18 kwietnia 2015, godz. 19.00
„Keep your mouth closed”
wernisaż wystawy Justyny Adamczyk

Centrum Promocji Młodych, Willa Generała, al. Wolności 30

„Keep your mouth closed” to najnowszy projekt ekspozycyjny autorstwa młodej, wrocławskiej artystki Justyny Adamczyk, która odwołując się do ilustracyjnej i krytycznej twórczości Francisco Goi, za pomocą serii rysunkowych prac stara się zobrazować i skomentować dręczące współczesnego człowieka problemy. W ramach wystawy w Centrum Promocji Młodych w Częstochowie zaprezentowana zostanie seria intrygujących prac, które bardziej niż dotychczas dotykają emocjonalnej sfery życia, która niebezpiecznie balansuje na granicy intymnego świata Adamczyk, a otaczającym ją światem zewnętrznym. Artystka za pomocą właściwego dla siebie, nieco fantasmagorycznego, pełnego kodów, metafor i symboli języka wizualnego, przedstawia nam świat widziany jej własnymi oczami, które czasem pełne lęków i obaw, bacznie notują otaczającą ją rzeczywistość. A ta jawi się jako ponura, nieco posępna, pełna hybrydycznych, nie zawsze oczywistych form i kształtów.
Wychodząc z założenia, że człowiek nie ma z góry określonej natury, a jego istnienie zawieszone jest między przyszłością a przeszłością, Justyna Adamczyk chce zbadać towarzyszące mu poczucie przemijania, niespełnienia i nieznośnej pustki. Pustki zrodzonej ze ślepego dążenia do samorealizacji, często przekraczającej racjonalne granice. Zdaniem artystki, przez subtelne, drążące dziurę w głowie sugestie, człowiek staje się potworem rozdrapującym rany, doprowadzając tym samym siebie i niejako innych do ponownego przeżywania krzywd.
Powstały na potrzebę niniejszej wystawy cykl rysunków jest niejako próbą analizy małych okrucieństw i okropności – o tyleż prawdziwych, bo naszych własnych. Jest to więc przede wszystkim opowieść o ludziach i ich prywatnych rozterkach. O osamotnieniu, zalęknieniu, niezgodzie, zagubieniu. W końcu o nas samych, goniących za marzeniem, spalających się i przemijających, z czasem popadających w anonimowość i zobojętnienie.
„Keep your mouth closed” jest drugą odsłoną projektu, który po raz pierwszy w mniejszej skali eksponowany był pod koniec ubiegłego roku w E|C Gallery w Chicago, przyjmując wówczas tytuł „Form of Fear”.

Justyna Adamczyk (ur. 1981, Opoczno) – absolwentka wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych im. E. Gepperta na kierunku Malarstwo (dyplom w pracowni prof. P. Błażejewskiego i ad. P. Pintala w 2007 roku). W latach 2006-2007 roku członek zarządu Fundacji ArtTransparent organizującej Survival Przegląd Młodej Sztuki. Stypendystka Stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (lata 2005-2006). W 2007 roku została wyróżniona przez Miejską Galerię Sztuki w Łodzi w Konkursie Promocje 17 Przegląd Malarstwa Młodych w Legnicy. Od 2005 roku bierze udział w wielu wystawach i konkursach krajowych i zagranicznych. Jej prace można było oglądać w ramach Vienna Art Fair (2011/Wiedeń), Najlepsze kasztany są na Palcu Pigalle (2010/Heppen Transfer Gallery, Warszawa) oraz w takich galeriach jak: Galeria Bestregards (Frankfurt), EC Gallery (Chicago), Galeria Miejska (Łódź), Galeria ON (Poznań), Galeria BWA (Wrocław), Galeria Wozownia (Toruń), Galeria BWA (Bielsko Biała). Jej prace były wyróżnione w takich konkursach jak: Biennale Bielska Jesień (2013, Galeria Miejska, Bielsko Biała), 9. Konkurs Gepperta (2009, BWA Awangarda Wrocław), Biennale Bielska Jesień (2009, Galeria Miejska, Bielsko Biała), Promocje 17 Przegląd Malarstwa Młodych (2007 Legnica – Wyróżnienie w formie wystawy od Dyrektora Galerii Miejskiej w Łodzi. Artystka mieszka i tworzy w Warszawie. (www.justynaadamczyk.com, justynaadamczyk.com, FB/justyna.adamczyk.painting). /Adam Florczyk/