Festiwal Dekonstrukcji Słowa „Czytaj!” 2014

Czytamy bez przerwy, bez wytchnienia i gdzie popadnie. Festiwal Dekonstrukcji Słowa „Czytaj!” wyrasta z prostego marzenia, by w każdej chwili móc oddawać się lekturze, i z przekonania, że czytać wypada zawsze i wszędzie. W tym roku już po raz czwarty organizujemy w Częstochowie zryw, który ma upowszechnić taki model życia. Na przekór pragmatyzmowi i zdrowemu rozsądkowi.

Festiwal Dekonstrukcji Słowa „Czytaj!” to cały tydzień spotkań z książką i słowem. Od 6 do 12 października zapraszamy na bardzo różne, często nieoczywiste imprezy literackie, które odbędą się w wielu zakątkach miasta. I tak na warsztatach Wolnych Lektur będzie można się przekonać, w jaki sposób literatura ląduje w cyfrowym świecie. Mariusz Pisarski będzie swoich „warsztatowiczów” oprowadzał po labiryntach hipertekstu, a Olga Wróbel zdradzi tajniki tworzenia komiksów. Z kolei artyści wizualni Marcelina Amelia, Piotr Kaniecki i Przemysław Kruk pomogą włamać się do książek za pomocą ilustracji, malarstwa i fotografii. Biblioteka odda się we władanie hiphopowców ze składu Wszystko Jasne, Willa Generała dzięki larp’owi zmieni się w scenografię mrocznej opowieści Lovecrafta, a po ulicach, w ramach gry miejskiej, grasować będą bohaterowie młodzieżowego cyklu „Felix, Net i Nika”. Po raz pierwszy również Festiwal „Czytaj!” połączył siły z Akademią im. Jana Długosza, dzięki czemu odbędzie się otwarte seminarium naukowe „Maszyny kruszenia słowa”, czyli dyskusja o miejscu literatury w świecie zdominowanym przez nowe media. Oczywiście nie zabraknie również klasycznych spotkań autorskich, wspólnego czytania i wymiany książki. Gościć będziemy Krzysztofa Vargę, Wita Szostaka, Rafała Kosika, Maciej Sieńczyka oraz Kalinę Błażejowską.

Podczas Festiwalu będziemy obchodzić podwójne setne urodziny! Po pierwsze, czeka nas filmowy wieczór z Bohumilem Hrabalem. W programie „Makabratura” oraz „Perełki na dnie”, czyli klasyczne etiudy mistrzów kina czeskiego, będące ekranizacjami prozy Hrabala. Filmy to wyjątkowe i dziś już trochę zapomniane – dlatego nie można przegapić rzadkiej okazji, by zobaczyć je na dużym ekranie. Po drugie, nie zapominamy o rocznicy urodzin Williama Burroughs’a, którą świętować będziemy podczas specjalnego koncertu muzyki eksperymentalnej, w całości inspirowanej twórczością amerykańskiego pisarza. „Stary pisarz” to połączenie audycji Bionulora (Sebastiana Banaszczyka), dopełniających ją wizualizacji i czystej esencji prozy Wiliama S. Burroughsa.

Najważniejsza przy tym wszystkim będzie zabawa. Bo książki otwierają wiele drzwi, dają wiele możliwości, trzeba tylko złapać okazję. Festiwal „Czytaj!” łączy bardzo różne spojrzenia na literaturę, łączy różne środowiska, które wspólnie tworzą wyjątkowe święto książki w Częstochowie.

Szczegóły imprezy można śledzić na profilu facebook.com/czytaj oraz na stronie: festiwalczytaj.pl

/Adam Florczyk/

PROGRAM FESTIWALU CZYTAJ!

PONIEDZIAŁEK 6 PAŹDZIERNIKA
Warsztaty „Wolne Lektury”
Czas: 14:00; Miejsce: I LO w Częstochowie im. Juliusza Słowackiego (al. T. Kościuszki 8)
Zajęcia warsztatowe będą dotyczyły digitalizacji i redakcji książek publikowanych w sieci. „Wolne Lektury” to projekt Fundacji Nowoczesna Polska, dzięki któremu możemy legalnie znaleźć i czytać w Sieci literaturę „uwolnioną”.
Warsztaty dla osób powyżej 15 roku życia. Wstęp wolny. Liczba miejsc ograniczona. Zgłoszenia: tomasz@czytaj.festiwal.info (w temacie: „wolne lektury”, a w treści maila: imię, nazwisko, wiek i nr telefonu uczestnika)

