Informujemy, że 10 czerwca 2015 roku miały miejsce obrady Jury VI Konkursu Sztuki Ludowej
“Z tradycji wzięte, na nowo wycięte…” zorganizowanego przez Muzeum Częstochowskie. W Sali Reprezentacyjnej Ratusza obradowały: Anna Filipowicz-Mróz, etnograf, przedstawicielka Fundacji Cepelia – przewodnicząca Jury, dr Justyna Laskowska-Otwinowska, antropolog kultury z Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie, Jadwiga Migdał, etnograf, wieloletni kustosz Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie, Beata Skoczeń-Marchewka, etnograf z Muzeum Etnograficznego im. Seweryna Udzieli w Krakowie i dr hab. Krystyna Szwajkowska, artysta plastyk, grafik, prof. Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie. Prace napływały od marca do końca maja 2015 roku z całej Polski.
Jury oceniło 78 twórców, którzy nadesłali 378 prac. Oceniono 364 prace, 14 prac – które nie spełniały założeń konkursu – odrzucono. Przyznano Grand Prix, I, II, III nagrodę oraz osiem wyróżnień. Dodatkowo przyznano wyróżnienie, które ufundowała Fundacja Cepelia.
Jury z przyjemnością oceniło wysoki poziom wielu prac. Zgodnie z przyjętymi celami konkursu, wyszczególnionymi w regulaminie, oceniło wycinanki z papieru jako samoistne, odrębne dzieła sztuki, inspirowane tradycyjną kulturą. Brano pod uwagę walory artystyczne prac, oryginalne podejście do tematu, staranność wykonania.
Wiele prac przesłanych na konkurs nie spełniało zasadniczego kryterium – inspiracji. Były to tradycyjne wycinanki o wyraźnych cechach regionalnych.
Konkurs był otwarty, brali w nim udział twórcy z różnych środowisk. Jury pozytywnie oceniło ideę przeprowadzania takich konkursów i zasugerowało ich kontynuację w cyklu trzyletnim.
Ogłoszenie wyników VI Konkursu Sztuki Ludowej “Z tradycji wzięte, na nowo wycięte…” nastąpi 5 września 2015 roku w Galerii Dobrej Sztuki przy al. NMP 47, podczas otwarcia wystawy pokonkursowej.

Patroni medialni VI Konkursu Sztuki Ludowej “Z tradycji wzięte, na nowo wycięte…”:
TVP Kultura, „Twórczość Ludowa”, whyart.pl, częstochowskie24, Telewizja Orion, Radio Fiat

Projekt dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Urzędu Miasta Częstochowy