Dzień Ziemi w Multicentrum Zodiak
Park Staszica
18-29.04.2016
Tegoroczne warsztaty przygotowane z okazji obchodów Dnia Ziemi poświęcone będą odnawialnym źródłom energii. Na uczestników warsztatów będą czekały rozmaite gry ekologiczne, elektrownia wiatrowa i słoneczna oraz modele uruchamiane przy pomocy baterii słonecznych. Każdy będzie miał okazję wyprodukować prąd za pomocą siły wiatru, energii słońca czy siły własnych rąk. Pozwoli to w ciekawy i prosty sposób pokazać, jak ważne we współczesnym świecie są odnawialne źródła energii. Na warsztatach postaramy się także zwrócić uwagę na fakt, że każdy z nas może zadbać o Ziemię. Jednym z elementów zajęć będzie wesoła nauka segregowania śmieci.

Tematy warsztatów do wyboru:

Grupa 6–8 lat

1. Zielono mi!!!
Warsztaty naukowe i techniczne
W pracowni naukowej częstochowskiego Multicentrum uczestnicy poznają zasady prawidłowej segregacji śmieci oraz sprawdzą swoją wiedzę w ekologicznych grach i zabawach. Na warsztatach technicznych dowiedzą się, w jaki sposób można wykorzystać energię Słońca. W tym celu zbudują model uruchamiany przy pomocy baterii słonecznej.

2. Holenderski młyn czy nowoczesna elektrownia wiatrowa
Warsztaty artystyczne i techniczne
W trakcie zajęć młodzi naukowcy zrobią wiatraki z papieru i sprawdzą ich działanie. Przy pomocy prezentacji, programu komputerowego oraz maszyny TP-WE poznają zasady działania elektrowni wiatrowej. Z klocków K’nex skonstruują model wiatraka, który następnie wprawią w ruch.

Grupa 9–15 lat

1. Segregacja na wesoło
Warsztaty naukowe i artystyczne
W pracowni naukowej częstochowskiego Multicentrum uczestnicy poznają zasady prawidłowej segregacji śmieci oraz sprawdzą swoją wiedzę w ekologicznych grach i zabawach. Na warsztatach artystycznych wykonają ciekawe prace plastyczne, które swoją tematyką będą zachęcać do prawidłowego postępowania z odpadami.

2. Węgiel, wiatr a może Słońce? Różne źródła energii
Warsztaty naukowe i techniczne
Uczestnicy warsztatów poznają odnawialne i nieodnawialne źródła energii wykorzystywane obecnie przez człowieka. Podczas ekologicznych gier i zabaw dokonają ich segregacji, a w quizie sprawdzą swoją wiedzę. Z klocków K’nex skonstruują model elektrowni wiatrowej, którą następnie wprawią w ruch.

3. Świat zielonej energii – woda
Warsztaty techniczne i artystyczne
Warsztaty będą poświęcone w całości energii wodnej. Uczestnicy zbudują model koła wodnego, a w laboratorium Multicentrum sprawdzą, jakie skutki dla gospodarki wodnej na Ziemi niesie ze sobą antropopresja. W drugiej części warsztatów poznają sposoby oszczędzania wody oraz stworzą prace plastyczne w programie graficznym Corel Painter Essential.

4. Elektrownia jak słonecznik
Warsztaty naukowe i techniczne
Uczestnicy zajęć opanują działanie maszyny solarnej TP-SE oraz napisany do niej program komputerowy. Podczas multimedialnej prezentacji dowiedzą się, w jaki sposób działają nowoczesne elektrownie słoneczne. Sprawdzą również działanie baterii słonecznej, uruchamiając przy jej pomocy własnoręcznie wykonany model z klocków K’nex.

Harmonogram:

Poniedziałek (18, 25.04.2016)

12.00–13.30 I grupa zorganizowana
15.00 – 16.00 I grupa indywidualna, warsztaty naukowo-artystyczne
16.00 – 17.00 II grupa indywidualna, warsztaty techniczne

Wtorek (19, 26.04.2016)

Środa (20, 27.04.2016)

11.00–14.00 I duża grupa zorganizowana
Warsztaty dla dużych grup (do 36 osób) połączone z samodzielnym, bezpłatnym zwiedzaniem stałych wystaw Muzeum Częstochowskiego.

Czwartek (21, 28.04.2016)

Piątek (22, 29.04.2016)

Ważne:

• Na zajęcia zapraszamy grupy zorganizowane od 6 do 15 lat.
• Czas trwania zajęć: 1,5 h – dla grup 1 h – dla uczestników indywidualnych
• Koszt warsztatów: grupa zorganizowana – 5 zł/osoba osoba indywidualna – 5 zł/osoba
• W ZODIAKU obowiązuje obuwie zmienne.
• Zapisy na zajęcia będą przyjmowane pod numerem telefonu Multicentrum ZODIAK 504 757 598.