Etnografia

Z tradycji wzięte, na nowo wycięte… VI Konkurs Sztuki Ludowej
pod red. Elżbiety Miszczyńskiej, Częstochowa 2015

ISBN 978–83–60128–04–6

strony numerowane: 122
format: 22×22 cm
oprawa: miękka z obwolutą

cena: 15,75 zł

„…design to sposób na przerwy w konwersacji…”
/Marcin Wicha, Jak przestałem kochać design, Wydawnictwo Karakter, Kraków 2015/

Rozmawiamy o wszystkim – o życiu i codziennych sprawach, o pogodzie, o pracy… Przychodzi jednak czas, że warto pomilczeć, zatrzymując się w zachwycie lub w zdziwieniu nad dziełami sztuki czy najzwyczajniej nad otaczającymi nas przedmiotami. Te mogą być różne, ale sposób, w jaki na nie patrzymy, zależy od designu – od mody, od czasu i precyzji wykonania. Jak zawsze, za wszystkim stoi CZŁOWIEK, jego wrażliwość, wyobraźnia i talent.
Obserwując współczesne trendy widzimy, że moda na ludowość nie mija – jest wciąż żywa i inspirująca. Etnodesign jest sposobem na życie, jest zauważalny i wielu twórców odwołuje się do etnograficznej spuścizny przodków.
Z tradycji wzięte, na nowo wycięte… – taki tytuł nadaliśmy VI Konkursowi Sztuki Ludowej. Skupiamy się w nim na wycinance, a co za tym idzie, na CZŁOWIEKU, który ją tworzy. Na jego odniesieniu do przeszłości, umiłowaniu piękna ludowej sztuki. Większość uczestników Konkursu podkreśla, że wycinanie z papieru to umiejętność przechodząca z pokolenia na pokolenie, przekazywana dzieciom i znajomym – jest zatem nadzieja, że sztuka ta nie zaginie, że przetrwa, że w świecie elektronicznej dominacji nadal będą ci, którzy za pomocą nożyc i nożyczek wyczarowują zachwycające papierowe cuda, delikatne i kruche, a jednak wpisujące się na trwałe w design XXI wieku.
Muzeum Częstochowskie co trzy lata organizuje Konkursy Sztuki Ludowej. Są one odzwierciedleniem tego, w jakim kierunku zmierza „moda na ludowość”, szukanie natchnienia i aktualne wzornictwo. Cieszymy się, że nasze konkursy mają tak szeroki odzew.
Dziękuję wszystkim Państwu, którzy przygotowaliście wycinanki zainspirowane szeroko rozumianą kulturą tradycyjną i zgłosiliście swój udział w VI Konkursie Sztuki Ludowej zorganizowanym przez Muzeum Częstochowskie w 2015 roku. Każda z nich jest dla nas ważna. Za każdą stoi CZŁOWIEK…
W ramach VI Konkursu Sztuki Ludowej ogłosiliśmy dodatkową atrakcję – konkurs na mural inspirowany wycinanką ludową, który zdobi dzisiaj Zagrodę Włościańską przy ul. 7 Kamienic 4, zmieniając tym samym oblicze naszego miasta.

Janusz Jadczyk
Dyrektor Muzeum Częstochowskiego

VI Konkurs Sztuki Ludowej dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Urzędu Miasta Częstochowy


Wycinanki niezaplanowane. V Konkurs Sztuki Ludowej, pod red. Elżbiety Miszczyńskiej, Muzeum Częstochowskie, Częstochowa 2012

Opis fizyczny:
ISBN 978-83-601281-8-3
strony: 76
ilustracje: 18
format: 22 x 22 cm
oprawa: miękka
nazwa drukarni: PPHU „Drukpol” Szulc R., Renka J., Wyrwol L., Sp. Jawna
ul. Kochanowskiego 27, 42-600 Tarnowskie Góry

