Warsztaty indywidualne

 

Lato 2019 w Muzeum

Muzeum Częstochowskie zaprasza uczestników indywidualnych do skorzystania z ciekawej oferty z dziedziny archeologii, etnografii, historii, przyrody, sztuki i techniki.

W czwartki zapraszamy do Muzeum, natomiast w poniedziałek do Multicentrum ZODIAK!

HARMONOGRAM:

Muzeum – Czwartek, godz. 11.00

Multicentrum – Poniedziałek, godz. 9.00 i 12.00

PLAN:

01.07. – 14.08.2019

Od Bałtyku aż po Tatry”

Multicentrum zaprasza na zajęcia wakacyjne, w trakcie których będziemy podróżować po Polsce. Zajęcia będą miały charakter artystyczny, naukowy i techniczny.

Szczegółowe informacje: http://www.multicentrum.muzeumczestochowa.pl/oferta-dla-uczestnik-w-indywidualnych

grupa wiekowa: szkoła podstawowa

miejsce: Multicentrum ZODIAK; Park Staszica

czas trwania: 2 h

koszt: 10 zł od osoby

04.07.2019

Rycerze, herby i zbroje”

Dzieci dowiedzą się, jaką rolę odgrywało w średniowieczu rycerstwo, jakie miało wyposażenie i system herbów – sposoby identyfikacji na polu walki. Na zakończenie spotkania jedna z osób biorących udział w zajęciach zostanie ubrana przez pozostałych uczestników w replikę kompletnej zbroi rycerskiej!

grupa wiekowa: szkoła podstawowa, klasy VI–VIII, szkoły ponadpodstawowe

miejsce: wystawa Dzieje miasta Częstochowy etap I; Ratusz

czas trwania: 2–2, 5 h

koszt: 10 zł od osoby

11.07.2019

Osikowe cudeńka”

Zapomniana technika dekoracyjna, która wykorzystywała wiórki drzewa osikowego do wykonywania kapeluszy, koszy, ozdób choinkowych i ozdób dekoracyjnych do wnętrz chaty, na pewno zainteresuje naszych młodych gości. Dzięki Cepelii ozdoby wiórkowe były bardzo popularne w latach 60. i 70. XX wieku. Znajdowały się niemal w każdym domu w Polsce i na salonach międzynarodowych. Celem zajęć będzie wykonanie ozdoby z pasków papieru, przy wykorzystaniu techniki tworzenia dekoracji z wiórków osikowych.

grupa wiekowa: szkoła podstawowa

miejsce: Ratusz; sala edukacyjna

czas trwania: 1, 5 h

koszt: 10 zł od osoby

18.07.2019

Odkrywamy jurajskie tajemnice”

W pierwszej części warsztatów dowiemy się, jak Wyżyna Krakowsko-Częstochowska wyglądała DAWNIEJ. W tym celu zwiedzimy z przewodnikiem interesującą wystawę pt. Skamieniałości jurajskie – klucz do przeszłości ziemi częstochowskiej. Przeniesie nas ona w podwodny świat jurajskiego morza. Pokaże, jak wyglądał nasz teren przed 160 milionami lat i jakie zamieszkiwały go zwierzęta. Na drugą część zajęć zapraszamy do Multicentrum ZODIAK, gdzie podczas zajęć artystycznych i technicznych poznamy Wyżynę Krakowsko-Częstochowską oglądaną DZIŚ!

grupa wiekowa: szkoła podstawowa

miejsce: Pawilon Wystawowy + Multicentrum ZODIAK; Park Staszica

czas trwania: 2, 5 h

koszt: 10 zł od osoby

25.07.2019

Nie święci garnki lepią”

Lekcja teoretyczna prowadzona w oparciu o wystawę stałą w Rezerwacie Archeologicznym z zachowanym fragmentem cmentarzyska ludności kultury łużyckiej i kolekcję ceramiki pradziejowej, wzbogacona o zajęcia warsztatowe – lepienie naczyń z gliny techniką stosowaną w pradziejach. Prace wykonane podczas zajęć przechodzą na własność uczestników lekcji.

