dr Mieczysław Wyględowski

Recepta na szczęście doktora Mieczysława Wyględowskiego
Gabinet Wybitnych Częstochowian, Muzeum Częstochowskie
27.10.2017, godz. 18.00

Wystawa poświęcona wybitnemu chirurgowi, wieloletniemu ordynatorowi odziału chirurgii ogólnej oraz dyrektorowi szpitala im. L. Rydygiera w Częstochowie.
Dr Mieczysław Wyględowski przebudował i zmodernizował szpital, wyposażając go w nowoczesny sprzęt komputerowy i medyczny. Wprowadził szereg innowacyjnych rozwiązań, które usprawniły funkcjonowanie placowki i znacząco poprawiły poziom leczenia. Pod jego kierunkiem 46 lekarzy uzyskało specjalizacje w zakresie chirurgii.
Dr Wyględowski to nie tylko wybitny lekarz – to przede wszystkim człowiek kochający życie. Doskonale odnajduje się w swoim naturalnym środowisku, jakim jest medycyna, ale nie mniej ważne jest dla niego po prostu piękno świata.
Szczególnie bliski jest mu świat sztuki, kultury i nauki. Ma wielu przyjaciół w gronie naukowców, artystów czy pisarzy. Przez lata zgromadził niezwykle bogatą i różnorodną kolekcję dzieł sztuki: obrazów, grafik, zegarów, ikon, książek, antyków, pamiątek z licznych podróży… Część z nich zaprezentujemy – obok eksponatów związanych z jego dorobkiem naukowym, działalnością społeczno-polityczną – na wystawie w Gabinecie Wybitnych Częstochowian. A najlepszym sposobem na poznanie Doktora będzie spotkanie z nim samym podczas wernisażu.
Dr Mieczysław Wyględowski jest i zawsze był zaangażowany w życie naszego miasta nie tylko jako wybitny lekarz, ale też jako społecznik i działacz polityczny. Przez dwie kadencje był radnym Miejskiej Rady Narodowej, przewodnicząc Komisji Zdrowia. W latach 1991–1997 był Senatorem RP II i III kadencji, gdzie przewodniczył Komisji Zdrowia i Polityki Społecznej. Od 1997 do 2001 roku był radnym Sejmiku Śląskiego. Działał w zarządzie Towarzystwa Lekarskiego Częstochowskiego, był członkiem Towarzystwa Chirurgów Polskich, prezesem Zarządu Wojewódzkiego PCK w Częstochowie. Jest członkiem honorowym Polskiego Towarzystwa Lekarskiego.
Dowodem aktywnej działalności społecznej Doktora był zorganizowany pod jego kierownictwem Pierwszy Światowy Kongres Polonii Medycznej w Częstochowie w 1991 roku.
Dr Mieczysław Wyględowski jest też autorem kilkunastu książek oraz szeregu publikacji z zakresu chirurgii i historii medycyny.
W 2002 roku mieszkańcy Częstochowy i województwa śląskiego docenili postać wybitnego chirurga, wybierając dr. M. Wyględowskiego do grona 100 najmądrzejszych województwa śląskiego w plebiscycie “Dziennika Zachodniego”.
Dr Mieczysław Wyględowski odznaczony jest Krzyżem Oficerskim i Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Złotym Krzyżem Zasługi, Złotą Odznaką „Za zasługi dla województwa częstochowskiego” (dwukrotnie), Złotą Odznaką Zasłużonemu w Rozwoju Województwa Katowickiego, Złotą Odznaką Zasłużonemu Województwa Śląskiego, Złotą Odznaką Towarzystwa do Walki z Kalectwem, Odznaką „Za wzorową pracę w Służbie Zdrowia”, Nagrodą specjalną indywidualną II stopnia Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej, Odznaką Bene Meritus, Medalem Gloria Medicinae, Złotym, Srebrnym oraz Brązowym Krzyżem za Zasługi dla Pożarnictwa.
Wśród licznych pasjii i zainteresowań pozamedycznych dr. M. Wyględowskiego znalazły się również narciarstwo oraz żeglarstwo, które uprawia z zamiłowaniem. Ważne miejsce zajmuje też życie towarzyskie, któremu z radością poświęca wolne chwile.
Zawsze znajduje czas dla przyjaciół i rodziny. Jest ojcem dwóch córek, który poszły w jego ślady i też są lekarkami: dermatolog Marioli Wyględowskiej-Kani i okulistki Doroty Wyględowskiej-Promieńskiej, oraz dziadkiem Justyny, Damiana i Niny.
Mimo że dr M.Wyględowski nie urodził się w Częstochowie, to z tym miastem związał całe swoje dorosłe osobiste i zawodowe życie. To tu leczył naszych bliskich, tu angażował się w życie społeczne i polityczne, tu uczestniczył w życiu kulturalnym.
Dziś możemy spotkać Doktora w teatrze, filharmonii, w muzeum, galerii, czy spacerującego po Alejach z uśmiechem na twarzy. A jak ktoś będzie w potrzebie, to dr Wyględowski chętnie wypisze receptę na szczęście…
/Anna Krakowian/

 

Comments are closed.

Muzeum

Muzeum

Muzeum Częstochowskie jest najstarszą instytucją kultury regionu częstochowskiego. Odgrywa istotną rolę w jego życiu społecznym i kulturalnym, wpływa znacząco na tradycję i historię.

Kontakt

Kontakt

Muzeum Częstochowskie
Aleja NMP  47
42-217  Częstochowa
tel. 34 360 56 31
muzeum@muzeumczestochowa.pl