Dokumentacja obrazu – wernisaż wystawy malarstwa Agaty Czeremuszkin-Chrut
Centrum Promocji Młodych, Willa Generała, al. Wolności 30
19 marca 2015, g. 19.00

Na postrzeganie dzieła sztuki składa się wiele czynników – zarówno kategorie estetyczne, wrażeniowe, jak i zastosowane w nim środki stylistyczno-formalne. Na życie dzieła sztuki zaś – wszystko to, co dzieje się z nim po tym, gdy trafi na pierwszą wystawę lub do kolekcji. Niezbyt często jednak odbiorca zadaje sobie pytanie o początek – o to, jak właściwie dane dzieło powstało? Ile czasu zajęło artyście przygotowanie się do jego wykonania? Jaki wpływ na jego zdrowie mają używane przez niego materiały? I w końcu: ile zupełnie zwykłych, fizycznych czynności musiał wykonać, aby dzieło to mogło w ogóle zaistnieć? Niezmiernie rzadko mówi się o czasochłonnym procesie twórczym, który zazwyczaj utożsamiany jest z tak zwaną weną twórczą. Dla artysty jednak akt kreacji jest czymś więcej – jest często żmudnym, składającym się z wielu pomniejszych etapów procesem, z którym nierzadko wiążą się stosunkowo przyziemne, acz konieczne działania.
Projekt Agaty Czeremuszkin-Chrut zakłada prezentację jej twórczości malarskiej, jak i uwidocznienie tego, co zazwyczaj niedostępne dla widza, co ukryte za drzwiami pracowni. Pokazuje wszystkie te zwykłe czynności, które – mimo że niewiele mają wspólnego ze stereotypowym postrzeganiem malarstwa – odgrywają nierzadko ważniejszą rolę, niż efekt końcowy. Projekt ma na celu „odczarowanie” współczesnego wizerunku malarza. Przybliżenie odbiorcy procesu tworzenia, rzemiosła i warsztatu twórcy, od którego współczesne praktyki artystyczne nieustannie się oddalają.
Instalacja „Dokumentacja obrazu” stanowić będzie trzon ekspozycji, którą dopełnią obrazy powstałe w 2014 roku, składające się na serię „Mięso i Geometria”, których premierowy pokaz miał miejsce w listopadzie 2014 roku w Miejskiej Galerii Sztuki w Łodzi. /Adam Florczyk/ wstęp wolny