Spotkanie z Kaliną Błażejowską
Czas: 17:00; Miejsce: Biblioteka Publiczna im. dr Wł. Biegańskiego (al. Najświętszej Maryi Panny 22)
Oficjalne otwarcie Festiwalu uświetni spotkanie z autorką książki „Uparte serce”, znakomitej biografii wybitnej częstochowskiej poetki, Haliny Poświatowskiej. Kalina Błażejowska jest redaktorką działu kultury „Tygodnika Powszechnego” oraz finalistką Nagrody Newsweeka im. Teresy Torańskiej dla młodych dziennikarzy.

„Bibeloty” Marceliny Amelii Gawrońskiej
Czas: 20:00; Miejsce: Centrum Promocji Młodych (al. Wolności 30)
Wernisaż wystawy. Pochodząca z Częstochowy artystka, która na co dzień mieszka, tworzy i prezentuje swoje prace w Wielkiej Brytanii przygotowała wystawę specjalnie na Festiwal „Czytaj!”. Powrót do rodzinnego miasta to dla niej powrót do czasów dzieciństwa, świata bajek i legend.

WTOREK 7 PAŹDZIERNIKA
„W poszukiwaniu tematu” – warsztaty literackie
Czas: 16:00-18:00; Miejsce: Zespół Szkół Plastycznych im. Jacka Malczewskiego (ul. Pułaskiego 15)
Zajęcia skoncentrowane są na sposobach wzmacniania swojej kreatywności; obejmują ćwiczenia rozwijające pomysłowość, trening myślenia metaforycznego oraz wprawki literackie. Skierowane zarówno do doświadczonych literatów, jak i do nowicjuszy. Prowadzi – Piotr Nita.
Warsztaty dla osób powyżej 15 roku życia. Wstęp wolny. Liczba miejsc ograniczona. Zgłoszenia: adam@czytaj.festiwal.info (w temacie: „warsztaty literackie”, a w treści maila: imię, nazwisko, wiek i nr telefonu uczestnika).

Fotografia Przemysława Kruka
Czas: 17:00; Miejsce: Widelec Łyżka Nóż (ul. Waszyngtona 18)
W obiektywie Przemysława Kruka, fotografa nagradzanego zarówno w Polsce, jak i zagranicą, wieś sprawia wrażenie wyjętej z prozy Redlińskiego i Myśliwskiego. Wernisaż wystawy fotografii.

Czytanie Topora
Czas: 18:00; Miejsce: Widelec Łyżka Nóż (ul. Waszyngtona 18)
Makabra i czarny humor, absurd i gorzkie obserwacje, czyli Roland Topor, którego zinterpretują: aktor filmowy i teatralny, Adam Hutyra i studentka PWST we Wrocławiu Patrycja Potyralska.

Setne urodziny Bohumila Hrabala – projekcja filmów „Makabratura” oraz „Perełki na dnie”
Czas: 19:00; Miejsce: Regionalny Ośrodek Kultury (ul. Ogińskiego 13a)
Wyjątkowa okazja, by zobaczyć na dużym ekranie klasyczne etiudy mistrzów kina czeskiego ekranizujących prozę Hrabala. Wprowadzenie – Sławek Domański. Setne urodziny Mistrza obchodzimy na „Czytaj!” dzięki wsparciu Czeskiego Centrum w Warszawie.

ŚRODA 8 PAŹDZIERNIKA
Paremie na Czytaj!
Czas: 16:00; Miejsce: Wydział Nauk Społecznych Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie, ul. Zbierskiego 2/4
Prezentacja multimedialna zapisanych na kolumnach gmachu Sądu Najwyższego w Warszawie łacińskich paremii połączona z dyskusją. Mile widziani będą wszyscy, którzy interesują się prawem lub chcieliby się nim zainteresować, w szczególności studenci oraz uczniowie szkół ponadgimnazjalnych.

Spotkanie z Krzysztofem Vargą
Czas: 18:00; Miejsce: Cafe Belg (al. Najświętszej Maryi Panny 29)
Pisarz, eseista, wieloletni redaktor działu kultury „Gazety Wyborczej”, autor błyskotliwych formalnie powieści o przygnębiającej aurze, m.in. „Chłopaki nie płaczą” (1996), „Tequilla” (2001), „Trociny” (2012), „Czardasz z Mangalicą” (2014). Dwukrotnie nominowany do nagrody Nike, otrzymał Nagrodę Fundacji Kultury za „45 pomysłów na powieść”.