Cena: 12,50 zł

Muzeum Częstochowskie po raz piąty zorganizowało Konkurs Sztuki Ludowej. Tegoroczna edycja, podobnie jak poprzednia, miała charakter międzynarodowy – tym razem do udziału zaprosiliśmy poza artystami z Polski również twórców z Izraela. Tematem tej edycji Konkursu była wycinanka polska i żydowska. W Konkursie, który ma charakter zamknięty, udział wzięli wybitni twórcy ludowi i nieprofesjonalni, od lat zajmujący się wycinanką ludową oraz czerpiący inspiracje z tradycji. Wielu z nich to osoby znane, ich prace kolekcjonują nie tylko muzea i inne instytucje kultury, ale także osoby prywatne.
Wycinanki, pozornie kruche, bowiem wykonane z papieru, przyciągają uwagę misternością wykonania, formą, nawiązaniem do tradycji. Są ważnym elementem sztuki ludowej, której nie sposób przeoczyć i o której można znaleźć informacje w wielu uznanych publikacjach popularnonaukowych z dziedziny etnografii. W ostatnich latach zainteresowanie tą dziedziną wykazują również artyści niewywodzący się ze środowiska kultury tradycyjnej.
Katalog zawiera m.in. teksty wprowadzające w temat wycinanki (z podziałem na regiony) wykaz osób biorących udział w Konkursie, wykaz prac, a także biogramy laureatów V Konkursu Sztuki Ludowej wraz ze zdjęciami nagrodzonych wycinanek.


Z nitki i z gliny
IV Europejski Konkurs Sztuki Ludowej

red. Elżbieta Miszczyńska

Opis fizyczny
format: 22 x 22 cm
strony: 112
oprawa: miękka
rok wydania: 2009
Częstochowa
cena: 10,50 zł

Publikacja jest katalogiem do wystawy pokonkursowej IV Europejskiego Konkursu Sztuki Ludowej, który odbył się w 2009 r. Edycja ta po raz pierwszy obrała międzynarodowy charakter, a do udzialu zaproszono oprócz Polaków, twórców ze Słowacji,Ukrainy, Czech i Litwy. Konkurs obejmuje za każdym razem inne dziedziny sztuki ludowej, tym razem było to: tkactwo, koronkarstwo, hafciarstwo, krawiectwo strojów oraz garncarstwo i rzeźba ceramiczna, czyli dzieła, które powstały z nitki lub z gliny – stąd nazwa konkursu.
Wydawnictwo przybliża ideę przedsiewziecia, charakteryzuje dziedziny, ktorym poświecono tę edycję. Zawiera także wykaz prac uczestników konkursu, które znalazły się na wystawie i noty biograficzne laureatów. Katalog jest bogato ilustrowany fotografiami nagrodzonych prac. Wszystkie teksty posiadają polską i angielską wersję jezykową.
____________________________________________________
A rzeźby moje przetrwają czas…
O rzeźbie ludowej, jej twórcach i kolekcji muzealnej

Regina Rok

Opis fizyczny
format: 24 x 22,5 cm
strony: 202
oprawa: twarda
ISBN 83-90200-7-3
rok wydania: 1997
cena: 23,10 zł

Bogato ilustrowany katalog, prezentujący twórczość ludowych artystów, takich jak Władysław Sikora, Józef Kaczmarek, Władysław Kochanowski, Stanisław Majewski, Zdzisław Purchała, Franciszek Anczyk. „Nie da się zrozumieć rzeźby ludowej w oderwaniu od autora, jego historii, warunków życia, jego problemów i zmagań. Zmagań z losem, chorobą, kalectwem, krzywdą. Rzeźba ludowa, ta najcenniejsza i najbardziej oryginalna (co nie zawsze znaczy najpiękniejsza), jest szukaniem miejsca na ziemi, jest przekonywaniem środowiska o swojej wartości, jest często krzykiem niezgody na swoją starość, biedę i samotność (…)”(T. Wrona; ze słowa wstępnego)
____________________________________________________
Częstochowski strój ludowy

Regina Rok

Opis fizyczny
format: 23,5 x 22,5 cm
strony: 132
oprawa: twarda
ISBN 83-902030-8-1
rok wydania: 1998
cena: 33,60 zł

