24 września o godz. 18.00 zapraszamy do Pawilonu Wystawowego na wernisaż  wystawy

Dwie setki – Plucińska&Majewski. Różne drogi, jeden świat.

Zapraszamy na etnograficzną wystawę jubileuszową zorganizowaną w stulecie urodzin Janiny Plucińskiej-Zembrzuskiej i Stanisława Majewskiego. Ich twórczość od lat jest przedmiotem badań częstochowskich etnografów. Artyści, kwalifikowani do nurtu nieprofesjonalnych, tak różni od siebie w sposobie przeżywania i interpretowania otaczającej rzeczywistości, podobnie eksploatowali czas poświęcany na działalność twórczą.

Majewski tworzył relatywnie krótko (14 lat), pozostawił po sobie jednak setki prac, z których część ma wręcz monumentalny format. Na ekspozycji zaprezentujemy największe w jego dorobku – ponad pięciometrowy ołtarz ze zbiorów Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie oraz Zatajony świat ze zbiorów własnych.

Janina Plucińska-Zembrzuska miała kilka wystaw w Muzeum Częstochowskim, na tej jednak odsłonimy inne oblicze artystki, mniej naznaczone cierpieniem i bólem. Po raz pierwszy pokazane zostaną jej rysunki, zainspirowane podróżami oraz plenerami malarskimi. Plucińska-Zembrzuska pozostawiła po sobie również setki prac, które niezwykle barwnie obrazują jej stany emocjonalne oraz doświadczenia życiowe.

Zestawienie działalności Stanisława Majewskiego, który żył w mikrokosmosie własnych przekonań i filozofii, z eksperymentującą formą i materiałem Janiną Plucińską-Zembrzuską to nie lada wyzwanie. Niezwykle jednak istotne z punktu widzenia pamięci. Pamięci o wybitnych twórcach. /Ewelina Mędrala-Młyńska/

Ekspozycję prezentować będziemy do 29 stycznia 2023 r.