Wystawy długoterminowe

Ratusz

Częstochowianie. Mieszkańcy miasta na fotografii w latach 1845–1918

Kweclich, Sętowski, Michalik, Bulik… – kolekcja obrazów współczesnych malarzy częstochowskich

Spacer po dawnej i współczesnej Częstochowie – stare i nowe fotografie miasta na wieży ratuszowej

Zagroda Włościańska

W domu tkaczki
– wystawa przygotowana w całości ze zbiorów Muzeum Częstochowskiego ma za zadanie przybliżyć tajniki niezwykle popularnego w okolicach Czestochowy tkactwa ludowego. W klimat XIX wieku wprowadzi zwiedzających tradycyjnie wyposażona izba z nieodzownymi elementami jak piec, ławy, skrzynie wianne oraz obrazy święte wykonane w czestochowskich pracowniach malarskich.
Na wystawie ukazane zostały wszystkie narzędzia potrzebne do wykonania tkaniny, począwszy od międlic, cierlic, szczotek do czesania lnu, grempli, poprzez przęślice, kołowrotki, zwijadła, snowadła, aż po warsztat tkacki zwany w regionie krosnami. Zobaczymy też przedmioty służące do prania jak kijanki, tary, balię oraz ręczną oryginalną pralkę. Skomplikowane procesy tkackie opisane zostały na dużych wydrukach wraz z angielskimi tłumaczeniami. Dopełnieniem wystawy są kobiece stroje ludowe z okolic Częstochowy z ręcznie tkanymi wełniakami i zapaskami oraz film edukacyjny ukazujący cały proces tkacki od zasiania ziarna do gotowego wyrobu – lnianej koszuli.

 

Comments are closed.

Muzeum

Muzeum

Muzeum Częstochowskie jest najstarszą instytucją kultury regionu częstochowskiego. Odgrywa istotną rolę w jego życiu społecznym i kulturalnym, wpływa znacząco na tradycję i historię.

Kontakt

Kontakt

Muzeum Częstochowskie
Aleja NMP  47,
42-217  Częstochowa
tel. 34 360 56 31
muzeum@muzeumczestochowa.pl