Projekty

     

 

 

 

 

 

Gromadzenie zabytków jest jednym z podstawowych zadań statutowych instytucji muzealnych w Polsce. Muzeum Częstochowskie realizuje to działanie, nabywając do swojej kolekcji dzieła sztuki polskiej powstałe od połowy XIX w. po czasy współczesne. W naszej strategii kolekcjonerskiej uwzględniony jest zwłaszcza dorobek twórców lokalnego środowiska artystycznego.

W 2016 roku Muzeum Częstochowskie otrzymało dofinansowanie ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego na rozbudowę kolekcji sztuki regionalnej poprzez zakup rzeźb autorstwa Szymona Wypycha. Działanie współfinansuje również Wydział Kultury, Promocji i Sportu Urzędu Miasta Częstochowy.

Szymon Wypych (1945 – 2008) był znanym w lokalnym środowisku artystą – rzeźbiarzem, cenionym również w wiodących instytucjach i ośrodkach kultury w Polsce. Studiował w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Pięknych w Gdańsku. Należał do Związku Polskich Artystów Plastyków, Związku Artystów Rzeźbiarzy, był członkiem Rady Artystycznej Sekcji Rzeźby Okręgu ZPAP w Katowicach i wieloletnim rzeczoznawcą Ministerstwa Kultury i Sztuki do spraw rzeźby współczesnej. Szymon Wypych był inicjatorem i organizatorem wojewódzkich i ogólnopolskich plenerów plastycznych. Prezentował swoje dokonania na wielu ekspozycjach krajowych i zagranicznych. Otrzymał liczne nagrody i wyróżnienia, w tym w konkursach, za twórczość rzeźbiarską. W 1981 roku uzyskał stypendium Ministra Kultury i Sztuki. Prace artysty przechowywane są w zbiorach muzeów i galerii (m.in. w Częstochowie, Katowicach, Warszawie, Radomiu), znaczna część wzbogaca przestrzeń publiczną. Pozostawił po sobie interesujący pod względem różnorodności gatunków i repertuaru tematycznego zespół prac. Uprawiał rzeźbę portretową, nagrobną, pomnikową, plenerową, płaskorzeźby, medale, plakiety. W ouvre artysty dominują kompozycje przedstawiające, przeważnie figuralne (pojedyncze postaci i kompozycje grupowe) oraz tematy animalistyczne, wykonywane głównie w ceramice, rzadziej w kamieniu, metalu i drewnie.

Muzeum Częstochowskie posiada w swojej kolekcji plakiety i medale, popiersia portretowe oraz niewielkich rozmiarów kompozycje figuralne autorstwa Szymona Wypycha. Dofinansowanie uzyskane ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego umożliwiło nam nabycie trzech reprezentatywnych dla częstochowskiego twórcy rzeźb.

Pierwsza z nich, „Pieta III” należy do uznanego przez miłośników sztuki Wypycha cyklu podejmującego religijną tematykę. Kompozycje z tej serii charakteryzuje ogromna siła wyrazu, ekspresja, nastrój napięcia. Warstwa formalna budująca nastrój dzieła kształtowana jest za pomocy, rozczłonkowanej, nieregularnej bryły zdominowanej całkowicie przez sugestywne perforacje. Dwie pozostałe kompozycje reprezentują ulubioną tematykę rzeźbiarza, jaką była kobieca postać („Myjąca się”, Siedząca”). Szymon Wypych interesował się człowiekiem i wokół jego postaci kreował swoje rzeźbiarskie „teatrum”. „Myjąca się” i „Siedząca” epatują spokojem, wewnętrznym skupieniem, łagodnością. Odczuwana przez widza aura intymności, kameralności wynika z wyobrażonej przez artystę sytuacji „podpatrywania” kobiet.

Zakupione rzeźby prezentowane były na wystawie „Kobieta w twórczości Szymona Wypycha” udostępnionej w Muzeum Częstochowskim,  w Pawilonie Wystawowym w Parku Staszica w terminie wrzesień-listopad 2016. Kompozycję  „Myjąca się” można obecnie oglądać na ekspozycji stałej „Sztuka polska XIX i XX w.” w Galerii Dobrej Sztuki.

Szymon Wypych, „Pieta III”, kamionka szkliwiona, wys. 130 cm


Szymon Wypych, „Myjąca się”, 2005, ceramika szkliwiona, wys. 25 cm


Szymon Wypych, „Siedząca”, 2005, ceramika szkliwiona, wys. 35 cm

 

Comments are closed.

Muzeum

Muzeum

Muzeum Częstochowskie jest najstarszą instytucją kultury regionu częstochowskiego. Odgrywa istotną rolę w jego życiu społecznym i kulturalnym, wpływa znacząco na tradycję i historię.

Kontakt

Kontakt

Muzeum Częstochowskie
Aleja NMP  47,
42-217  Częstochowa
tel.34 360 56 31
muzeum@muzeumczestochowa.pl