Podróże wycinanek
otwarcie wystawy i promocja materiałów edukacyjnych towarzyszących projektowi
30 października 2019, godz. 18.00 – wernisaż
data zakończenia – 26.02.2020
Galeria Dobrej Sztuki
al. Najświętszej Maryi Panny 47

Podróże wycinanek to projekt, który ma na celu uwolnienie z przestrzeni magazynowych papierowych dzieł rąk ludzkich. Prezentowane przez nas wycinanki powstały na przestrzeni lat 2003–2018. Stworzona z nich ekspozycja została predestynowana do promowania artystów-wycinankarzy oraz idei Konkursów Sztuki Ludowej.
Konkursy, o których mowa wyżej, na stałe wpisały się już w harmonogram działania Muzeum Częstochowskiego. Co trzy lata instytucja staje się ogólnopolskim centrum twórczości ludowej. Przez kilka ostatnich edycji mocno skupiliśmy się na wycinankach w ich formie tradycyjnej i inspirowanej. Podróże wycinanek kończą ten wyjątkowy, niezwykle delikatny i precyzyjny okres w historii Konkursów. Chcemy wrócić do innych dziedzin, a przy okazji pokazać Wam, co udało się nam zgromadzić w zbiorach przez ostatnie lata.
W projekcie wzięło udział 31 wycinankarek i wycinankarzy z całej Polski. Na wystawie prezentowanych będzie 77 prac wykonanych zarówno zgodnie z tradycyjnymi normami cięcia, jak i inspirowanych twórczością i ornamentyką ludową. Wydarzeniu towarzyszą materiały edukacyjne – kostka Rubika z motywami wycinanek, gra pamięciowa oraz bogato ilustrowany katalog.
Wystawa do 26 lutego 2020 roku prezentowana będzie w Muzeum Częstochowskim, następnie ruszy w podróż po Polsce. W 2020 roku odwiedzi m. in. Muzeum Wsi Kieleckiej, Muzeum Nadwiślański Park Etnograficzny w Wygiełzowie oraz Muzeum Ziemi Dobrzyńskiej w Rypinie. Każda z instytucji, która zdecyduje się zaprezentować u siebie wystawę, otrzyma pakiet darmowych materiałów edukacyjnych, dzięki którym będzie mogła przygotować kącik zabaw i nauki. Ekspozycja będzie udostępniania nieodpłatnie instytucjom kultury.

Informacje o projekcie:
www.podrozewycinanek.muzeumczestochowa.pl
www.facebook.com/podrozewycinanek

Projekt został dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury oraz Gminy Miasta Częstochowy.