Muzeum Częstochowskie wraz z Muzeum Geologicznym PIG-PIB w Warszawie zapraszają na otwarcie nowej wystawy

“Skamieniałości jurajskie – klucz do przeszłości ziemi częstochowskiej”.

29 marca 2019, godz. 12.00
Pawilon Wystawowy
Park Staszica
wstęp wolny

 

29 marca br. w Pawilonie Wystawowym w Parku Staszica Muzeum Częstochowskiego odbył się wernisaż wystawy Skamieniałości jurajskie – klucz do przeszłości ziemi częstochowskiej opracowanej przez Muzeum Geologiczne PIG-PIB przy współpracy Muzeum Częstochowskiego.

Wyewoluowała ona z wystawy pt.Amonity z kolekcji Adriana Kina, opracowanej przez i wystawionej w Muzeum Geologicznym PIG-PIB po przejęciu wyjątkowej kolekcji skamieniałości, głównie amonitów jurajskich i kredowych, przedwcześnie zmarłego paleontologa i kolekcjonera Adriana Kina. Wzbogacona w elementy środowiskowe i uzupełniana o zagadnienia związane z regionem częstochowskim wystawa ta, poza amonitami z kolekcji Adriana Kina oraz skamieniałościami ze starszych zbiorów Muzeum Geologicznego PIG-PIB, prezentuje również kolekcję ojca i syna Stanisławów Kontkiewiczów ze zbiorów Muzeum Częstochowskiego.

Pokazujemy amonity z ważnych jurajskich stanowisk geologicznych głównie z Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej, m.in. z Ogrodzieńca, Faustianki, Gnaszyna i Zawodzia. Zwraca uwagę na rolę naukową i edukacyjną kamieniołomu na Złotej Górze na Zawodziu w Częstochowie, ze względu na znajdujące się tutaj stanowiska szeregu ważnych gatunków i rodzajów amonitów jurajskich.

Na wystawie pokazano także, porównawczo, amonity z Gór Świętokrzyskich oraz amonity pochodzące z łukowskich kier lodowcowych. Są one przedstawione na tle środowiska morza jurajskiego i skamieniałości innych zwierząt je zamieszkujących.

Muzeum Częstochowskie dziękuje także prof. Andrzejowi Wierzbowskiemu z Instytutu Geologii Podstawowej Uniwersytetu Warszawskiego – cenionemu na świecie znawcy utworów jurajskich i popularyzatorowi wiedzy geologicznej – za rewizję oznaczeń znajdujących się w jego zbiorach amonitów oraz dr. Danielowi Tyborowskiemu z Muzeum Ziemi PAN w Warszawie za rewizję oznaczeń szczątków pliozaura jurajskiego.

 

Comments are closed.

Muzeum

Muzeum

Muzeum Częstochowskie jest najstarszą instytucją kultury regionu częstochowskiego. Odgrywa istotną rolę w jego życiu społecznym i kulturalnym, wpływa znacząco na tradycję i historię.

Kontakt

Kontakt

Muzeum Częstochowskie
Aleja NMP  47
42-217  Częstochowa
tel. 34 360 56 31
muzeum@muzeumczestochowa.pl