Oprowadzanie kuratorskie – spotkanie z Mariuszem Grzybem, historykiem, na wystawie „7 Dywizja Piechoty. Zapomniani Bohaterowie 1939”

Pawilon Wystawowy w Parku Staszica

11 stycznia 2020, godz. 16.00

oprowadzanie w cenie biletu wstępu

Zapraszamy!

7 Dywizja Piechoty była jedną z wielu jednostek Wojska Polskiego, które od pierwszych minut II wojny światowej podjęły walkę z niemieckim Wehrmachtem. Otrzymane zadanie prowadzenia działań opóźniających na kierunku częstochowskim sprawiło, że dywizja dowodzona przez gen. bryg. Janusza Gąsiorowskiego stanęła niemal samotnie na drodze potężnego uderzenia głównych sił niemieckiej 10. Armii, w tym dwóch dywizji pancernych (1 i 4), czterech dywizji piechoty (4, 14, 31 i 46), a następnie także dwóch dywizji lekkich (2 i 3). W okresie 1–4 września 1939 r., opóźniając wielokrotnie przeważające siły nieprzyjaciela, 7 Dywizja Piechoty stoczyła ciężką bitwę w rejonie Częstochowy, która dzieliła się na trzy fazy:

– 1 września – walki opóźniające oddziałów wydzielonych pod Krzepicami, Kłobuckiem, Pankami, Truskolasami, Wręczycą Wielką, Lublińcem, Taniną, Lisowem i Boronowem,
– 2 września – całodzienna obrona pozycji opóźniającej „Częstochowa”,
– 3–4 września – bitwa pod Janowem, w tym m.in. walki pod Dębowcem, Zrębicami, Janowem, Złotym Potokiem, Siedlcem, Lelowem i Borzykową, zakończona rozbiciem części dywizji i wzięciem do niewoli jej dowództwa.

Ofiarna walka 7 Dywizji Piechoty w rejonie Częstochowy, okupiona liczbą blisko 800 poległych, ponad 1500 rannych oraz ok. 3000 wziętych do niewoli, zgodnie z planem przyczyniła się do opóźnienia niemieckiego natarcia w kierunku Warszawy. Z okrążenia pod Janowem przebiła się ponad połowa sił dywizji. Jej żołnierze walczyli następnie w obronie Kielc, toczyli boje pod Barakiem, Puławami, Tomaszowem Lubelskim i Warszawą, a po krwawej bitwie w lasach pod Ciepielowem stali się ofiarami jednej z największych niemieckich zbrodni wojennych dokonanych na jeńcach polskich w 1939 r.

Eksponaty prezentowane na wystawie pochodzą z kolekcji Muzeum w Tarnowskich Górach, Muzeum Ziemi Wieluńskiej, Muzeum Śląskiego Września 1939 Roku w Tychach, Muzeum Częstochowskiego, Stowarzyszenia Historycznego Reduta Częstochowa oraz kolekcjonerów prywatnych.

Sponsorzy: Zygmunt Rolat – Honorowy Obywatel Częstochowy, Alan Silberstein, Włodzimierz Chwalba – Prezes Metal Union Sp z o.o.

PATRONAT: Radio Fiat, TVP3 Katowice, TV Orion, Wyborcza.pl Częstochowa, wCzestochowie.pl, Gazeta Częstochowska, Nad Wartą magazyn, czestochowskie24.pl