Dyrektor Muzeum Częstochowskiego Janusz Jadczyk

zaprasza na otwarcie wystawy

Recepta na szczęście doktora Mieczysława Wyględowskiego

Gabinet Wybitnych Częstochowian, Ratusz

27 października 2017, godz. 18.00

na wernisaż wstęp wolny

Wystawa poświęcona wybitnemu chirurgowi, wieloletniemu ordynatorowi oddziału chirurgii ogólnej oraz dyrektorowi szpitala im. L. Rydygiera w Częstochowie.

Dr Mieczysław Wyględowski przebudował i zmodernizował szpital, wyposażając go w nowoczesny sprzęt komputerowy i medyczny. Wprowadził szereg innowacyjnych rozwiązań, które usprawniły funkcjonowanie placówki i znacząco poprawiły poziom leczenia. Pod jego kierunkiem 46 lekarzy uzyskało specjalizacje w zakresie chirurgii.

Dr Wyględowski to nie tylko wybitny lekarz – to przede wszystkim człowiek kochający życie. Zapalony narciarz i żeglarz. Szczególnie bliski jest mu świat sztuki, kultury i nauki. Przez lata zgromadził niezwykle bogatą i różnorodną kolekcję dzieł sztuki: obrazów, grafik, zegarów, ikon, książek, antyków, pamiątek z licznych podróży… Część z nich zaprezentujemy – obok eksponatów związanych z jego dorobkiem naukowym, działalnością społeczno-polityczną – na wystawie w Gabinecie Wybitnych Częstochowian.

Dr Mieczysław Wyględowski jest i zawsze był zaangażowany w życie naszego miasta. Przez dwie kadencje był radnym Miejskiej Rady Narodowej, przewodnicząc Komisji Zdrowia. W latach 1991–1997 był Senatorem RP II i III kadencji, gdzie przewodniczył Komisji Zdrowia i Polityki Społecznej. Od 1997 do 2001 roku był radnym Sejmiku Śląskiego. Działał w zarządzie Towarzystwa Lekarskiego Częstochowskiego, był członkiem Towarzystwa Chirurgów Polskich, prezesem Zarządu Wojewódzkiego PCK w Częstochowie. Jest członkiem honorowym Polskiego Towarzystwa Lekarskiego.

Dowodem aktywnej działalności społecznej Doktora był zorganizowany pod jego kierownictwem Pierwszy Światowy Kongres Polonii Medycznej w Częstochowie w 1991 roku.

Dr Mieczysław Wyględowski jest też autorem kilkunastu książek oraz szeregu publikacji z zakresu chirurgii i historii medycyny.

W 2002 roku mieszkańcy Częstochowy i województwa śląskiego docenili postać wybitnego chirurga, wybierając dr. M. Wyględowskiego do grona 100 najmądrzejszych województwa śląskiego w plebiscycie „Dziennika Zachodniego”.

Dr Mieczysław Wyględowski odznaczony jest m.in. Krzyżem Oficerskim i Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Złotym Krzyżem Zasługi, dwukrotnie Złotą Odznaką „Za zasługi dla województwa częstochowskiego”, Złotą Odznaką Zasłużonemu Województwa Śląskiego, Odznaką „Za wzorową pracę w Służbie Zdrowia”, Nagrodą specjalną indywidualną II stopnia Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej, Odznaką Bene Meritus, Medalem Gloria Medicinae.

Jest ojcem dwóch córek, również lekarek: dermatolog Marioli Wyględowskiej-Kani i okulistki Doroty Wyględowskiej-Promieńskiej, oraz dziadkiem Justyny, Damiana i Niny.

Mimo że dr M.Wyględowski nie urodził się w Częstochowie, to z tym miastem związał całe swoje dorosłe osobiste i zawodowe życie. Dziś możemy spotkać Doktora w teatrze, filharmonii, w muzeum, galerii, czy spacerującego po Alejach z uśmiechem na twarzy.

A jak ktoś będzie w potrzebie, to dr Wyględowski chętnie wypisze receptę na szczęście…

/Anna Krakowian, kurator ekspozycji/

 

Comments are closed.

Muzeum

Muzeum

Muzeum Częstochowskie jest najstarszą instytucją kultury regionu częstochowskiego. Odgrywa istotną rolę w jego życiu społecznym i kulturalnym, wpływa znacząco na tradycję i historię.

Kontakt

Kontakt

Muzeum Częstochowskie
Aleja NMP  47,
42-217  Częstochowa
tel. 34 360 56 31
muzeum@muzeumczestochowa.pl