Muzeum Częstochowskie
oraz Instytut Pamięci Narodowej
Oddział w Katowicach
zapraszają na otwarcie wystawy

„7 Dywizja Piechoty. Zapomniani Bohaterowie 1939”

31 sierpnia 2019 / sobota / 17.00 / Muzeum Częstochowskie
Pawilon Wystawowy w Parku Staszica

 

 

7 Dywizja Piechoty była jedną z wielu jednostek Wojska Polskiego, które od pierwszych minut II wojny światowej podjęły walkę z niemieckim Wehrmachtem. Otrzymane zadanie prowadzenia działań opóźniających na kierunku częstochowskim sprawiło, że dywizja dowodzona przez gen. bryg. Janusza Gąsiorowskiego stanęła niemal samotnie na drodze potężnego uderzenia głównych sił niemieckiej 10. Armii, w tym dwóch dywizji pancernych (1 i 4), czterech dywizji piechoty (4, 14, 31 i 46), a następnie także dwóch dywizji lekkich (2 i 3).

W okresie 1–4 września 1939 r., opóźniając wielokrotnie przeważające siły nieprzyjaciela, 7 Dywizja Piechoty stoczyła ciężką bitwę w rejonie Częstochowy, która dzieliła się na trzy fazy:

– 1 września – walki opóźniające oddziałów wydzielonych pod Krzepicami, Kłobuckiem, Pankami, Truskolasami, Wręczycą Wielką, Lublińcem, Taniną, Lisowem i Boronowem,
– 2 września – całodzienna obrona pozycji opóźniającej „Częstochowa”,
– 3–4 września – bitwa pod Janowem, w tym m.in. walki pod Dębowcem, Zrębicami, Janowem, Złotym Potokiem, Siedlcem, Lelowem i Borzykową, zakończona rozbiciem części dywizji i wzięciem do niewoli jej dowództwa.

Ofiarna walka 7 Dywizji Piechoty w rejonie Częstochowy, okupiona liczbą blisko 800 poległych, ponad 1500 rannych oraz ok. 3000 wziętych do niewoli, zgodnie z planem przyczyniła się do opóźnienia niemieckiego natarcia w kierunku Warszawy.

Z okrążenia pod Janowem przebiła się ponad połowa sił dywizji. Jej żołnierze walczyli następnie w obronie Kielc, toczyli boje pod Barakiem, Puławami, Tomaszowem Lubelskim i Warszawą, a po krwawej bitwie w lasach pod Ciepielowem stali się ofiarami jednej z największych niemieckich zbrodni wojennych dokonanych na jeńcach polskich w 1939 r.

eksponaty z kolekcji:

Muzeum w Tarnowskich Górach
Muzeum Ziemi Wieluńskiej
Muzeum Śląskiego Września 1939 Roku w Tychach
Muzeum Częstochowskiego
Stowarzyszenia Historycznego Reduta Częstochowa
oraz
kolekcjonerów prywatnych

sponsorzy:

Zygmunt Rolat – Honorowy Obywatel Częstochowy
Alan Silberstein
Włodzimierz Chwalba – Prezes Metal Union Sp z o.o.

PATRONAT:
Radio Fiat
TVP3 Katowice
Orion
Wyborcza.pl Częstochowa
wCzestochowie.pl
Gazeta Częstochowska
Nad Wartą magazyn
czestochowskie24.pl

 

Comments are closed.

Muzeum

Muzeum

Muzeum Częstochowskie jest najstarszą instytucją kultury regionu częstochowskiego. Odgrywa istotną rolę w jego życiu społecznym i kulturalnym, wpływa znacząco na tradycję i historię.

Kontakt

Kontakt

Muzeum Częstochowskie
Aleja NMP  47
42-217  Częstochowa
tel. 34 360 56 31
muzeum@muzeumczestochowa.pl