17 września (sobota)

13. NOC KULTURALNA

Pełny program na stronie: www.noc.czestochowa.pl
Obiekty Muzeum Częstochowskiego: Ratusz (pl. Biegańskiego), Galeria Dobrej Sztuki (al. NMP 47), Pawilon Wystawowy, Muzeum Górnictwa Rud Żelaza (Park Staszica) czynne w godz. 18.00-24.00. Dom Poezji – Muzeum Haliny Poświatowskiej (ul. Jasnogórska 23), Rezerwat Archeologiczny (ul. Łukasińskiego 20) czynne w godz. 18.00-22.00. Centrum Promocji młodych czynne w godz. 18.00-02.00

Szczegóły dot. wystaw na stronie: www.muzeumczestochowa.pl

Ratusz
godz. 18.00 – Metafizyka prowincji w malarstwie Jerzego Dudy-Gracza – wykład Elżbiety Hak, doktorantki AJD w Częstochowie

Ogródek przy Galerii Dobrej Sztuki
godz. 18.00-20.00 – Znalazłem skarb – wykopaliska archeologiczne pod nadzorem archeologów z Muzeum Częstochowskiego – warsztaty edukacyjne dla najmłodszych, angażujące uczestników do wspólnej zabawy i nauki, umożliwiające naśladowanie pracy archeologa w terenie.
W specjalnie przygotowanej piaskownicy, uczestnicy będą mogli „wytropić”, a następnie odkryć „skarb”, opisując go i wykonując dokumentację rysunkową. Ukryte w piaskownicy artefakty to kopie prehistorycznych narzędzi, ozdób i naczyń.
Konieczne wcześniejsze zapisy pod nr. tel. 504 757 502!

Pawilon Wystawowy w Parku Staszica
godz. 19.00 – otwarcie wystawy pt. Kobieta w twórczości Szymona Wypycha
Spotkanie w grupie Przyjaciół zmarłego w 2008 roku Artysty.
Na ekspozycji zaprezentowane zostaną prace artystyczne częstochowskiego twórcy Szymona Wypycha w sposób szeroki obrazujące temat kobiecości. Motyw ten pojawia się w licznych dziełach rzeźbiarza. Pokażemy płaskorzeźby, obrazy olejne oraz interesujący zespół rzeźb, w którym znajdą się także najnowsze prace zakupione do kolekcji Muzeum Częstochowskiego dzięki dofinansowaniu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz dotacji Wydziału Kultury Promocji i Sportu Urzędu Miasta Częstochowy.

godz. 20.00 – otwarcie wystawy Oj, wianeczku jak mi Cię żal… Strój Panny Młodej i akcesoria ślubne z przełomu XIX i XX wieku
Ekspozycja ze zbiorów Muzeum Archeologicznego i Etnograficznego w Łodzi, Muzeum w Łowiczu, Muzeum Śląskiego w Katowicach, Muzeum Etnograficznego im. Seweryna Udzieli w Krakowie oraz Muzeum Częstochowskiego.
Atrakcją spotkania będzie pokaz obrzędu oczepin w wykonaniu regionalnego zespołu folklorystycznego Klepisko z Kłomnic.
Przy wejściu do Pawilonu Wystawowego usytuowany będzie wydruk wielkoformatowy ze zdjęciem z epoki, przedstawiające staropolskie zaślubiny, z możliwością zrobienia sobie zdjęcia.

Ratusz
godz. 21.00 – Od Waldemara Miechowskiego wszystko się zaczęło… 70 lat sportu żużlowego w Częstochowie

Spotkanie poświęcone historii częstochowskiego żużla, wzbogacone o prezentację zdjęć: zawodników, działaczy, programów żużlowych, plakatów… Gościem spotkania będzie Marek Soczyk – dokumentalista częstochowskiego żużla, kurator wystawy prezentowanej w Gabinecie Wybitnych Częstochowian w Ratuszu, autor wydanej w roku 2009, przez Muzeum Częstochowskie i CKM Włókniarz publikacji Sześćdziesiąt lat w lidze polskiej minęło. W spotkaniu planujemy udział nestorów CKM Włókniarz a także obecnych zawodników i działaczy.

