Warsztaty tańca dawnego

pl. Biegańskiego

28 sierpnia (niedziela), godz. 16.30

W ramach imprezy Muzeum Częstochowskie zaprasza do SZATNI HISTORYCZNEJ!

W SZATNI HISTORYCZNEJ mieszkańcy będą mieli niepowtarzalną okazję przebrania się w strój średniowieczny, przeniesienia się w czasie, zapoznania się z realiami życia naszych przodków, z historią ubioru (materiał, techniki wykonania, funkcjonalność, koszty, życie codzienne).

Zespół Tańców Dawnych „Secoli di Danza” w ramach 24. Dni Częstochowy zaprezentuje tańce średniowieczne, a także poprowadzi warsztaty dla uczestników pokazu. Dodatkowo Zespół zatańczy też tańce z późniejszych epok, by pokazać, jak zmieniały się one na przestrzeni dziejów. Zaprezentowane zostaną tańce średniowieczne, które znane są tylko z opisów, gdyż nie zachowały się niemal żadne wskazówki dotyczące kroków i ich kolejności.

Najstarsze traktaty taneczne pochodzą z XV wieku. Umiejętność tańca była niemal obowiązkiem na dworach europejskich. Pierwsze tańce dworskie pochodziły od ludowych. Próbowano jednak nadać im pewien spokój i porządek, na dworach wszak nie wypadało tańczyć do utraty sił, skakać, tupać, klaskać… Tańce chłopskie stanowiły jednak przedmiot fascynacji możnych i wielką rozrywką była już sama obserwacja ludowych pląsów. Wpływy były jednak dwustronne – tańce dworskie przenikały do kultury chłopskiej, prosty lud nadawał im jednak większej skoczności. Zespół zatańczy kilka rodzajów tańców średniowiecznych (branle, estampidy i suita bassedans).

W ramach programu “Aleje tu się dzieje!”