Stefan Gierowski

Stefan Gierowski
Ratusz, Gabinet Wybitnych Częstochowian, czerwiec 2010 – październik 2010

Dążę do tego, żeby obraz był jednolity, ale zarazem miał właściwe natężenie. Nawet jeśli pozornie nic się nie dzieje, musi być wyczuwalny potężny ładunek emocji. Staję przed czystą białą powierzchnią i wszystko może się zdarzyć. Nie zaczynam malowania bez jasnej koncepcji obrazu. Poprzedzam go dziesiątkami małych rysunków, które robię, aby dojść do tego jak najlepiej wyrazić to, co chcę. Decydują o tym czasem niuanse, lekkie przesunięcia formy czy koloru. Bywa, że kiedy zaczynam malować, to co widzę nie zgadza mi się z moim wyobrażeniem, wtedy przemalowuję i poszukuję tego, o co mi chodziło. Odbywa się proces między mną a obrazem. Samo tworzenie jest metafizyczne.

z rozmowy z Martą Kowalewską, Malarstwo ponadabstrakcyjne, „Art&Business” 3/2008

Stefan Gierowski pochodzi z Częstochowy. Wystawa otwarta na początku lipca 2010 roku jest pierwszą prezentacją jego twórczości w rodzinnym mieście. Ekspozycja ma uświetnić jubileusz 85-lecia urodzin artysty.
W Gabinecie Wybitnych Częstochowian przybliżamy sylwetkę malarza i wybitnego pedagoga. Poprzez prezentację fotografii rodzinny Gierowskich (m.in. Leona Wasilewskiego – dziadka artysty, częstochowskiego lekarza, rodziców – Stefanii z Wasilewskich Gierowskiej i Józefa Gierowskiego) akcentujemy wątek częstochowski. Drogi rozwoju artystycznego przybliżają liczne pamiątki, dyplomy, odznaczenia, nagrody, katalogi wystaw oraz multimedialna prezentacja dorobku. Tam również wchodzimy w barwny świat obrazów mistrza.
W galerii pokazujemy prace z różnych okresów twórczości, pochodzące ze zbiorów Muzeum Okręgowego im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy, Muzeum Częstochowskiego, Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych w Częstochowie oraz kolekcjonerów prywatnych.
Mamy nadzieję, że ta wystawa przeniesie Państwa w wymiar metafizycznych doznań, serdecznie zapraszamy.

Stefan Gierowski, artysta należący do grona najwybitniejszych przedstawicieli współczesnego malarstwa, urodził się w 1925 roku w Częstochowie. Krytyka nazywa go klasykiem polskiej nowoczesności.
Studiował w Krakowie historię sztuki na Uniwersytecie Jagiellońskim oraz malarstwo na Akademii Sztuk Pięknych w pracowniach Władysława Jarockiego, Zbigniewa Pronaszki oraz Karola Frycza. Dyplom uzyskał w 1948 roku. Do Warszawy przeniósł się rok później i związał swoje życie z miejscowym środowiskiem artystycznym. W latach 1961-1977 był wykładowcą warszawskiej ASP, a w latach 1975-1981 dziekanem Wydziału Malarstwa. Stefan Gierowski prowadził aktywną działalność na rzecz kultury i sztuki. W latach 1957-1989 należał do ZPAP, w roku 1981 był członkiem Komitetu Organizacyjnego Kongresu Kultury Polskiej, w latach 1982-1988 należał także do Rady Głównej Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Rady Wyższego Szkolnictwa Artystycznego.
Za wybitne osiągnięcia na polu sztuki uzyskał wiele nagród i odznaczeń, m.in. nagrodę na Ogólnopolskiej Wystawie Młodej Plastyki w Warszawie 1955 roku, drugą nagrodę na Wystawie młodego malarstwa i rzeźby w Sopocie w 1957 roku, pierwszą nagrodę na V Biennale Internazionale d`Arte Contemporanae Della Repubblica di San Marino w 1965 roku, Nagrodę Komitetu Kultury Niezależnej „Solidarność” za cykl obrazów Dekalog w 1989 roku, Nagrodę Kolekcjonerów im. Doktora Lecha Siudy w 1999 roku.
Za dorobek na polu naukowym uzyskał w 1986 roku tytuł profesora zwyczajnego.
Prace artysty znajdują się w zbiorach prywatnych i kolekcjach muzealnych w Polsce i zagranicą. W pierwszym okresie twórczości Stefan Gierowski malował obrazy figuratywne, inspirowane sztuką postkubistyczną z charakterystyczną rytmizacją formy oraz uproszczeniami. Około 1957 roku zainteresował się malarstwem niefiguratywnym i rozpoczął oznaczanie prac rzymską numeracją („abstrakcja autonomiczna”). Od 1960 roku w jego twórczości ujawniły się tendencje geometryzujące. W połowie lat 60. zbliżył się do poszukiwań charakterystycznych dla malarstwa opartowskiego. W obrazach zaczęły dominować podziały geometryczne i ostre barwy. W latach 80. uprościł formy i motywy, ograniczył kolorystykę – operował kontrastem bieli i czerni. Lata 90. i pocz. wieku XXI to w twórczości Gierowskiego okres wzbogacania palety i śmielszego stosowania kontrastowych zestawień kolorystycznych.
Obecnie artysta tworzy i mieszka w podwarszawskim Konstancinie.

 

Comments are closed.

Muzeum

Muzeum

Muzeum Częstochowskie jest najstarszą instytucją kultury regionu częstochowskiego. Odgrywa istotną rolę w jego życiu społecznym i kulturalnym, wpływa znacząco na tradycję i historię.

Kontakt

Kontakt

Muzeum Częstochowskie
Aleja NMP  47
42-217  Częstochowa
tel. 34 360 56 31
muzeum@muzeumczestochowa.pl