Program Centrum Promocji Młodych:

godz. 18.00–21.00 – Labirynt Wyobraźni – Specjalnie na 13. Noc Kulturalną CPM wspólnie z Pracownią ZetPeTe stworzą niezwykłą atrakcję dla najmłodszych uczestników imprezy. W Willi Generała czeka ich niezwykły labirynt. Prawdziwa gimnastyka dla wyobraźni, mózgu i wszystkich zmysłów. Z tektury, sznurka itd. powstanie konstrukcja, która ma zapewnić dzieciakom trochę ruchu, równocześnie opowiadając historię i dając im pole do własnej twórczej kreatywności. Uczestników czeka cała masa zadań, wyzwań i atrakcji. Podróż przez labirynt będzie także podróżą po różnych fantastycznych światach: baśni, kosmosu, świata superbohaterów, sztuki, dziecięcych ilustracji itd. Zaangażowanie w projekt pracowni ZetPeTe gwarantuje, że będzie to wszystko wykonane na najwyższym, estetycznym poziomie.

godz. 18.00–21.00 – Poznaj Hip Hop Kulturę z Przybij Piątkę. Jam (graffiti, rap, freestyle, taniec)

Przez trzy godziny w powietrzu będzie czuć Hip Hop! Podczas jamu będzie można posłuchać dobrej muzyki, rapujących i tańczących do niej przedstawicieli Przybij Piątki, a także zaproszonych gości malujących graffiti.

godz.21.00 – Post Love. Koncert projektu Futher Away

Zapraszamy na koncert projektu muzycznego Jakuba Bugały, który zadebiutował jako INQBATOR. W listopadzie 2013 roku samodzielnie wydał debiutancką EP-kę „The Spin”, ciepło przyjętą przez polską scenę alternatywną. Laureat konkursu Skoda Auto Muzyka w 2014 roku. Zagrał między innymi na Green Zoo Festival, Opole Songwriters Festival i Asymmetry Festival. Jego muzyka jest eterycznym, sięgającym do głębi ludzkiej wrażliwości sensualnym połączeniem muzyki folkowej, ambientowej i elektronicznej. Szczere, często traktujące o trudnych uczuciach teksty dotykają słuchaczy i sprawiają, że muzyka Further Away odbierana jest jako wytwór prawdziwy, świadectwo doświadczeń i wnikliwej obserwacji otaczającego i wewnętrznego świata. Album „Post Love” promowany utworem „Wiatr” ukazał się 15 kwietnia 2016 roku. Nad jego produkcją czuwał między innymi Piotr Szadi Madej, znany jako Patrick The Pan. Podczas 13. Nocy Kulturalnej projekt Futher Away wystąpi jako duet – gitara plus wiolonczela.

godz.00.00–02.00 – Poznaj Hip Hop Kulturę z Przybij Piątki. Spotkanie z Piotrem „Tempsem” Marciszewskim i Zulu Kukim

 Legendarnym piątym elementem kultury hip-hop jest wiedza, dlatego Noc Kulturalna z kulturą hip-hop i Stowarzyszeniem Przybij Piątkę kończymy spotkaniem dyskusją i spotkaniem z autorytetami. Temps wraz z Kukim powiedzą o tym, skąd wywodzi się Hip Hop, jak powstał oraz czym jest teraz.
Piotr „Temps” Marciszewski – z chęcią dzieli się swoją hiphopową pasją z innymi, pomagając im przy tym w odnajdywaniu siebie, otwieraniu własnego umysłu. Jako tancerz reprezentuje takie style jak popping, breaking czy locking. Na jego styl jako Writera składają się przede wszystkim dynamiczne litery, często skomplikowane Wild Style, ale nie stroni od geometrii czy nawet abstrakcji.
Łukasz „Zulu Kuki” Pączkowski – Od wielu lat prowadzi spotkania w różnych miejscach w kraju, na których dzieli się nabytą wiedzą na temat historii i korzeni kultury Hip Hop. Wcześniej mocniej związany z tańcem, obecnie w większym stopniu oddaje się projektowaniu, grafice, fotografii oraz produkcji wideo.

W Muzeum Częstochowskim karnety na Noc Kulturalną można kupić w Ratuszu!

 

Comments are closed.

Muzeum

Muzeum

Muzeum Częstochowskie jest najstarszą instytucją kultury regionu częstochowskiego. Odgrywa istotną rolę w jego życiu społecznym i kulturalnym, wpływa znacząco na tradycję i historię.

Kontakt

Kontakt

Muzeum Częstochowskie
Aleja NMP  47
42-217  Częstochowa
tel. 34 360 56 31
muzeum@muzeumczestochowa.pl