Diaporama historyczna z przedstawieniem

Bitwy pod Mokrą

29 sierpnia 2019, godz. 18.00

Ratusz

w ramach projektu “Aleje, tu się dzieje”

Diaporama to forma sztuki audiowizualnej – połączenie filmu, z którego pochodzi ścieżka dźwiękowa, oraz scenariusza i fotografii. Autor w sposób przemyślany i logiczny prowadzi widza poprzez kolejne obrazy, opowiadając narrację. Obrazowi towarzyszy dźwięk, taki jak muzyka, głos lektora. Charakterystycznym elementem diaporamy jest powstanie trzeciego obrazu podczas nakładania się na siebie kolejnych slajdów. Zmiana obrazu odbywa się przy akcencie muzycznym, dźwiękowym.
Sztukę diaporamy Cezary Dubiel, autor tej pokazanej w Częstochowie, uprawia od dwunastu lat. Od lat współpracuje z Kołem Żołnierzy 12 Pułku Ułanów Podolskich.
Diaporama o zwycięskim boju pod Mokrą była realizowana w autentycznej scenerii, w mundurach i z wyposażeniem z epoki na pozycjach Pułku w 1939 roku.