NAKŁAD WYCZERPANY

Książka jest próbą charakterystyki stroju ludowego z okolic Częstochowy. Analizy zostały wykonane głównie na podstawie rycin Adriana Głębockiego i Józefa Mączyńskiego oraz zbiorów etnograficznych Muzeum Częstochowskiego. Publikację wzbogacają liczne fotografie prezentujące stroje ludowe oraz słownik nazw gwarowych elementów stroju.
____________________________________________________
Dwa ogrody
Powrót do prawdziwego piękna Bazylego Albiczuka. Zamknięty świat Szczepana Muchy

Elżbieta Miszczyńska

Opis fizyczny
format: 21×14,5 cm
strony: 20
oprawa: miękka
ISBN 978-83-601282-6-8
rok wydania: 2007
cena: 5,25 zł

Publikacja powstała jako katalog do wystawy etnograficznej, prezentowanej w Muzeum Częstochowskim w okresie letnim w 2008 roku. Zawiera życiorysy: malarza Bazylego Albiczuka i rzeźbiarza Szczepana Muchy – twórców, których prace znalazły się na ekspozycji, a także wykazy tych prac. Wzbogacają ją zdjęcia dzieł artystów oraz bibliografia, umożliwiająca zainteresowanym poszerzenie wiedzy na ich temat.
______________________________________________________
Kapliczki i krzyże przydrożne Częstochowy i okolic

Aleksander Jaśkiewicz

Opis fizyczny
format: 21 x 23 cm
strony: 24
oprawa: miękka
ISBN 83-919530-1-7

NAKŁAD WYCZERPANY

Katalog Kapliczki i krzyże przydrożne Częstochowy i okolic towarzyszył wystawie, której autorem był długoletni pracownik Muzeum Częstochowskiego, wybitny znawca historii sztuki, dr Aleksander Jaśkiewicz. Znajdziemy w nim fotografie, prezentujące stare, ale wciąż żyjące w ludzkiej pamięci kapliczki, pochodzące z takich miejscowości jak: Częstochowa, Biała Góra, Cykarzew, Dankowice, Kawodrza Dolna, Gruszewnia, Mstów, Mykanów, Poczesna, Przyrów, Wola Kiedrzyńska, Złoty Potok. Są to tylko niektóre z miejsc, leżących na trasie, jaką wybrał dr Jaśkiewicz, by – wędrując z aparatem fotograficznym w ręku – utrwalić na wieki ulotne piękno drewnianych kapliczek. Zdjęciom towarzyszy wstęp. Dr Jaśkiewicz w przystępny sposób przybliżył w nim zagadnienia, fascynujące do dziś wszystkich tych, którzy z pokorą chylą czoła przed przydrożnymi kapliczkami…
__________________________________________________________
Kultura ludowa regionu częstochowskiego
Przewodnik po stałej wystawie etnograficznej

Regina Rok

Opis fizyczny
format: 21 x 23 cm
strony: 32
oprawa: miękka
ISBN 83-902030-5-7
rok wydania: 2003
cena: 8,40 zł

Publikacja jest katalogiem do wystawy ze zbiorów Muzeum Częstochowskiego, prezentującej podstawowe dziedziny życia częstochowskiej wsi z przełomu XIX i XX wieku. Wystawa została otwarta w 1993 roku, a zamknięto ją w roku 2004. Katalog jest wzbogacony o liczne ilustracje. Opisuje częstochowską wieś, rolnictwo, pożywienie, garncarstwo, plecionkarstwo, bednarstwo, kołodziejstwo, kowalstwo, tkactwo, strój, zdobnictwo wnętrz, rzeźbę, malarstwo i pamiątki.
_________________________________________________________
III Ogólnopolski Konkurs Sztuki Ludowej
Sztuka Kaszubów

Elżbieta Miszczyńska, Andżelika Bilska, Tomasz Siemiński

Opis fizyczny
format: 22 x 22 cm
strony: 40
oprawa: miękka
ISBN 10: 83-60128-40-5
ISBN 13: 9788360128404
rok wydania: 2006
cena: 8,40 zł

Publikacja jest katalogiem wystawy III Ogólnopolskiego Konkursu Sztuki Ludowej i wystawy jej towarzyszącej „Hej tu u nas na Kaszëbach…”. Przedstawia życiorysy twórców, których prace znalazły się na ekspozycji pokonkursowej „Pędzlem i dłutem” i zostały nagrodzone. Liczne fotografie prezentują próbki ich dorobku artystycznego. Wiele zdjęć pokazuje także sztukę Kaszubów. W katalogu znajdziemy wykazy prac prezentowanych na obu wystawach.

