Zapiski szaleńca – monodram Pawła Bilskiego

Centrum Promocji Młodych, Willa Generała, al. Wolności 30
14.03.2015, g. 17.00

Spektakl swoją konwencją nawiązuje do „Pamiętnika wariata” Mikołaja Gogola. Przed nami Popryszczyn, skromny człeczyna, podrzędny urzędnik jednego z trybów administracyjnej machiny. Do życia powołał go ponad 150 lat temu Mikołaj Gogol na kartach opowiadania „Pamiętnik szaleńca” z cyklu „Opowieści Petersburskie”. Historia to niezwykła – opisane przez Gogola studium szaleństwa przez wiele lat służyło studentom psychologii i psychiatrii jako podręcznikowy przykład popadania w obłęd. Obok typowych dla Gogola wątków (lęk przed utratą pozycji w zhierarchizowanym świecie, motyw utraconego nosa, autobiograficzne inspiracje związane z rodzinną Ukrainą), w „Pamiętniku wariata” ponadczasowo pobrzmiewa tragedia człowieka ukrytego w cieniu i owładniętego manią prześladowczą. Z jednej strony – trawionego przez kompleks niższości (skromny radca tytularny zajmuje się głównie ostrzeniem ołówków swoim przełożonym), z drugiej – przeświadczonego o własnej wielkości („król Hiszpanii Ferdynand VIII to ja”). Atrakcyjne szaleństwo. Dawny podręcznik psychiatrii.

Monodram został przygotowany w ramach stypendium Prezydenta Miasta Częstochowy w dziedzinie Teatru.
Porpyszczyn – Paweł Bilski (stypendysta, prezes Fundacji Oczami Brata)
Przygotowanie reżyserskie – Antoni Rot (aktor Teatru im. Adama Mickiewicza w Częstochowie)
/Adam Florczyk/