Lekkość akwareli

Maria Dusza (ur. 1962 r.), której prace pokazujemy w Galerii „Wejściówka”, od lat mieszka w Żarkach Letnisku. Przygodę z malarstwem rozpoczęła 10 lat temu, uczestnicząc w warsztatach zorganizowanych przez Barbarę Pińczyńską. Malowanie stało się jej pasją i sposobem na życie. Pozwala na wyrażanie emocji i oderwanie się chociaż na chwilę od problemów dnia codziennego. Ulubioną techniką autorki są akwarele – farby wodne pozwalają na stworzenie prac delikatnych i lekkich. Na wypełnienie nieprzewidywalnymi barwnymi plamami miejsc, które sprawdzają się jako tło. Tę delikatność akwareli dostrzec można w prezentowanych przez nią krajobrazach morskich – pięknych, przyciągających uwagę widza obrazach. Sugestywnych. Takich, dzięki którym można poczuć na skórze przyjemną morską bryzę… W pracach z przedstawieniami kwiatów widać, jak ważny dla Marii Duszy jest dobór kolorów i oddanie szczegółów.

Malarka należy do Grupy Artystycznej Metamorfozy prowadzonej przez Barbarę Pińczyńską w MDK w Myszkowie. Brała udział w plenerach artystycznych, m.in. w Lanckoronie (2010), Niedzicy (2015), Dańczowie (2017), Cieszynie (2018) oraz w wystawach zbiorowych poplenerowych w MDK w Myszkowie, a także w wystawie „Stulecie amatorskiego ruchu plastycznego w województwie śląskim” w Muzeum Górnictwa w Zabrzu. W 2013 r. miała indywidualną wystawę „Oczami duszy” w MDK w Myszkowie. Jej prace znajdują się w kolekcjach prywatnych w Polsce, Austrii, Francji, USA, Niemczech, Australii.

GALERIA WEJŚCIÓWKA to projekt, do którego zapraszamy zdolnych artystów. Pokazują oni swe prace w kilku miejscach równocześnie – w Galerii Dobrej Sztuki Muzeum Częstochowskiego, w redakcji Gazety Wyborczej i w Cafe Skrzynka.

/Karolina Basiak/