Krzysiek Niedźwiecki i jego literacka taperka
Czas: 19:30; Miejsce: Cafe Belg (al. Najświętszej Maryi Panny 29)
Tradycją festiwalową jest inspirowana literacko taperka Krzyśka Niedźwieckiego, czyli dźwiękowe odczytanie ulubionej lektury. W ubiegłych latach były to „Fahrenheit 451”, „Lśnienie” i „Sanatorium pod Klepsydrą”, w tym roku – fragmenty „Krzyżaków”.

Spotkanie z niezła sztuką – Studenckie Koło Teatralne NaJana
Czas: 20:30; Miejsce: Ośrodek Promocji Kultury „Gaude Mater” (ul Dąbrowskiego 1)
Czytanie dramatu. Młodzi aktorzy wezmą na warsztat „Bibliopatę” Thierry’ego Debroux, sztukę, której głównym bohaterem jest miłośnik książek potrafiący na podstawie zapachu książki rozpoznać jej zawartość.

CZWARTEK 9 PAŹDZIERNIKA
Maszyny kruszenia słowa – seminarium otwarte
Czas: 10:00-15:30; Miejsce: Akademia Jana Długosza, Aula Magna, Wydział Matematyczno-Przyrodniczy (al. Armii Krajowej 13/15)
Tematem będzie dystrybucja słowa i książki w dobie nowych technologii. Spotkanie poprowadzi dr hab. prof. AJD Adam Regiewicz, a wezmą w nim udział wybitni specjaliści z całej Polski: prof. Ryszard W. Kluszczyński, Prof. dr hab. Andrzej Głowacki, dr hab. Piotr Zawojski, dr hab. Piotr Marecki, dr Agnieszka Przybyszewska, dr Grażyna Pietruszewska-Kobiela, dr Bogusława Bodzioch-Bryła, dr Monika Górska-Olesińska oraz dr Mariusz Pisarski z Londynu.

Premiery Wydawnictwa Ha!art
Czas: 17:30; Miejsce: Rue de Foch Pizzeria & Pub (ul. Focha 10)
Spotkanie wokół nowości krakowskiego wydawnictwa „Korporacja Ha!art”, popularyzatora literatury awangardowej i nowomedialnej, poprowadzi redaktor pisma, szef Korporacji, naukowiec i tłumacz – Piotr Marecki. A gośćmi będą autorzy najgorętszych nowości jesieni.

Spotkanie z Witem Szostakiem
Czas: 19:00; Miejsce: Rue de Foch Pizzeria & Pub (ul. Focha 10)
Autor cyklu powieści fantasy o Smoczogórach oraz tzw. trylogii krakowskiej: „Chochoły”, „Dumanowski” i „Fuga” (nominowana do Nike). W roku 2008 nagrodą im. Janusza Zajdla zostało nagrodzone jego opowiadanie „Miasto grobów. Uwertura”. Na co dzień jest wykładowcą akademickim, członkiem towarzystwa Tischnerowskiego, znawcą muzyki ludowej i miłośnikiem twórczości Tolkiena.

„Fuga” – koncert zespołu RAGAZZI CALVI (wizualizacje Olga Ziębińska)
Czas: 20:30; Miejsce: Regionalny Ośrodek Kultury (ul. Ogińskiego 13a)
Punktem wyjścia jest „Fuga” Wita Szostaka. Powieść labirynt, powieść melodia. Muzycznie zmierzy się z nią RAGAZZI CALVI, czyli Marta Kotaszewska, Piotr Młynarczyk i Maciek Milczarek, którzy w oparciu o barokowe dzieła, szukają współczesnych rozwiązań, takich jak połączenie elektroniki z żywymi instrumentami, m.in. wiolonczelą barokową, violą da gamba czy klawesynem. Te muzyczno-literackie zmagania ubarwi wizualizacjami Olga Ziębińska.

