24 listopada 2017 r. o godz. 17.00

zapraszamy do Galerii Dobrej Sztuki przy al. NMP 47

na otwarcie wystawy

Każde moje obrazowanie wizją to metafora. Twórczość Bogumiły Malec

Nowa wystawa w Muzeum Częstochowskim prezentuje twórczość częstochowskiej artystki Bogumiły Malec, z domu Zbiróg. Przyszła malarka kształciła się w krakowskiej i warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych (1934 – 1939). Utrzymywała kontakty z artystami Grupy Krakowskiej, m.in. z Tadeuszem Kantorem, Erną Rosenstein. Po wojnie czynnie uczestniczyła w rozwoju życia kulturalno-artystycznego w Częstochowie. Uprawiała malarstwo, rysunek, filmodruk, tkaninę artystyczną oraz w mniejszym stopniu twórczość poetycką. Angażowała się w działania teatralne. W lokalnym środowisku artystycznym, jako jedna z nielicznych, reprezentowała nurt malarstwa abstrakcyjnego, metaforycznego.
Na wystawie zaprezentowan
o prace ze zbiorów Muzeum Częstochowskiego, jak również realizacje pochodzące z kolekcji rodziny artystki. Na zespół ekspozycyjny złożyły się m.in. obrazy malowane techniką olejną na płótnie, niewielkie kompozycje malarskie na papierze, rysunki, tkaniny. Prezentacja w Muzeum Częstochowskim będzie pierwszym od wielu lat pokazem twórczości Bogumiły Malec w rodzinnym mieście. W roku bieżącym przypada 30. rocznica śmierci artystki.

/Katarzyna Sucharkiewicz/

Na wernisaż wstęp wolny