Waldemar Miechowski

Od Waldemara Miechowskiego wszystko się zaczęło… 70 lat sportu żużlowego w Częstochowie 1946–2016
Ratusz, Gabinet Wybitnych Częstochowian, sierpień 2016 – luty 2017

W czerwcu 1946 r. Częstochowskie Towarzystwo Cyklistów i Motocyklistów zorganizowało na bieżni lekkoatletycznej stadionu w III Alei NMP wyścigi kolarskie. Z uwagi na niską frekwencję zawodników postanowiono, że zaprezentują się głównie motocykliści. Przeprowadzono najpierw wyścigi kwalifikacyjne, a następnie finał, do którego awansowali Stefan Sejfried i Waldemar Miechowski. Ostatecznie zwycięzcą został ten drugi, i mimo że stosował nieregulaminowe wówczas podpieranie się nogą na łukach, zatwierdzono klasyfikację. W taki oto sposób 16-letni wówczas Waldemar Miechowski zapoczątkował w naszym mieście wyścigi motocyklowe na torze, bo trudno było nazywać rodzącą się dyscyplinę sportem żużlowym.
Władze miasta zdecydowały się oddać do dyspozycji motocyklowym szaleńcom tereny boiska w dzielnicy Zawodzie. Przeprowadzone zostały tam niezbędne prace, prowizoryczny tor okolono pasem zabezpieczającym, nikt nie myślał o bandach, nasypach, siedzeniach.
1 września 1946 r. na placu jasnogórskim odbyła się uroczysta Msza św. z racji 50-lecia kolarstwa i 40-lecia Częstochowskiego Towarzystwa Cyklistów i Motocyklistów (CTCiM). Z tej to okazji zorganizowano Jubileuszowy Ogólnopolski Zjazd Gwiaździsty Kolarzy i Motocyklistów. Po Mszy św. nastąpił uroczysty przejazd Alejami na Zawodzie, gdzie dokonano uroczystego otwarcia nowego toru.
Tak właśnie rodził się częstochowski sport z zapachem spalin i warkotem motocykli. Sprzęt, jakim posługiwali się zawodnicy, był przerabiany z motocykli turystycznych. W lipcu następnego roku odbyły się Ogólnopolskie Zawody Motocyklowe, w których wystartowało już kilkudziesięciu zawodników. Powstające w kraju liczne sekcje motocyklowe skłoniły w 1948 r. PZM do utworzenia ligi. Postanowiono utworzyć dwie ligi i drogą eliminacji podzielić drużyny. CTCiM rozpoczęło starty w II lidze. Zawody rozgrywane były jako trójmecze, a pierwszy ligowy zespół tworzyli: Waldemar Miechowski, Marian Kaznowski, Bogdan Laskowski i Władysław Szulczewski.
W roku 1950 powołany został zespół pod nazwą Związkowy Klub Sportowy Włókniarz, a rok później utworzono Zrzeszenia Sportowe, wśród nich ZS Włókniarz.
Przez lata startów naszego klubu były chwile obfite w tytuły, ale także okresy, kiedy myślano nad zawieszeniem bądź likwidacją działalności. Tak się jednak nie stało i dziś nadal możemy podziwiać żużlowców Włókniarza na owalnym torze.
Włókniarze wywalczyli wiele tytułów drużynowych, indywidualnych i parowych mistrzów Polski, zdobywali medale mistrzostw świata, reprezentowali klub na wielu arenach sportowych naszego globu.
Wystawa poświęcona 70-leciu nieprzerwanego istnienia sportu żużlowego w naszym mieście przypominała i przybliżała zwiedzającym najważniejsze dla klubu postaci – Zawodników, Działaczy, Pracowników i Kibiców Włókniarza, zarówno tych sprzed lat, dziękując im jednocześnie za wierność biało-zielonym barwom, jak i najmłodszych, rozpoczynających przygodę z „czarnym sportem”.
Prezentowaliśmy obiekty i zdjęcia ze zbiorów: SCKM Włókniarz, Muzeum Częstochowskiego, Zbiorów Sztuki Jasnej Góry, Waldemara Miechowskiego, Kazimierza Iwańczaka, Józefa Kafla, Sebastiana Ułamka, Karola Zagziła, Jana Święcika, Krzysztofa Kasprzaka, Rafała Piotrowskiego, Jerzego Kowalczyka, Mirosława Ziębaczewskiego, Marka Soczyka.
/opracowanie: Prezes SCKM Włókniarz Częstochowa Michał Świącik, Dyrektor Muzeum Częstochowskiego Janusz Jadczyk, komisarz wystawy Marek Soczyk/

 

Comments are closed.

Muzeum

Muzeum

Muzeum Częstochowskie jest najstarszą instytucją kultury regionu częstochowskiego. Odgrywa istotną rolę w jego życiu społecznym i kulturalnym, wpływa znacząco na tradycję i historię.

Kontakt

Kontakt

Muzeum Częstochowskie
Aleja NMP  47
42-217  Częstochowa
tel. 34 360 56 31
muzeum@muzeumczestochowa.pl