzieła sztuki, malowanego na papierze czerpanym.