INDUSTRIADA

Święto Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego

11 czerwca 2016

WSTĘP WOLNY!

W czasie tegorocznej INDUSTRIADY Dział Historii Muzeum Częstochowskiego zaprasza do MUZEUM GÓRNICTWA RUD ŻELAZA w Parku Staszica na:

1. Zwiedzanie Muzeum Górnictwa Rud Żelaza (wejścia co pół godziny): godz. 11.00-16.00

Zwiedzanie Muzeum Górnictwa Rud Żelaza z emerytowanymi górnikami ze Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Górnictwa (SITG), w galowych mundurach górniczych, pracującymi przed laty w kopalniach rud żelaza regionu częstochowskiego.

2. „Smyczenie kibla”: godz. 11.00-17.30

Celem zabawy jest pokazanie najstarszej metody transportu rudy żelaza.

Zabawa będzie polegała na „smyczeniu” na odległość 8 m drewnianego kibla (wiadra) z urobkiem (rudą żelaza) po zwilżonej połowicy drewnianego smyka. W zabawie każdorazowo potrzeba dwóch osób: przesuwającego urobek oraz „kropacza”, który nawilża smyk. Dla najlepszych przewidzieliśmy pamiątkowe dyplomy.

3. „Skrzynia rudy”: godz. 11.00-17.30

Celem zabawy jest pokazanie jednej z metod wydobywania rudy żelaza.

Zabawa będzie polegała na wydobywaniu z drewnianej skrzyni zatopionej w glinie rudy żelaza przy użyciu narzędzia górniczego używanego na Częstochowskim Obszarze Rudonośnym – szpicaka. Każdy uczestnik za wydobytą rudę żelaza otrzyma w prezencie nagrodę – minerał lub skamielinę wraz z informacją, z jakiego okresu i miejsca pochodzi.

4. „Kruszenie sferosyderytów”: godz. 11.00-17.30

Celem zabawy jest pokazanie ciężkiej pracy w pozyskiwaniu rudy żelaza.

Zabawa będzie polegała na kruszeniu sferosyderytów przy użyciu narzędzia górniczego używanego na Częstochowskim Obszarze Rudonośnym – „żelazka”. Każdy uczestnik za rozbicie sferosyderytu otrzyma własny kawałek rudy żelaza (sferosyderytu) oraz nagrodę.

5. Warsztaty „Czerwone Jabłuszko” połączone z przemysłową legendą o Mikołaju Wolskim (dzieci pod opieką dorosłych): godz. 11.00-17.00

Z tektury, styropianu oraz z drewnianej konstrukcji, drutów i wszelkich niezbędnych materiałów plastycznych dzieci i młodzież będą wykonywać dużą makietę huty w Pankach.

Makietę będzie można pomalować i nadać jej niepowtarzalny charakter. Atrakcją będzie malowanie na folii rozciągniętej wokół makiety, stolików i drzew, w celu zaaranżowania przestrzeni. Dzieci i młodzież w swym twórczym działaniu przypomną, jak wyglądała kopalnia wieloszybikowa, jakie były jej korytarze, jej otoczenie, jakie narzędzia górnicy wykorzystywali podczas pracy.

Ważne też będzie nawiązanie do działalności Mikołaja Wolskiego, do wyrobów żelaznych wykonywanych w jego zakładach.

Prace indywidualne będą polegać na rzeźbieniu w glinie między innymi kaganków, „kibli”, narzędzi, form nawiązujących do rudy żelaza.

6. Koncert Górniczej Orkiestry Dętej „Bytom”: godz. 16.00

O tradycjach górniczych miasta przypomni częstochowianom koncert w Parku Staszica, a także przejście Górniczej Orkiestry Dętej „Bytom” aleją Najświętszej Maryi Panny.

Koncert pieśni górniczych przygotowany i wykonany przez Górniczą Orkiestrę Dętą „Bytom” przeniesie wszystkich słuchaczy w czasy świetności górnictwa rud żelaza, w tym tradycji związanych z obchodzoną do 1982 roku na częstochowskich kopalniach „Barbórką”.

Dodatkowo w Parku Staszica organizowane będą – przez Politechnikę Częstochowską – warsztaty naukowe zatytułowane „Park Mądrej Rozrywki”.

Więcej o INDUSTRIADZIE 2016:

Strona główna

ZAPRASZAMY!

 

Comments are closed.

Muzeum

Muzeum

Muzeum Częstochowskie jest najstarszą instytucją kultury regionu częstochowskiego. Odgrywa istotną rolę w jego życiu społecznym i kulturalnym, wpływa znacząco na tradycję i historię.

Kontakt

Kontakt

Muzeum Częstochowskie
Aleja NMP  47
42-217  Częstochowa
tel. 34 360 56 31
muzeum@muzeumczestochowa.pl