Podsumowanie Jubileuszowych 50 Dni Techniki Regionu Częstochowskiego

pod Patronatem Prezydenta Miasta Częstochowy Krzysztofa Matyjaszczyka

Po raz 50. Federacja Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych NOT Rada w Częstochowie organizuje Regionalne “Dni Techniki”. Ogromny postęp we wszystkich dziedzinach wiedzy i technologii wymaga świadomości społecznej, jakości i kierunkowości kształcenia nowych kadr, ciągłego pobudzania innowacyjności i zainteresowń technicznych młodzieży. Celom tym służą sympozja, branżowe konferencje, wystawy techniczne, spotkania kadry technicznej.

Na terenie miasta i regionu działa 16 stowarzyszeń branżowych skupiających inżynierów i techników działających w produkcji, nauce, biznesie oraz będacych na zasłużonym wypoczynku, ale zawsze gotowych przekazać następnemu pokoleniu swoją bogatą znajomość zawodu i fachową wiedzę.

50 lat “Dni Techniki” to setki spotkań na terenach zakładów pracy, szkół i uczelni, to okazja do wysłuchania wykładów i prezentacji osiągnięć, to możliwość rozbudzenia zainteresowań.

Działalność przemysłu zawsze leżała u podstaw rozwoju regionu częstochowskiego i samego miasta. Kopalnictwo rud żelaza, hutnictwo surowcowe, włókiennictwo oraz wielobranżowe rzemiosło przyczyniało się do powstawania nowych miejsc pracy i rozbudowy infrastruktury komunalnej.

XIX i XX-wieczny przemysł pozostawił po sobie coraz mniej liczne pamiątki i materialną spuściznę. Zachowajmy ją dla przyszłych pokoleń jako dowód tworzenia majątku narodowego na naszym terenie. Federacja NOT-owska od paru lat czyni starania o powołanie Muzeum Techniki i Przemysłu w Częstochowie, którego funkcje poznawcze i szkoleniowe byłyby nie do przecenienia.

Zapraszamy do zwiedzania istniejących ekspozycji i uczestnictwa w imprezach Jubileuszowych 50. Dni Techniki.

Uroczyste podsumowanie odbędzie się 11 grudnia 2015 r. w Ratuszu Miejskim.

Organizatorzy:

Urząd Miasta Częstochowy