Waginatyzm. Instalacja Iwony Demko

Przygotowując się do marcowego święta pań, Centrum Promocji Młodych prezentuje zaangażowaną sztukę kobiet. Centralnym punktem wystawy będzie instalacja Iwony Demko, która od dawna w swojej twórczości krąży wokół tematów waginy i fanatyzmu – na jej potrzeby stworzyła nawet specjalny termin „waginatyzm”. Artystka nie godzi się z faktem, że współcześnie słowo „wagina” wzbudza głównie uczucie zażenowania oraz że jest postrzegane wyłącznie w kontekście seksualnym. Dla niej wagina w sztuce nie jest tematem wstydliwym czy prowokacyjnym. Jest punktem odniesienia do tego, w jaki sposób kiedyś kulturowo postrzegano kobiece organy płciowe. Chętnie przywołuje obraz waginy jako bramy, którą przekracza się na początku życia. Artystka chce waginę ponownie przenieść ze strefy profanum do sfery sacrum. Przywrócić jej symboliczne konotacje z płodnością, szczęściem i zdrowiem. Instalacji towarzyszyć będzie prezentacja twórczości młodych artystek związanych z IV Pracownią Rzeźby prowadzoną przez prof. Józefa Murzyna na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Dorota Hadrian, Paula Krać, Anna Przybyło, Paulina Stępień, Bernadetta Tajs, Aleksandra Zimny oraz Katarzyna Mordarska śmiało podejmują szeroko rozumianą problematykę „kobiecości”. Choć każda z nich robi to inaczej i w sobie właściwym stylu.
/Adam Florczyk/

Centrum Promocji Młodych, Willa Generała, al. Wolności 30