Wystawa „(Bez)miar objętości. Kolekcja metrologiczna Mieczysława Szyca”, planowana w ramach jubileuszu 100-lecia powstania Miejskiego Urzędu Miar i Wag w Częstochowie

Wernisaż: Ratusz, 10 kwietnia 2019, godz. 17.00

Kuratorzy wystawy
Barbara Szyc
Łukasz Pabich
Małgorzata Szczęsna

Eksponaty z kolekcji
Mieczysława Szyca
Głównego Urzędu Miar w Warszawie
P.H.U. DEKA S.C. w Częstochowie
rodziny Franciszka Błachowicza

 

Powstanie Urzędu Kontroli Miar i Wag w Częstochowie nastąpiło z inicjatywy ówczesnego Magistratu Miasta Częstochowy w 1919 roku, w związku z nakazem przejścia z systemu rosyjskiego do zeuropeizowanych miar systemu metrycznego w kwietniu 1918 roku. Pierwszym organizatorem i kierownikiem – rewizorem – został były urzędnik carskiej administracji miar, mechanik i elektryk z zawodu, Franciszek Błachowicz, właściciel warsztatu Elektro-Mechanicznego w Częstochowie, zajmujący się także naprawą wag. Magistrat upoważnił wówczas Błachowicza do nabycia lub zamówienia w Warszawie, dla powstającej Miejskiej Częstochowskiej Izby Miar i Wag, potrzebnych ciężarów i ciężarków, miar długości oraz miar do płynów.

Tak rozpoczęła się historia Urzędu Miar w Częstochowie, który dziś jest podległy Okręgowemu Urządowi Miar w Katowicach. Natomiast w 1967 roku na stanowisko Naczelnego Obwodowego Urzędu Miar w Częstochowie został powołany pracownik urzędu – starszy legalizator Mieczysław Szyc. To dzięki niemu przetrwało wiele zabytków metrologicznych używanych przez lata w częstochowskim urzędzie, które od 10 kwietnia 2019 roku będzie można podziwiać na wystawie prezentowanej w Ratuszu.

 

Comments are closed.

Muzeum

Muzeum

Muzeum Częstochowskie jest najstarszą instytucją kultury regionu częstochowskiego. Odgrywa istotną rolę w jego życiu społecznym i kulturalnym, wpływa znacząco na tradycję i historię.

Kontakt

Kontakt

Muzeum Częstochowskie
Aleja NMP  47
42-217  Częstochowa
tel. 34 360 56 31
muzeum@muzeumczestochowa.pl