Kobieta w twórczości Szymona Wypycha

17 września 2016 r. odbył się wernisaż wystawy pt. „Kobieta w twórczości Szymona Wypycha”. Ekspozycję można oglądać w zabytkowym obiekcie Muzeum Częstochowskiego – w Pawilonie Wystawowym w Parku Staszica.

Wystawa poświęcona jest twórczości jednego z najlepszych częstochowskich rzeźbiarzy. Dorobek Szymona Wypycha (1945 – 2008) prezentowany był na licznych wystawach zbiorowych i indywidualnych. Ekspozycja w Muzeum Częstochowskim skupia się jednakże na wybranym aspekcie jego zainteresowań twórczych – na postaci kobiecej.
Szymon Wypych był absolwentem Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych w Gdańsku. Jako artysta i organizator odznaczał się niezwykłą aktywnością, zwłaszcza w lokalnym kręgu kulturalnym. Należał do związków i stowarzyszeń promujących sztukę, m.in. Związku Polskich Artystów Plastyków, Związku Polskich Artystów Rzeźbiarzy. Pełnił funkcję m.in. prezesa Stowarzyszenia Środowisk Twórczych w Częstochowie i rzeczoznawcy Ministerstwa Kultury i Sztuki do spraw rzeźby współczesnej. Zajmował się również pracą pedagogiczną – uczył w Zespole Szkół Plastycznych w Częstochowie. Prace Szymona Wypycha zdobią kolekcje muzeów i galerii oraz wzbogacają przestrzeń publiczną nie tylko Częstochowy.

Bogaty i różnorodny zbiór ekspozycyjny ukazuje Szymona Wypycha jako artystę zainteresowanego wieloma dyscyplinami plastycznymi. Ekspozycja obejmuje bowiem: rzeźby, płaskorzeźby, medale, obrazy olejne i rysunki (szkice). Wśród zaprezentowanych prac pojawiają się nowo zakupione do kolekcji Muzeum Częstochowskiego – dzięki dofinansowaniu ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Urzędu Miasta Częstochowy – kompozycje: Pieta III, Myjąca się, Siedząca.

Kobieta w twórczości Szymona Wypycha – ulotka wystawy