5 października, godz. 18.00
Pawilon Wystawowy

Zapraszamy na otwarcie wystawy „Róża Konstancina. Monika Żeromska – córka, malarka, podróżniczka”

Własność Muzeum Narodowego w Kielcach

Wystawa przygotowana została we współpracy z Muzeum Narodowym w Kielcach. Zgromadzone eksponaty pochodzą z Fundacji na Rzecz Utrzymania Spuścizny po Stefanie Żeromskim w Konstancinie-Jeziornej, Muzeum im. Przypkowskich w Jędrzejowie, BWA w Kielcach oraz od osób prywatnych.
Ekspozycja ukazuje dorobek artystyczny Moniki Żeromskiej i obrazuje koleje jej losów. Odsłania także szczegóły z życia rodziny Żeromskich.
Monika Żeromska, urodzona w 1913 r. we Florencji, w 1920 r. wraz z rodzicami zamieszkała w willi „Świt” w Konstancinie. Z miastem tym była związana przez całe życie. Studiowała w Szkole Plastycznej w Genewie, w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie (pracownia prof. Tadeusza Pruszkowskiego) oraz w pracowni Riccardiego w Rzymie. W latach 1951–1954 projektowała dla warszawskich teatrów scenografię do sztuk Żeromskiego, Korzeniowskiego, Wilde’a. Zajmowała się też malarstwem sztalugowym. Tematy jej prac to głównie portrety, martwe natury, kwiaty. Zmarła 5 października 2001 r. Celem wystawy jest nie tylko przedstawienie dorobku artystycznego Moniki Żeromskiej, ale również przybliżenie odbiorcom postaci Stefana Żeromskiego – najpopularniejszego twórcy pokolenia młodopolskiego – w niecodzienny sposób, bowiem poprzez pryzmat działalności i wspomnień jego dziecka. /Sylwia Zacharz, Muzeum Narodowe w Kielcach/

Na wernisaż wstęp wolny

 

Comments are closed.

Muzeum

Muzeum

Muzeum Częstochowskie jest najstarszą instytucją kultury regionu częstochowskiego. Odgrywa istotną rolę w jego życiu społecznym i kulturalnym, wpływa znacząco na tradycję i historię.

Kontakt

Kontakt

Muzeum Częstochowskie
Aleja NMP  47,
42-217  Częstochowa
tel. 34 360 56 31
muzeum@muzeumczestochowa.pl