Zapraszamy do Ratusza, gdzie od 8 sierpnia 2015 roku oglądać można ekspozycję

Bajki Trzydziestolatków. Kultowe seriale i animacje lat 80. i 90.

ze zbiorów: Muzeum Dobranocek ze zbiorów Wojciecha Jamy w Rzeszowie, Studia Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej, portalu BufetPRL.com oraz z kolekcji prywatnych

Autorka scenariusza i kurator ekspozycji: Ewelina Mędrala-Młyńska

Wystawa prezentuje wycinek rzeczywistości lat 80. i 90. związany z rozrywką dedykowaną najmłodszym. Bajki, seriale, filmy, publikacje, słuchowiska były niezwykle istotnymi elementami rzeczywistości każdego dziecka. Z czasem część z nich zyskała miano kultowych. Ekspozycja stanowi sentymentalną podróż w czasy beztroski i zabawy jej kuratorki. Mimo że ogranicza się do wyżej wymienionego okresu, ma wymiar ponadczasowy i ponadpokoleniowy. Prezentuje bowiem produkcje, które często powstawały w latach 60. 70., jednak słuch o nich nie zaginął nawet współcześnie.

Lata 80. i 90. są niezwykle wdzięcznym okresem w rozwoju rozrywki dla dzieci. To czas transformacji i przełomu widocznych doskonale w sposobach prezentacji. Rozwój technologiczny sprawił, że można było podczas swego dzieciństwa „przeskoczyć” od bajek oglądanych w czarno-białych odbiornikach telewizyjnych, do produkcji nagranych na kasetach VHS i emitowanych na życzenie. To czas, kiedy telewizja i kino powoli traciły monopol na zaspokajanie potrzeb wizualnych dziecka. Potrzeby zaczęły być kreowane i zaspokajane indywidualnie dzięki wkraczaniu na rynek takich cudów techniki, jak odtwarzacze wideo.

Na wystawie będą prezentowane lalki filmowe, celuloidy i dekoracje (absolutnie unikatowe i rzadko eksponowane) z bajek animowanych, plakaty filmowe i bajkowe, przedmioty codziennego użytku z wizerunkami postaci animowanych, jak również sprzęt elektroniczny, który był jedynym dostępnym nośnikiem pozwalającym na obcowanie z tego rodzaju rozrywką.

Ewelina Mędrala-Młyńska