“Gdyby Nikifor był kobietą…”

Wystawa prezentuje prace sześciu niezwykłych kobiet, które wpisały się w polski nurt sztuki naiwnej. Opowiada o ich życiu – tragicznym, pełnym bólu, często biedy, a pomimo tego – lub może właśnie dlatego – szczelnie wypełnionym sztuką. Gdyby Nikifor był kobietą… ze swoim tragicznym życiem, upływającym pod znakiem biedy, choroby i wszechobecnego niezrozumienia, mógłby być Marią Wnęk, malującą swe wizjonerskie prace pod wpływem pogłębiającej się psychozy. Mógłby być jak Katarzyna Gawłowa, która w swej ubogiej izbie wymalowała na suficie niebo, albo jak rzeźbiarka Helena Szczypawka-Ptaszyńska. Nikiforką nazwać można też bez wątpienia żyjącą w odosobnieniu Dorotę Lampart, której prorocze sny przelane na papier tworzą jedne z najbardziej niezwykłych przedstawień polskiej sztuki prymitywnej. Na wystawie znajdą się także prace Marianny Wiśnios oraz dzieła Janiny Plucińskiej, wyjątkowej artystki – częstochowianki.

Eksponaty oraz zdjęcia pochodzą ze zbiorów Muzeum Etnograficznego im. Seweryna Udzieli w Krakowie, Muzeum Etnograficznego im. Marii Znamierowskiej -Prüfferowej w Toruniu, Muzeum Mazowieckiego w Płocku, Muzeum im. Władysława Orkana w Rabce Zdroju, Muzeum Wsi Radomskiej, Klasztoru Ojców Paulinów na Jasnej Górze oraz Muzeum Częstochowskiego. /Joanna Półka/

8 marca 2012 r., w Dzień Kobiet,
o godz. 18.00 zapraszamy do Pawilonu Etnograficznego w Parku Staszica