Arteterapia

Baner dotyczący muzealnych warsztatów z elementami arteterapii

Odkrywam siebie…
Muzealne warsztaty z elementami arteterapii

Muzeum Częstochowskie zaprasza dzieci z klas 4-6 szkoły podstawowej

na warsztaty z elementami arteterapii

Arteterapia w swoim podstawowym znaczeniu i pierwotnym zakresie oznacza działanie

uzdrawiające, lecznicze za pomocą ekspresji twórczej, sztuki.

Nasze warsztaty przygotowane zostały z myślą o dzieciach nieśmiałych, zamkniętych w sobie, mających problem ze znalezieniem swojego miejsca w grupie rówieśników, ale i dla tych, którzy chcą poznać lepiej samych siebie:)

W zajęciach, które proponujemy, wykorzystywane będą możliwości, jakie oferują nam sztuki plastyczne, muzyka (muzykoterapia receptywna), taniec/praca z ciałem, film, fotografia oraz literatura (elementy biblioterapii). W poszczególnych ćwiczeniach, doświadczeniach uczestnicy poznają bliżej zbiory artystyczne Muzeum Częstochowskiego (malarstwo, grafika, rysunek, rzeźba). Każde spotkanie podejmować będzie konkretny temat (np. rodzina, przyjaźń, marzenia) i złożone będzie z ok. kilku ćwiczeń (w zależności od dynamiki grupy).

Czas trwania zajęć: 1-1,5 godz. (do ustalenia)

Proponujemy warsztaty jednorazowe albo spotkania cykliczne (np. raz na dwa tygodnie)

Liczba osób w grupie: maksymalnie 12 / na zajęciach wymagana jest obecność opiekuna ze szkoły

Koszt uczestnictwa w warsztatach: 7 zł od osoby

Prowadzący warsztaty: Agnieszka Miry, historyk sztuki, pracownik Muzeum Częstochowskiego, kustosz i kurator wystaw, absolwentka studiów podyplomowych z arteterapii

Rezerwacja terminów: 504 757 502 (Dział Edukacji i Wystaw)

  • Arteterapia jest dla dzieci i młodzieży bezpieczną formą wyrażania siebie.
  • W procesie arteterapeutycznym nie ważny jest wytwór, a samo proces twórczy i wyrażanie siebie za pomocą sztuki. Nie trzeba posiadać zdolności artystycznych.
  • Zajęcia arteterapeutyczne umożliwiają poznanie nowych obszarów działania.
  • Uczestnik warsztatów: poznaje i rozwija własną kreatywność / czerpie przyjemność z obcowanie ze sztuką oraz tworzenia jej / odkrywa i buduje własną tożsamość (świadomość wartości w życiu, marzeń) / wzmacnia poczucie własnej wartości oraz wiary we własne możliwości, zdolności / kształtuje pewność siebie / rozwija komunikację interpersonalną / łatwiej pokonuje lęki / uświadamia sobie potrzebę dokonywania wyborów

 

 

Comments are closed.

Muzeum

Muzeum

Muzeum Częstochowskie jest najstarszą instytucją kultury regionu częstochowskiego. Odgrywa istotną rolę w jego życiu społecznym i kulturalnym, wpływa znacząco na tradycję i historię.

Kontakt

Kontakt

Muzeum Częstochowskie
Aleja NMP  47
42-217  Częstochowa
tel. 34 360 56 31
muzeum@muzeumczestochowa.pl