PIĄTEK 10 PAŹDZIERNIKA
Warsztaty hipertekstu
Czas: 15:00-17:00; Miejsce: Zespół Szkół Plastycznych im. Jacka Malczewskiego (ul. Pułaskiego 15)
Największy polski specjalista tematu, dr Mariusz Pisarski, autor książki „Xanadu. Hipertekstowe przemiany prozy” przyjął nasze zaproszenie i specjalnie z Londynu przyjeżdża do Częstochowy, aby pokazać, jak pisze się literaturę hipertekstową. To jedyna taka okazja w Polsce.
Warsztaty dla osób powyżej 15 roku życia. Wstęp wolny. Liczba miejsc ograniczona. Zgłoszenia: tomasz@czytaj.festiwal.info (w temacie: „warsztaty hipertekstowe”, a w treści maila: imię, nazwisko, wiek i nr telefonu uczestnika)

Spotkanie z Rafałem Kosikiem
Czas: 17:00; Miejsce: Biblioteka Publiczna im. dr Wł. Biegańskiego (al. Najświętszej Maryi Panny 22)
Twórca młodzieżowego cyklu SF „Felix, Net i Nika”, zdobywca nagrody im. Janusza Zajdla i literackiej nagrody im. J. Żuławskiego za powieść „Kameleon” oraz szef wydawnictwa „Powergraph”. Spotkanie będzie doskonałą okazją do rozmowy o literaturze dla młodszego czytelnika, fantastyce i sytuacji na rynku książek.

Finał konkursu „Czytaj i pisz!” i premiera filmu Adama Bednarskiego
Czas: 18:30; Miejsce: Biblioteka Publiczna im. dr Wł. Biegańskiego (al. Najświętszej Maryi Panny 22)
Finał konkursu na recenzję książki współczesnej i rozdanie nagród poprzedzi premierowa projekcja krótkometrażowego filmu Adama Adika Bednarskiego o projekcie Manufaktura Książki.

Wszystko Jasne koncert hip hop
Czas: 20:30; Miejsce: Biblioteka Publiczna im. dr Wł. Biegańskiego (al. Najświętszej Maryi Panny 22)
Trzyosobowa ekipa z Częstochowy, w której skład wchodzą: Cwany, Żuku i DJ K1. Zagrają utwory z dwóch ostatnich albumów w nowych aranżacjach przy wsparci Fistacha ze składu Aksjomat. Zaangażują w swój występ również publiczność.

LARP
Czas: 20:30; Miejsce: Centrum Promocji Młodych (al. Wolności 30)
Gra fabularna na żywo. LARPOTEKA zaprasza do pełnego grozy świata Howarda P. Lovecrafta. Chęć udziału w LARPie trzeba zgłosić przez formularz na stronie: larpoteka.pl/lovecraft. Liczba miejsc ograniczona.

SOBOTA 11 PAŹDZIERNIKA
„Teoretycznie możliwa gra”
Czas: 10:00; Miejsce: Przestrzeń miejska
Miejska gra terenowa, zabawa dla wszystkich fanów powieściowego cyklu „Felix, Net i Nika” autorstwa festiwalowego Gościa, Rafała Kosika.
Gra dla osób powyżej 13. roku życia. Liczba miejsc ograniczona. Zgłoszenia: tomasz@czytaj.festiwal.info (w temacie: „teoretycznie możliwa gra”, a w treści maila: imię, nazwisko, wiek, nr telefonu uczestnika).

Warsztaty komiksowe
Czas: 11:00-13:00; Miejsce: Centrum Promocji Młodych (al. Wolności 30)
Olga Wróbel wprowadzi uczestników w świat tworzenia komiksów. Warsztaty dla osób powyżej 15 roku życia. Wstęp wolny. Liczba miejsc ograniczona. Zgłoszenia: adam@czytaj.festiwal.info (w temacie: „warsztaty komiksowe”, a w treści maila: imię, nazwisko, wiek i nr telefonu uczestnika).

„Bajki Robotów” warsztaty kreatywnych działań dla dzieci i rodziców
Czas: 11:00-13:00; Miejsce: Dom Poezji – Muzeum Haliny Poświatowskiej (ul. Jasnogórska 23)
Bajki-Rozrabiajki przygotowały dla najmłodszych szaloną zabawę z prozą Stanisława Lema. Czeka ich wyprawa do niezwykłego świata gdzie świat baśni miesza się z opowieściami science-fiction.
Warsztaty dla dzieci w wieku 6-10 lat. Wstęp wolny. Liczba miejsc ograniczona. Zgłoszenia prosimy przesyłać na mail: adam@czytaj.festiwal.info

Spotkanie z Maciejem Sieńczykiem
Czas: 16:00; Miejsce: Rue de Foch Pizzeria & Pub (ul. Focha 10)
Maciej Sieńczyk to pierwszy twórca komiksów nominowany do nagrody Nike. Charakterystyczny, purnonsensowy humor twórcy jest tym, co zdecydowanie wyróżnia go spośród innych rysowników. A po wyjątkową kreskę Sieńczyka-ilustratora sięgali wydawcy, by jego rysunki dopełniały prozę takich pisarzy jak Masłowska, Witkowski, Szostak.

