Od Waldemara Miechowskiego wszystko się zaczęło… 70 lat sportu żużlowego w Częstochowie 1946-2016

Ratusz, Gabinet Wybitnych Częstochowian

27 sierpnia 2016, g. 12.00

Wernisaż w ramach Dni Częstochowy

 

Organizatorzy dziękują za wsparcie i pomoc organizacyjną: Stowarzyszeniu Kibiców Częstochowskiego Włókniarza i Stowarzyszeniu „Motocyklowy Zjazd Gwiaździsty do Częstochowy”

Na wystawie zaprezentowano obiekty i zdjęcia ze zbiorów: SCKM Włókniarz, Muzeum Częstochowskiego, Zbiorów Sztuki Jasnej Góry, Waldemara Miechowskiego, Kazimierza Iwańczaka, Józefa Kafla, Sebastiana Ułamka, Karola Zagziła, Jana Święcika, Krzysztofa Kasprzaka, Rafała Piotrowskiego, Jerzego Kowalczyka, Mirosława Ziębaczewskiego, Marka Soczyka

Patronat medialny:
Radio Fon, TV Orion, Tygodnik Żużlowy, Świat Motocykli

Pewnego czerwcowego dnia 1946 roku Częstochowskie Towarzystwo Cyklistów i Motocyklistów zorganizowało na bieżni lekkoatletycznej stadionu w III Alei NMP wyścigi kolarskie. Z uwagi na niską frekwencję zawodników postanowiono, że zaprezentują się głównie motocykliści. Przeprowadzono najpierw wyścigi kwalifikacyjne, a następnie finał, do którego awansowali Stefan Sejfried i Waldemar Miechowski. Ostatecznie zwycięzcą został ten drugi, i mimo że stosował nieregulaminowe wówczas podpieranie się nogą na łukach, zatwierdzono klasyfikację. W taki oto sposób 16-letni wówczas Miechowski zapoczątkował w naszym mieście wyścigi motocyklowe na torze, bo trudno było nazywać rodzącą się dyscyplinę sportem żużlowym.

Władze miasta zdecydowały się oddać do dyspozycji motocyklowym szaleńcom tereny boiska w dzielnicy Zawodzie. Przeprowadzone zostały tam niezbędne prace, prowizoryczny tor okolono pasem zabezpieczającym, nikt nie myślał o bandach, nasypach, siedzeniach.
1 września 1946 roku na placu jasnogórskim odbyła się uroczysta Msza św. z racji 50-lecia kolarstwa i 40-lecia Częstochowskiego Towarzystwa Cyklistów i Motocyklistów (CTCiM). Z tej to okazji zorganizowano Jubileuszowy Ogólnopolski Zjazd Gwiaździsty Kolarzy i Motocyklistów. Po Mszy św. nastąpił uroczysty przejazd Alejami na Zawodzie, gdzie dokonano uroczystego otwarcia nowego toru.

Tak właśnie rodził się częstochowski sport z zapachem spalin i warkotem motocykli. Sprzęt, jakim posługiwali się zawodnicy, był przerabiany z motocykli turystycznych. W lipcu następnego roku odbyły się Ogólnopolskie Zawody Motocyklowe, w których wystartowało już kilkudziesięciu zawodników. Powstające w kraju liczne sekcje motocyklowe skłoniły w 1948 roku PZM do utworzenia ligi. Postanowiono utworzyć dwie ligi i drogą eliminacji podzielić drużyny. CTCiM rozpoczęło starty w II lidze. Zawody rozgrywane były jako trójmecze, a pierwszy ligowy zespół tworzyli: Waldemar Miechowski, Marian Kaznowski, Bogdan Laskowski i Władysław Szulczewski.

W roku 1950 powołany został zespół pod nazwą Związkowy Klub Sportowy Włókniarz, a rok później utworzono Zrzeszenia Sportowe, wśród nich ZS Włókniarz.

Przez lata startów naszego klubu były chwile obfite w tytuły, ale także okresy, kiedy myślano nad zawieszeniem bądź likwidacją działalności. Tak się jednak nie stało i dziś – 70 lat od historycznego wydarzenia – nadal możemy podziwiać żużlowców Włókniarza na owalnym torze.

Włókniarze wywalczyli wiele tytułów drużynowych, indywidualnych i parowych mistrzów Polski, zdobywali medale mistrzostw świata, reprezentowali klub na wielu arenach sportowych naszego globu.

Wszystkie sukcesy nie pozwalają nam zapomnieć o częstochowskim sporcie żużlowym, dlatego też z satysfakcją przedstawiamy Państwu wystawę poświęconą 70-leciu jego nieprzerwanego istnienia w naszym mieście.

Wystawę pragniemy poświęcić osobom najważniejszym dla klubu – Zawodnikom, Działaczom, Pracownikom i Kibicom Włókniarza, zarówno tym sprzed lat, dziękując im jednocześnie za wierność biało-zielonym barwom, jak i najmłodszym, rozpoczynającym przygodę z „czarnym sportem”.

Dziękujemy wszystkim, którzy wypożyczyli obiekty na wystawę oraz wzięli udział w jej przygotowaniu.

Niech ta skromna ekspozycja przedstawiająca pamiątki, dokumenty i fotografie oraz materiały filmowe przypomni nam wszystkim przebogatą historię częstochowskiego żużla.
Życzymy wielu wspaniałych wrażeń w trakcie zwiedzania wystawy.

Michał Świącik, Prezes SCKM Włókniarz Częstochowa
Janusz Jadczyk, Dyrektor Muzeum Częstochowskiego
Marek Soczyk, Autor wystawy

 

Comments are closed.

Muzeum

Muzeum

Muzeum Częstochowskie jest najstarszą instytucją kultury regionu częstochowskiego. Odgrywa istotną rolę w jego życiu społecznym i kulturalnym, wpływa znacząco na tradycję i historię.

Kontakt

Kontakt

Muzeum Częstochowskie
Aleja NMP  47
42-217  Częstochowa
tel. 34 360 56 31
muzeum@muzeumczestochowa.pl