- Muzeum
- Struktura Muzeum
- Rada Muzeum
- Obiekty muzealne
- Cennik usług
- Ogłoszenia
- Oferta usług Działu Archeologii
- Dostosowanie obiektów dla osób z niepełnosprawnościami
- Deklaracja dostępności
- Zasady zwiedzania wz. z COVID-19
- Partnerzy
- RODO
- Polityka Cookies
- Oferty pracy
- Szukamy spadkobierców
- Zamówienia publiczne
- Program działania
- Standardy Ochrony Małoletnich w Muzeum Częstochowskim
- Sygnaliści
- Wystawy
- Wystawy stałe
- Wystawy czasowe
- Gabinety Wybitnych Częstochowian
- Jerzy Ostrowski
- Ferdynanda Karo
- Ludwik Wawrzynowicz
- Waldemar Miechowski
- Leon Jelonek
- ks. Leopold Wojak
- dr Mieczysław Wyględowski
- Władysław Biegański
- Edward Mąkosza
- Juliusz Łuciuk
- Jan Maciek Kukliński
- Śladami Reszków
- Kalina Jędrusik-Dygat
- Bronisław Idzikowski
- Wojciech Łukaszewski
- Wacław Tokarz, Władysław Terlecki
- Ludmiła Marjańska
- Jerzy Władysław Kołakowski
- Wanda Wereszczyńska
- Stefan Gierowski
- Andrzej Jasiński
- Stefan Korboński
- Włodzimierz Błaszczyk
- Jan Otrembski
- Jerzy Jotka Kędziora
- Iwo Gall
- Jan Oderfeld
- Marian Michalik
- Krzysztof Kędzierski
- Muniek Staszczyk
- Zwiedzanie i ceny biletów
- Wydawnictwa
- Multimedia
- Projekty
- Janina Plucińska-Zembrzuska – konserwacja kolekcji
- Koziegłowy – zapomniany ośrodek twórczości rękodzielniczej
- Podróże wycinanek
- „Czyn-iąc piękno. Działalność częstochowskiej Fabryki Wyrobów Ceramicznych «Czyn»”
- Modernizacja stałej wystawy historycznej
- Konserwacja tła do fotografii z wizerunkiem klasztoru jasnogórskiego i Matki Boskiej Częstochowskiej
- VIII Konkurs Sztuki Ludowej Stworzone, by cieszyć. Rzeźby i zabawki
- Karuzela z Madonnami – wizerunki Matki Boskiej Częstochowskiej
- Etnobotanika w muzeum – w świecie naparów, wyciągów i eliksirów
- Edukacja
- Kontakt
Słowiański Gąszczyk – waleczni przodkowie
Piknik rycersko-archeologiczny
Grodzisko Gąszczyk w Siedlcu, gmina Mstów
15-16.06.2018
Organizatorzy: Gmina Mstów, Grupa Rekonstrukcyjna Żelazny Wilk, Muzeum Częstochowskie
wstęp wolny
Program:
15 czerwca (piątek)
RZEMIOSŁO I ARCHEOLOGIA
9.00-11.00 Przegląd kramów: skórniczy, kowalski, kulinarny
10.00-11.00 Akademia młodego archeologa
10.00-12.00 Gra fabularna Runy – magia i moc
11.00-13.00 Warsztaty: garncarski, odlewniczy, hafciarski / tkacki
11.00-12.00 Warsztaty pisania run
12.00-13.00 Poszukiwanie skarbu – archeologiczna gra terenowa
13.00-15.00 Warsztaty: skórniczy, kowalski, kulinarny
14.00-15.00 Akademia młodego archeologa
14.00-16.00 Gry i zabawy dla publiczności
15.00-17.00 Warsztaty: garncarski, odlewniczy, hafciarski / tkacki
OSADA SŁOWIAŃSKA
9.30 – 10.00 Prezentacja uzbrojenia
11.30 – 12.00 Pokazy starć wczesnośredniowiecznych drużyn oraz kręgi walki.
12.30 – 13.30 Występ grupy muzycznej
14.00 – 14.30 Prezentacja scen fabularyzowanych z wczesnośredniowiecznego życia lub inscenizacji słowiańskich mitów
15.30 – 16.00 Prezentacja uzbrojenia z X wieku oraz pokaz walk
17.00 – 17.30 Pokazy starć drużyn wczesnośredniowiecznych oraz kręgi walki (kręgi honoru oraz kręgi zdrady)
16 czerwca (sobota)
RZEMIOSŁO I ARCHEOLOGIA
10.00-12.00 Przegląd kramów: skórniczy, kowalski, kulinarny
11.00-12.00 Akademia młodego archeologa
11.00-13.00 Gra fabularna “Runy – magia i moc”
12.00-14.00 Przegląd kramów: garncarski, odlewniczy, tkacki / hafciarski
13.00-14.00 Akademia młodego archeologa
14.00-16.00 Przegląd kramów: skórniczy, kowalski, kulinarny
15.00-16.00 Poszukiwanie skarbu – archeologiczna gra terenowa
15.00-17.00 Gry i zabawy dla publiczności
16.00-18.00 Warsztaty: garncarski, odlewniczy, hafciarski / tkacki
OSADA SŁOWIAŃSKA
9.00 – 18.00 Obozowisko wczesnośredniowieczne
10.00 – 12.00 – Turniej pojedynków wojowników (starcia indywidualne)
12.30 – 13.30 – Turniej walki o most
14.00 – 15.00 – Turniej łuczniczy
16.00 – 17.00 – Bitwa o Gród (fabularyzowane starcie dwóch armii wczesnośredniowiecznych, prezentacja walki w liniach i w szyku bojowym)