III Ogólnopolski Konkurs Polskiej Sztuki Ludowej, zorganizowany w 2006 roku, obejmował dwie dziedziny sztuki. Do współpracy zaproszeni byli rzeźbiarze i malarze. Wcześniej (w 2000 i 2003 roku) konkurs promował jednocześnie wiele dziedzin twórczości ludowej z różnych regionów Polski. Przy takiej formule można było zaprosić do udziału niewielką liczbę artystów reprezentujących daną dziedzinę. Dlatego Muzeum Częstochowskie zaproponowało nowe reguły: powtarzane cyklicznie (co trzy lata) konkursy o zasięgu ogólnopolskim, poświęcone zostały wybranym dziedzinom sztuki ludowej nieprofesjonalnej.
Celem III Ogólnopolskiego Konkursu było szerokie zaprezentowanie stanu polskiej współczesnej sztuki ludowej w dziedzinie rzeźby i malarstwa, zachęcenie twórców ludowych do kontynuowania tradycji rodzinnych, regionalnych i narodowych, integracja twórców ludowych z różnych regionów Polski, poznanie i dokumentacja zjawisk zachodzących we współczesnej sztuce ludowej, a także pozyskanie eksponatów do Muzeum Częstochowskiego.
Wystawie pokonkursowej towarzyszyła wystawa z Muzeum Zachodnio-Kaszubskiego w Bytowie. Kaszubi to jedna z grup etnicznych zamieszkujących wschodnią część Pomorza. Sztuka ludowa Kaszubów należy do bardziej oryginalnych i rozpoznawalnych, w Polsce i poza nią, zjawisk kulturowych. Wiele jej dziedzin przeszło etap reaktywacji i są dziś bardzo żywotne. Zaliczyć tu należy: strój, haft, malarstwo na szkle i rzeźbę.
W kolejnej edycji – w 2009 roku – do konkursu zaproszone zostaną osoby zajmujące się wykonywaniem tkanin użytkowych, dekoracyjnych, haftów, strojów regionalnych oraz garncarstwem.
_______________________________________________________________

Z dawna Polski Tyś Królową
Pamiątka z pielgrzymki do Jasnej Góry

Regina Rok, Aleksander Jaśkiewicz

Opis fizyczny
format: 27 x 21,5 cm
strony: 240
oprawa: twarda
ISBN 83-911252-5-4
rok wydania: 2002

cena: 47,25

Obszerna publikacja jest katalogiem do wystawy, prezentowanej w Muzeum Częstochowskim w 2002 roku. Została opracowana przez pracowników Muzeum Częstochowskiego: historyka sztuki – dr. Aleksandra Jaśkiewicza i Reginę Rok z Działu Etnografii. Posiada bogatą szatę graficzną, szereg ilustracji. W katalogu znajdziemy spis obrazów, grafik, druków, drobnych obrazków, ceramiki, metaloplastyki i innych eksponatów, które wchodziły w skład ekspozycji. Artykuły autorów dotyczące jasnogórskich pamiątek dewocyjnych i pielgrzymek zostały przetłumaczone na język angielski.

 

Comments are closed.

Muzeum

Muzeum

Muzeum Częstochowskie jest najstarszą instytucją kultury regionu częstochowskiego. Odgrywa istotną rolę w jego życiu społecznym i kulturalnym, wpływa znacząco na tradycję i historię.

Kontakt

Kontakt

Muzeum Częstochowskie
Aleja NMP  47,
42-217  Częstochowa
tel. 34 360 56 31
muzeum@muzeumczestochowa.pl