grupa wiekowa: szkoła podstawowa, liceum, dorośli, osoby z dysfunkcjami (dostosowany stopień trudności)

miejsce: Rezerwat Archeologiczny; ul. Łukasińskiego 20

czas trwania: 1,5 h

koszt: 10 zł od osoby

01.08.2019

Rozpocznij przygodę z rysunkiem”

Podczas warsztatów uczestnicy będę mieli okazję poznać podstawy rysunku. Nauczą się, jak rozplanować kompozycję na kartce, jak stworzyć dobry szkic i jak dodać coraz więcej szczegółów. Warsztaty dla osób, które są początkujące i chcą bardziej na poważnie podejść do tematu. Zajęcia odbędą się w plenerze, w Parku Staszica. Zbiórka przy Multicentrum ZODIAK. Gdyby pogoda nie dopisała, zajęcia odbędą się w budynku.

grupa wiekowa: dzieci w wieku 10–15 lat

miejsce: Multicentrum ZODIAK; Park Staszica

czas trwania: 2,5 h

koszt: 10 zł od osoby

08.08.2019

Surowce mineralne – nieodnawialne bogactwo Ziemi”

Teoretyczna część lekcji Historia górnictwa rud żelaza prowadzona będzie w Muzeum Górnictwa Rud Żelaza, gdzie uczestnicy wraz z przewodnikiem zwiedzą wystawę oraz poznają historię rud w regionie częstochowskim. Dowiedzą się m.in. jak i kiedy powstała ruda żelaza, na jakim obszarze występuje, jak wyglądały kopalnie i jakich narzędzi używali górnicy. Kontynuacją zajęć będą warsztaty edukacyjne, w Multicentrum ZODIAK. Uczestnicy w trakcie części plastycznej Węglem malowane poznają etapy powstawania węgla oraz stworzą prace plastyczne wykorzystujące technikę rysunku węglem. W trakcie warsztatów naukowych, przy pomocy eksponatów, poznają najważniejsze surowce mineralne Ziemi oraz zbudują z konstrukcyjnych klocków K’nex model kolejki lub kiwon.

Miejsce: Muzeum Górnictwa Rud Żelaza + Multicentrum ZODIAK; Park Staszica

Czas trwania: 2, 5 h

Grupa wiekowa: szkoła podstawowa

Ważne: W ZODIAKU obowiązuje obuwie zmienne.

koszt: 10 zł od osoby

22.08.2019

Zrozumieć malarstwo – temat w sztuce”

Lekcja uzupełniona ciekawymi warsztatami plastycznymi, prezentująca najważniejsze tematy przewijające się w dziejach sztuki europejskiej, takie jak: pejzaż, portret, scena rodzajowa, martwa natura czy scena symboliczna (szkoła podstawowa kl. III–VI)

Miejsce: Galeria Dobrej Sztuki; Al. NMP 47

Czas trwania: 1, 5 h

Grupa wiekowa: szkoła podstawowa kl. III – VI

koszt: 10 zł od osoby

WAŻNE:

Na zajęcia obowiązuje rezerwacja miejsc. Terminy można rezerwować w Dziale Edukacji i Wystaw Muzeum Częstochowskiego pod nr. 504 757 502. Na warsztaty w Multicentrum ZODIAK pod nr. 504 757 598.

Koszt warsztatów:

– uczestnicy indywidualni: 10 zł od osoby

Na zajęciach w Multicentrum ZODIAK obowiązuje obuwie zmienne.

 

 

Comments are closed.

Muzeum

Muzeum

Muzeum Częstochowskie jest najstarszą instytucją kultury regionu częstochowskiego. Odgrywa istotną rolę w jego życiu społecznym i kulturalnym, wpływa znacząco na tradycję i historię.

Kontakt

Kontakt

Muzeum Częstochowskie
Aleja NMP  47
42-217  Częstochowa
tel. 34 360 56 31
muzeum@muzeumczestochowa.pl