Muzeum Częstochowskie oraz Polskie Towarzystwo Historyczne Oddział w Częstochowie

zapraszają na cykl odczytów i towarzyszących im dyskusji Dzieje ziem ukraińskich w kontekście procesów historycznych w Europie Środkowo-Wschodniej

Program:

8 czerwca 2022, godz. 17.00, Ratusz

Napad wojsk rosyjskich na Ukrainę – współczesny rozdział dziejów ziem ukraińskich i możliwy wpływ niewypowiedzianej wojny na przyszłe dzieje Europy – wykład Jewgena Sinkiewicza z Chersonia, profesora wielu uniwersytetów ukraińskich, honorowego profesora Uniwersytetu im. Jana Długosza w Częstochowie.

22 czerwca 2022, godz. 17.00, Ratusz

Ruskie elity Rzeczypospolitej wobec wojen moskiewskich w XVI–XVII wieku – wykład Hieronima Grali, profesora Wydziału Artes Liberales Uniwersytetu Warszawskiego.

29 czerwca, godz. 17.00, Ratusz

Ziemie ukraińskie w średniowieczu i na progu czasów nowożytnych – najważniejsze elementy procesu dziejowego od narodzin wschodnioeuropejskiego imperium Rusi Kijowskiej do ustanowienia Unii Lubelskiej w 1569 roku – wykład Marcelego Antoniewicza, prezesa Częstochowskiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Historycznego.

W spotkaniach wezmą interaktywny udział historycy z ukraińskich ośrodków akademickich.

Wstęp na spotkanie: 1 zł.

 

Comments are closed.

Muzeum

Muzeum

Muzeum Częstochowskie jest najstarszą instytucją kultury regionu częstochowskiego. Odgrywa istotną rolę w jego życiu społecznym i kulturalnym, wpływa znacząco na tradycję i historię.

Kontakt

Kontakt

Muzeum Częstochowskie
Aleja NMP  47
42-217  Częstochowa
tel. 34 360 56 31
muzeum@muzeumczestochowa.pl