„Obraz w literaturze – literatura w obrazie” malarstwo Piotra Kanieckiego
Czas: 18:00; Miejsce: Centrum Promocji Młodych (al. Wolności 30)
Wernisaż wystawy. Na prace prezentowane w Willi Generała składają się dwa cykle malarskie, do których bezpośrednią inspirację stanowiły teksty literackie (Witkacego i Kereta) i w których artysta podjął temat narracji w malarstwie. Cel jaki sobie postawił, to znalezienie takich formalnych rozwiązań, aby te dwa światy (literacki i malarski) wzajemnie się uzupełniły.

Bionulor „Stary pisarz” – premiera
Czas: 20:00; Miejsce: Regionalny Ośrodek Kultury (ul. Ogińskiego 13a)
Koncert muzyki eksperymentalnej przygotowany specjalnie na Festiwal. Połączenie audycji Bionulora (Sebastiana Banaszczyka), dopełniających ją wizualizacji i czystej esencji prozy Wiliama S. Burroughsa. Wydarzenie inspirowane twórczością amerykańskiego pisarza w setną rocznicę jego urodzin.

NIEDZIELA 12 PAŹDZIERNIKA
Warsztaty książki dotykowej
Czas: 10:00-12:00; Miejsce: Regionalny Ośrodek Kultury (ul. Ogińskiego 13a)
Uczestnicy warsztatów pod okiem Agnieszki Batorek (Manufaktura Książki) i Marty Szkiel (Stacja Animacja) nauczą się, jak zaprojektować i wykonać książkę dotykową, by była piękna, a zarazem funkcjonalna. Książeczki wykonane podczas warsztatów zostaną przekazane do Ośrodka Wychowawczo-Rewalidacyjnego Polskiego Związku Niewidomych w Częstochowie.

Wymiana książki
Czas: 12:00-15:00; Miejsce: Centrum Promocji Młodych (al. Wolności 30)
Wynosisz do domu tyle książek, ile wcześniej przyniosłeś. Nieważna jest tu obiektywna, rynkowa cena danego tytułu. Dzielimy się ideami, a nie towarami.

„Pamięć” Shelagh Stephenson reż. Marek Ślosarski i „Sachem” Sienkiewicza, reż. Adam Hutyra
Czas: 16:00; Miejsce: Ośrodek Promocji Kultury „Gaude Mater” (ul Dąbrowskiego 1)
Spektakle szkolne. Zaprezentuje się grupa teatralna z Liceum im. Juliusza Słowackiego (pod opieką Marka Ślosarskiego) i międzyszkolny zespół, który podczas warsztatów w Teatrze Mickiewicza przygotował spektakl wraz z Adamem Hutyrą.

Koncert zespołu Mięśnie
Czas: 19:00; Miejsce: Carpe Diem Klub (al. Najświętszej Maryi Panny 29)
Grupa utalentowanych i wszechstronnych artystów z Warszawy, autorzy świetnych piosenek i bohaterowie niezapomnianych koncertów na granicy spektaklu (trzon zespołu to aktorzy teatralni i filmowi). Skład: Jacek Beler (wokal, instrumenty dęte), Natalia Sikora (wokal), Radek Rutkowski (gitara basowa), Marek Kuczyński (perkusja) oraz Krzysztof Nowicki (gitara) i Tomek Nowakowski (puzon). Zespół w maju 2014 wydał swoją debiutancką płytę.

 

Comments are closed.

Muzeum

Muzeum

Muzeum Częstochowskie jest najstarszą instytucją kultury regionu częstochowskiego. Odgrywa istotną rolę w jego życiu społecznym i kulturalnym, wpływa znacząco na tradycję i historię.

Kontakt

Kontakt

Muzeum Częstochowskie
Aleja NMP  47
42-217  Częstochowa
tel. 34 360 56 31
muzeum@muzeumczestochowa.pl