Dzień Bioróżnorodności i Sportu
w Kamieniołomie Lipówka w Rudnikach k. Częstochowy
9 czerwca godz. 12.00-17.00

CEMEX Polska wspólnie z Gminą Rędziny zapraszają na piknik edukacyjny „Dzień Bioróżnorodności i Sportu”, który odbędzie się 9 czerwca w Kamieniołomie Lipówka w Rudnikach. Będzie on okazją do poszerzenia wiedzy o bogactwie przyrody oraz zdrowym stylu życia.
W trakcie wydarzenia uczestnicy będą mogli poznać tajniki różnorodności natury, przyswoić zasady zdrowego stylu życia oraz sprawdzić się w konkurencjach sportowych. Będzie to również okazja do integracji i dobrej zabawy dla całych rodzin.

Zaplanowane są liczne atrakcje. Nowością jest gra terenowa – Lipówkowa Ścieżka Questów. Będzie można skorzystać z przejażdżki na koniu i kucyku oraz spróbować sił w płukaniu złota. Odbędzie się również turniej motorowy na torze do mini-żużla.

Organizatorami wydarzenia są CEMEX Polska i Gmina Rędziny. Partnerami wydarzenia są: Gminny Ośrodek Kultury w Rędzinach, Ruch Inicjatyw Społeczno-Ekologicznych „Przytulia”, Uniwersytet Humanistyczno-Przyrodniczy im. Jana Długosza w Częstochowie, Wydział Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Śląskiego, Państwowy Instytut Geologiczny – Państwowy Instytut Badawczy, Muzeum Geologiczne, Regionalny Związek Pszczelarzy w Częstochowie (Koło w Częstochowie i Koło w Rędzinach), Lasy Państwowe – Nadleśnictwo Złoty Potok, Liga Ochrony Przyrody, Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Śląskiego, Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków, Muzeum Częstochowskie, UKS Speedway Rędziny, Keszomaniacy, @Alfanet, Ochotnicza Straż Pożarna z Konina, Rancho Wolnym Krokiem. Partnerzy przygotują stoiska, na których będzie można zapoznać się z ich działalnością i poszerzyć swoją wiedzę o przyrodzie, człowieku, zdrowym stylu życia i odżywiania, dowiedzieć się na czym polega geocaching lub po prostu dobrze się bawić. Kadrą wspierającą prowadzenie stoisk będzie młodzież z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego im. Jana Pawła II w Rudnikach oraz ze Szkoły Podstawowej im. Tadeusza Kościuszki w Mstowie. Patronat nad imprezą objęły: Starostwo Powiatowe w Częstochowie oraz Radio Jura.
Wstęp na wydarzenie oraz wszystkie atrakcje są bezpłatne.

Ramowy program Dnia BioRóżnorodności i Sportu (12.00 -17.00)

12:00 Rozpoczęcie pikniku edukacyjnego
13:00 Lipówkowa Ścieżka Questów – rozpoczęcie I tury (losowanie nagród o godz. 14:30)
14:00 Turniej punktowy mini żużla (przewidywany czas 1,5 godz.)
15:00 Lipówkowa Ścieżka Questów – rozpoczęcie II tury (losowanie nagród o godz. 16:30)
17:00 Zakończenie pikniku edukacyjnego

W momencie zakończenia pikniku edukacyjnego – o godzinie 17.00 – rozpoczyna się godzinny GeoCachingowy event “Kumak CI-TO nie sprzątnie”. Dla uczestników będzie pamiątkowy drewniaczek. Dla chętnych osób po zakończeniu eventu (godz. 18.00) przewidywane jest ognisko z pieczeniem kiełbasek połączone z serią żabich zabaw, nie tylko dla najmłodszych. Koszt jednej porcji „kumakowego cateringu”  to 7 zł: kiełbaska+pieczywo+musztarda+ketczup+talerzyk. Można oczywiście przynieść własny prowiant. O szczegóły dopytujcie się na stoisku Keszomaniaków.

STOISKA i ATRAKCJE w czasie DNIA BIORÓŻNORODNOŚCI I SPORTU

Strefa Przyrodnicza
– Kojące dotknięcie Flory – Rośliny lecznicze
– Roślinny róg obfitości – Znane i mniej znane rośliny pokarmowe
– Tajemnice drzew – Dendrologia
– Przyrodniczy Sherlock Holmes -Ślady i tropy zwierząt
– Skrzydlaci książęta i Ptasi Konkurs Plastyczny – Ornitologia
– Miodne historie – Pszczelarstwo
– Ochrona przyrody i Wyzwanie Plastyczno – Techniczne „Osobliwości Lipówki”
– Leśne bogactwo – Wielofunkcyjność gospodarki leśnej
– Zagraj w zielone – Przyrodnicze zgadywanki, pieczątki i pudełko tajemnic
– Paleontologia i Stanowisko Poszukiwaczy Skamieniałości
– W królestwie skał i minerałów – Geologia
– Przyroda Województwa Śląskiego i Stanowisko Pogromców Śmieci
– Lipówkowa Ścieżka Questów

Strefa Różnorodności
– Co skrywa ludzkie ciało ? – stoisko anatomiczne
– Jak bardzo się różnimy? – stoisko fizjologii człowieka
– Sprawdź czy dobrze się odżywiasz! – Stoisko o charakterze doradztwa dietetycznego
– Domowe laboratorium chemiczne
– Geocaching. Jak nie wiecie co to jest to koniecznie zapytajcie o to na stoisku Keszomaniaków
– Biżuteria z kamieni naturalnych i Stanowisko Poszukiwaczy Złota
– Żużlowe potyczki – turniej mini żużla
– Patataj pataj! – przejażdżki na koniu i kucyku
– Hej hop! – trampolina
– Z górki na pazurki! – dmuchaniec
– Szusowanie w środku wiosny? – wyścigi na nartach
– Uf jak gorąco! – Strażacka kurtyna wodna do schładzania w przypadku upału
– I głodny stąd nie wyjdzie nikt – bezpłatny poczęstunek dla wszystkich
– Skoczymy na małą kawkę? – Bike Cafe (płatne)
– To co Tygryski lubią najbardziej – popcorn, wata cukrowa (płatne)

My zapewniamy przednią zabawę.  Wy zabierzcie dobry humor i zaklinajcie słoneczną pogodę! Zapraszamy Serdecznie! Do zobaczenia w Kamieniołomie Lipówka.