Malwina Cieślik i bezkresne morze

GALERIA WEJŚCIÓWKA to projekt, do którego zapraszamy zdolnych artystów. Pokazują oni swe prace w kilku miejscach równocześnie – w Galerii Dobrej Sztuki Muzeum Częstochowskiego, w redakcji Gazety Wyborczej i w Cafe Skrzynka. Od 27 czerwca 2019 r. pokażemy prace Malwiny Cieślik.

Wszechstronnie utalentowana artystka malarka, projektantka i architektka (ur. 1975 w Radomsku), dyplom pod kier. dr hab. Krystyny Szwajkowskiej zrealizowała z wyróżnieniem w pracowni litografii na Wydziale Artystycznym Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Częstochowie (obecny Uniwersytet Humanistyczno-Przyrodniczy im. J. Długosza). Może pochwalić się wieloma wystawami indywidualnymi prezentowanymi w Sopocie, Częstochowie i Radomsku, a także udziałem w ekspozycjach zbiorowych.

Jej obrazy przyciągają uwagę kompozycją i kolorystyką, można w nich dostrzec coś z neoekspresjonizmu i impresjonizmu. Inspirują ją głównie podróże, otaczająca przestrzeń, muzyka, dobra kawa, wiatr i woda. Przyciągające uwagę piękne morskie pejzaże wyrażają zachwyt nad ulotną chwilą i ębokie emocje. Kolorystyka prac jest głównie chłodna (dużo odcieni niebieskiego) z dominantą kolorystyczną w niektórych pracach. Nasycony kolor niebieski kojarzy się z bezkresem wody, z wypoczynkiem. Motyw morza – źródła życia i odrodzenia, dynamicznych sił i energii – daje artystce ogromne pole do popisu i własnej interpretacji. Kryje w sobie tajemnicę, ogromną ilość ukrytych symboli.

Malwina wykorzystuje technikę malarską zwaną impastem, stosowaną przez impresjonistów. Używając szpachelki, nakłada grubą warstwę farby, żeby zaakcentować światło i głębię wody, co urozmaica fakturę obrazu. Obrazy są uproszczone, co pozwala odbiorcy na zachwycenie się przestrzenią. Ogrom i potęga morza są dominujące. Umieszczenie na obrazach elementów dodatkowych ma na celu podkreślić jeszcze bardziej bezkres wody. Zachęca do rozmyślań nad istotą człowieczeństwa.

Prace Malwiny Cieślik trafiają do serc odbiorców. Urzekają swym pięknem, przypominając o drodze, którą kroczymy, o wolności, namiętnościach i tęsknocie za tym, co kryje się za horyzontem…

Wystawy indywidualne

Zatoka Sztuki w Spocie, 2019

OPK Gaude Mater w Częstochowie, 2019

Galeria MDK w Radomsku, 2019

Cafe Belg, Częstochowa, 2018

Miejska Biblioteka Publiczna w Radomsku, 2017

Wybrane wystawy zbiorowe

ArtRa Regionalne Muzeum w Radomsku, 2018

Kobiecą ręką, MDK w Radomsku, 2017

PKO BP Radomsko, 2002

BWA Częstochowa, 2001

100 obrazów na 100 lecie niepodległości Polski, Galeria Omega, Toruń, 2018

Pejzaż współczesny, Miejska Galeria Sztuki, Częstochowa, 2018

45 Salon Zimowy, MCSW Elektrownia, Radom, 2018

Biennale Piękne Sztuki, MDK Radomsko, 2018

Malarstwo-Rzeźba MDK Radomsko, 2008

Prace Malwiny Cieślik, głównie grafiki i malarstwo, znajdują się w wielu kolekcjach prywatnych, m.in. w Polsce, we Francji, Irlandii, Danii.

(oprac. Karolina Basiak)