Zbrodnia dokonana 4 września 1939 roku w Częstochowie przez żołnierzy Wehrmachtu, była jedną z najkrwawszych w kampanii wrześniowej 1939. Jej ofiarą padło ponad 600 osób – mieszkańców Częstochowy i najbliższych okolic.
Ta zapalanowana i metodycznie przeprowadzona akcja sterroryzowania bezbronnej ludności miasta, nie była niczym uzasadniona. Częstochowa nie stanowiła ogniska oporu. Nazistom niemieckim zależało na złamaniu ducha społeczności miasta.

Zachęcamy do przeczytania autentycznych relacji tamtych tragicznych wydarzeń, spisanych przez Bolesława Kurkowskiego, wówczas urzędnika Zarządu Miasta
i członka Straży Obywatelskiej w Częstochowie, który był naocznym świadkiem „krwawego poniedziałku”, a kilka miesięcy poźniej kierował akcją ekshumacyjną ofiar.

Publikacja: Bolesław Kurkowski „Z krwawych dni Częstochowy”,
wydana przez Muzeum Częstochowskie i Archiwum Państwowe w Częstochowie, sfinansowana ze środków Urzędu Miasta Częstochowy
ISBN 978-83-601288-5-5 / 2009

Podstawę publikacji stanowi maszynopis wspomnień Bolesława Kurkowskiego „Z krwawych dni Częstochowy 1939-1945”, który został udostępniony Ośrodkowi Dokumentacji Dziejów Częstochowy przez rodzinę autora. W książce zrezygnowano z części maszynopisu, skupiając się w szczególności na wspomnieniach dotyczących zbrodni dokonanej przez Niemców w poniedziałek 4 września 1939 r. Ponad 600 mieszkańców miasta straciło wówczas życie. Była to jedna z największych zbrodni niemieckich na ziemiach polskich tuż po rozpoczęciu II wojny światowej, we wrześniu 1939 roku. Agresorom zależało na złamaniu ducha społeczności miasta – symbolu polskiej religijności.


ROCZNICA – film Teatru Wojtka Kołsuta

Produkcja: Muzeum Częstochowskie, przy wsparciu finansowym Urzędu Miasta Częstochowy, 2014.

 

Comments are closed.

Muzeum

Muzeum

Muzeum Częstochowskie jest najstarszą instytucją kultury regionu częstochowskiego. Odgrywa istotną rolę w jego życiu społecznym i kulturalnym, wpływa znacząco na tradycję i historię.

Kontakt

Kontakt

Muzeum Częstochowskie
Aleja NMP  47
42-217  Częstochowa
tel. 34 360 56 31
muzeum@muzeumczestochowa.pl